شناسهٔ خبر: 161524 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیر کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری تشریح کرد:

۱۱ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در چهارمحال و بختیاری در دست ساخت است/ واگذاری ۱۸۹۰ قطعه زمین به متقاضیان طرح جوانی جمعیت

خدایار باقری هارونی مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری با بیان نوسازی ۱۲۵۶ واحد در بافت‌های ناکارآمد و واگذاری ۱۸۹۰ قطعه زمین به متقاضیان طرح جوانی جمعیت از فرآیند ساخت ۱۱ هزار و ۸۰۰ واحد نهضت ملی در سطح استان خبر داد.

خدایار باقری هارونی مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به تشریح عملکرد استان در خصوص مسکن و شهرسازی پرداخت.

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون یکصد هزار نفر متقاضی مسکن در سامانه ثبت نام کردند که بیش از ۷۵ هزار نفر از ثبت‌نام شدگان واجد شرایط شناخته شدند و ۲۴ هزار نفر واجد شرایط قطعی هستند و ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر ۴۰ میلیون تومان آورده خود را تامین کرده و به حساب بانک واریز کرده اند.

بیش از ۱۱ هزار واحد نهضت ملی مسکن در استان در دست ساخت است

باقری ادامه داد: عملیات اجرایی ساخت ۸ هزار و ۸۰۰ نفر شروع شده است و در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی قرار دارند که برخی از واحدها نیز در مرحله تحویل قرار دارند. مقرر شده تا ۳ هزار واحد دیگر نیر به مدار ساخت بیاید که با احتساب این ۳ هزار واحد، واحدهای در دست ساخت به ۱۱ هزار و ۸۰۰ واحد می‌رسد.

۴۵۰ واحد مسکونی آماده تحویل شد

به گفته وی، ۱۵۰ واحد احداث شده در همکاری با ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، ۱۵۰ واحد دیگر احداث شده توسط بنیاد مسکن و ۱۵۰ واحد دیگر توسط انبوه سازی احداث شده قابل تحویل است.

واگذاری زمین به ۱۸۹۰ هکتار زمین به متقاضیان طرح جوانی جمعیت استان

این مقام مسئول در استان چهارمحال و بختیاری افزود: در اجرای طرح قانونی جوانی جمعیت تاکنون به یکهزار و ۸۹۰ نفر زمین واگذار شده است. در سامانه برای این طرح ۱۱ هزار نفر ثبت نام کردند که بیش از ۹ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. در بیشتر شهرها زمین قابل واگذاری است اما در مرکز استان مشکلاتی وجود دارد که با رفع آن مشکلات، واگذاری اراضی انجام می‌شود.

زمین احداث ۳۰ هزار واحد مسکونی در استان تامین سد

باقری در خصوص تامین زمین اجرای طرح نهضت ملی مسکن گفت: تاکنون برای ۳۰ هزار نفر متقاضی طرح نهضت ملی مسکن تامین زمین انجام شده است که در برخی از شهرها اراضی بیش از میزان درخواست تامین شده و در برخی از شهرها نیز مشکلات تامین زمین وجود دارد. شهرکرد یکی از شهرهایی است که در تامین زمین آن برای متقاضیان مشکلاتی وجود دارد.

مشکلات تامین زمین ۵ هزار متقاضی موثر استان برطرف می‌شود

وی توضیح داد: در استان برای ۵ هزار نفر برای تامین زمین مشکل وجود دارد که در تلاش برای رفع آنها و تامین اراضی هستیم.

این مقام مسئول در استان گفت: مسکن مهر مانده در استان وجود ندارد ولی حدود ۴۸ واحد فروش اقساطی نشده اند و این مشکل مربوط به ساخت و ساز نیست بلکه مربوط به فروش اقساطی است.

باقری عمده مشکلات را مربوط به دهک‌های یک تا چهار برای تامین آورده عنوان کرد و گفت: با توجه به مصوبه دولت دولت برای تخصیص وام کم بهره به این دهک‌ها مقرر شده تا از محل صندوق ملی مسکن به متقاضیان کمک شود تا واحدها تکمیل و مسکن صاحب خانه شوند.

ابلاغ بسته تشویقی به تمامی شهرداران استان

وی در خصوص فعالیت‌های استان در بافت‌های ناکارآمد شهری گفت: تلاش کردیم تا بسته تشویقی نوسازی در سطح استان معرفی شود. هم‌اکنون بسته تشویقی به تمامی شهرداران ابلاغ شده است.

نوسازی ۱۲۵۶ واحد مسکونی در بافت‌های ناکارآمد استان

باقری با اشاره به اینکه در حدود ۲ هزار هکتار بافت ناکارآمد استان ۱۰ هزار و ۵۰۰ واحد ناپایدار وجود دارد، توضیح داد: از دولت سیزدهم تاکنون در استان یکهزار و ۲۵۶ واحد مسکونی نوسازی شده است.

وی در خصوص احداث مسکن روستایی در استان که متولی آن بنیاد مسکن است با اشاره به اینکه ۱۴ هزار واحد مسکونی روستایی در برنامه ساخت قرار دارد از اجرایی شدن ۴ هزار مسکونی خبر داد و گفت: این ۴ هزار واحد مسکونی روستایی در سطح استان یا بهره‌برداری شده و یا در حال ساخت است.