شناسهٔ خبر: 158913 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی:

رشد بخش مسکن و ساختمان به ۲.۸ درصد رسید

بذرپاش حیاط هیات دولت وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه رشد بخش مسکن و ساختمان در ۹ ماهه ابتدای امسال به مثبت ۲.۸ درصد رسید، از تلاش برای افزایش این رقم خبر داد و گفت: میزان واگذاری زمین در طرح جوانی جمعیت تا پایان سال به ۷۰ هزار واحد می‌رسد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی، امروز دوم اسفند، در حاشیه جلسه هیات دولت در گفت‌وگو با خبرنگاران، برنامه‌های این وزارتخانه در بخش مسکن و ساختمان را، تشریح کرد.

واگذاری زمین در طرح جوانی جمعیت تا پایان سال به ۷۰ هزار می‌رسد

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه در سال جاری هدف‌گذاری برای واگذاری زمین به ۷۰ هزار متقاضی در طرح جوانی جمعیت محقق شد، گفت: امروز و فردا در ۱۰ استان کشور به ۱۰ هزار متقاضی طرح جوانی جمعیت زمین واگذار می‌شود که این واگذاری‌ها در مراسمی در این استان‌ها انجام می‌شود و با این واگذاری‌ها، در مجموع ۶۸ هزار و ۳۴۷ متقاضی طرح جوانی جمعیت به زمین دست خواهند یافت. همچنین پس از اتمام کمپین خانواده مهدوی، به رقم ۷۰ هزار واگذاری زمین دست خواهیم یافت.

رشد بخش مسکن و ساختمان به مثبت ۲.۸ درصد رسید

عضو کابینه دولت سیزدهم، در خصوص نرخ رشد بخش مسکن و ساختمان، توضیح داد: امروز رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با استناد به آمار مرکز آمار ایران، اعلام کرد که در بخش مسکن و ساختمان در ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ با نزول منفی ۱.۸ درصدی مواجه بود،‌ اما این رقم در ۹ ماه مشابه سال ۱۴۰۲ به مثبت ۲.۸ درصد رسید و تلاش می‌کنیم تا با ابزارهایی که در دست داریم، این میزان رشد را افزایش دهیم.

سال آینده  بخش خرید و فروش در سامانه خودنویس فعال می‌شود

بذرپاش در ادامه به راه‌اندازی و فعالیت سامانه خودنویس برای ثبت رایگان اجاره اشاره کرد و افزود: سامانه خودنویس سامانه‌ای است که با هدف رایگان کردن قرارداد اجاره بین موجر و مستاجر راه اندازی شده است و از سال آینده خرید و فروش ملک را  در این سامانه انجام خواهیم داد.

بذرپاش تصریح کرد: سامانه خودنویس با هدف شفاف کردن معاملات، مدیریت بهتر بازار و کاهش قیمت تمام شده مستاجران برای پرداخت هزینه‌های واسطه و کمک برای رفتن به سمت اسناد رسمی که مورد تاکید رهبر انقلاب است، راه‌اندازی شده است.

به گفته وی، سامانه خودنویس و راه‌اندازی و ارتقای آن، یکی از روش‌های مناسب برای جاری و ساری کردن اسناد رسمی است که انجام معاملات را آسان‌تر می‌کند.

قرارداد اجاره ۸۷ هزار و ۴۳۵ نفر در سامانه خودنویس نهایی شد

عضو کابینه دولت سیزدهم، گفت: تا امروز بیش از یک میلیون و ۲۶۸ هزار کاربر از سامانه خودنویس استفاده کردند و ۳۴۷ هزار و ۸۷۵ نفر نیز قرارداد خود را در این سامانه ثبت، و ۸۷ هزار و ۴۳۵ نفر قرارداد خود را نهایی کردند.

بذرپاش ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی در تلاش است تا سایر سامانه‌ها را به‌تدریج به این سامانه متصل کند؛ با این‌کار در صدد هستیم تا کار برای مشاوران املاک آسان‌تر شود و در این سامانه، مشاوران املاک نیز امکان دریافت رایگان کد رهگیری را دارند.

وی تاکید کرد: با اتصال تمامی سامانه‌ها به سامانه خودنویس و تقویت آن، کنترل و مدیریت کردن بازار به نحو شایسته‌تری انجام می‌شود.

هدف از مذاکره با چینی‌ها، آوردن سرمایه به بخش مسکن و ساختمان است

وزیر راه و شهرسازی در خصوص مذاکره چینی‌ها با وزارت راه و شهرسازی در خصوص موضوع مسکن، گفت: چینی‌ها پیشنهادات متعددی را ارایه کردند که چندین توافق با آن کشور انجام شده است؛ هدف‌گذاری ما در مشارکت با چینی‌ها آوردن سرمایه خارجی در بخش ساختمان و مسکن است و یکی از تاکیدهای ما این است که جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشیم.

بذرپاش ادامه داد: در حوزه ساختمان و مسکن، دستاوردهای ما به لحاظ فن‌اوری مناسب است و نیازمندی و وابستگی در بخش ساختمان و مسکن حداقلی است. با این وجود برخی از کشورها در بخش صنعتی‌سازی و ساخت واحدهای مسکونی با سرعت بالا توانمندی هایی دارند که در شرکت‌های داخلی نیز چندین شرکت این قبیل اقدامات را در برنامه‌های خود برای اجرا دارند.

وی تاکید کرد: بیش از آنکه به تکنولوژی نیاز  داشته باشیم به منابع مالی نیاز داریم  تا بتوانیم به پروژه‌ها سرعت بیش‌تری دهیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز در حوزه نهضت ملی مسکن،‌ ساخت بیش از دو میلیون و ۲۴۴ هزار واحد مسکونی آغاز شده که در قالب‌های مختلف در حال اجرا است.

بذرپاش تصریح کرد: در بخش ساختمان در تلاش هستیم تا به فن‌اوری‌های روز دست یابیم. در داخل فن‌اوری‌های خوبی داریم که از آنها به ویژه در ساخت ساختمان‌های بلند، بهره‌مند خواهیم شد.

۵۰ درصد ساخت و سازها به احداث واحدهای تک طبقه و ویلایی اختصاص دارد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه سیاست‌های این دوره مسکن به تک طبقه و ویلایی‌سازی اختصاص یافته است، گفت: بخش انبوه‌سازی در بخش تک طبقه و ویلاسازی حدود ۵۰ درصد ساخت و سازها را به خود اختصاص داده که سیاست ما به این سمت است. همچنین در سایر بخش‌های ساخت و ساز و احداث ساختمان‌های بلند، از فن‌اوری‌های ساخت بهره لازم را خواهیم برد.

به گفته بذرپاش، وزارت راه و شهرسازی در تامین زمین روستایی و شهری نیز تلاش خود را به کار برده است و متعقد است که با این روش، هم الگوهای ایرانی-اسلامی رعایت خواهد شد و هم نیاز متقاضیان به مسکن برآورده خواهد شد.