شناسهٔ خبر: 158281 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

۳ هزار قطعه زمین به متقاضیان قانون جوانی جمعیت در خوزستان واگذار می‌شود

بیات منش خوزستان مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان از ثبت نام ۴۰ هزار نفر در استان در سامانه مربوط به طرح جوانی جمعیت خبرداد و گفت: به زودی سه هزار قطعه زمین به خانوارهای متقاضی این طرح در هفت شهر استان واگذار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (خوزستان)، مسعود بیات منش در خصوص اجرای طرح قانون جوانی جمعیت در استان اظهار کرد: مطابق با آیین‌نامه ماده ۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، به خانواده‌هایی که فرزند سوم به بعدشان، پس از ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۰ (تاریخ تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت) متولد شده باشند و همچنین خانواده‌های دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال، در صورت واجد شرایط بودن زمین تعلق می‌گیرد.

وی افزود: پس از ثبت‌نام متقاضیان و احراز شرایط، طبق بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های اجرایی طرح که وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کرده است، زمین حداکثر ۲۰۰ متری به ارزش حداکثر یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون تومان و با اخذ هزینه آماده‌سازی به خانوارهای موردنظر واگذار می‌شود.

بیات منش ادامه‌داد: مرحله اول بحث جانمایی، طراحی و تأمین و الحاق زمین به محدوده‌های شهری بوده که این مراحل در حال انجام است و تاکنون نیز در استان خوزستان نزدیک به ۴۰ هزار نفر در سامانه مربوط به طرح ثبت‌نام کرده‌اند.

وی اظهار کرد: بحث پایش افراد متقاضی نیز در حال انجام است و طبق قانون در کلان‌شهرها نمی‌توانیم واگذاری زمین داشته باشیم و این زمین باید در شهرهای اطراف تأمین شود که این فرآیند در حال انجام است.

بیات منش با اشاره به پویش وزیر راه و شهرسازی مبنی بر واگذاری ۱۵ هزار زمین به متقاضیان طرح جوانی جمعیت در سطح کشور گفت: در این راستا برنامه ما واگذاری سه‌هزار زمین در هفت شهر استان است که در روزهای پیش رو طی مراسمی تحویل زمین به این سه‌هزار خانوار انجام‌می‌شود.

وی در خصوص برنامه این اداره کل برای سایر ثبت‌نام کنندگان در این طرح که نزدیک ۴۰ هزار نفر هستند، بیان کرد: هزار واحد قبلاً واگذار شده است و سه‌هزار واحد هم در برنامه واگذاری است. تلاش ما این است در یک برنامه فشرده یک‌ساله و تا پایان سال ۱۴۰۳ در خصوص ثبت‌نامی‌هایی که تاکنون انجام‌شده‌اند با اولویت‌بندی، تکلیف قانونی خود را انجام دهیم و به تعدادِ نفراتی که ثبت‌نام کردند زمین تأمین شود و در اختیار هم‌استانی‌ها قرار بگیرد.

بیات منش گفت: در استان خوزستان میانگین تعداد ثبت‌نام‌هایی که انجام شده نسبت به نرم کشوری و برش جمعیتی استان نسبت به جمعیت کشور، ۴ برابر بیشتر بوده است.