شناسهٔ خبر: 151757 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

رشد روزافزون تردد حمل و نقل بین‌المللی در مرز اینچه برون

گلستان مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان با اشاره به بازگشایی مرز اینچه برون در آبان ماه سال گذشته در مرز اینچه برون گفت: از شهریور تا آبان ماه امسال این ترددها از ۸۴ به ۱۱۵ دستگاه کامیون در روز رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (گلستان)،  عادل مصدقی در حاشیه سفر معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و مدیرکل دفتر تجاری‌سازی و امور تشکل‌های وزارت راه و شهرسازی و هیات همراه به استان، گفت: با رونقی که در این ترددها مشاهده می‌شود، سعی ما بر این هست تا سال آینده، ساز و کارهای لازم برای تسهیل تردد روزانه ۱۵۰ ناوگان که مورد توافق بین دو کشور ایران و ترکمنستان است، را فراهم کنیم. 

به گفته وی، نزدیک به ۸۰ درصد این ترددها مربوط به ناوگان ترکمنستانی است و بقیه از کشورهای ایران، ترکیه، قزاقستان و ... است. 

مصدقی، آمار رشد ترددهای اینچه برون را در مجموع حدود ۵۰ درصد بیان کرد. 

صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه نیز، ساختار جاده‌ای مرز اینچه برون را در کنار ریلی بسیار خوب توصیف کرد و گفت: این ساختار به صورتی است که برای بهسازی جاده‌ها از مرز قزاقستان به اینچه برون پیمانکار ایرانی انتخاب شده است. 

به گفته وی، متوسط تردد روزانه کامیون‌ها در ماه جاری بیش از ۱۰۰ کامیون است که امید است بعد از بهسازی جاده به مرز ۳۰۰ ناوگان در روز برسد. 

صفری ادامه داد: با توجه به پیگیری‌های مستمر و اقداماتی که استاندار گلستان، وزارت امور خارجه و مدیران ملی و استانی در جهت افزایش تعاملات بین کشورهای همسایه در پیش گرفته اند، امیدواریم سال آینده شاهد رشد چشمگیر تعاملات با کشورهای همسایه باشیم.