شناسهٔ خبر: 162172 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

۶۹ هزار مسافر نوروزی از طریق ناوگان ریلی قم جابه‌جا شدند

مدیر کل راه آهن قم دباغ مدیرکل راه‌آهن قم با اشاره به استفاده پرشمار مسافران نوروزی از خطوط ریلی گفت: از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون ۶۹ هزار نفر توسط راه‌آهن این استان جابه‌جا شدند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، غلامحسین دباغ مدیرکل راه‌آهن قم گفت: ستاد نوروزی اداره کل راه‌آهن قم از ۲۵ اسفند تشکیل و تا ۱۵ فروردین آماده خدمات‌رسانی به زائران و مسافران خواهد بود که در این ایام به‌طور میانگین روزانه ۵۴ رام قطار مسافری از ایستگاه‌های راه‌آهن این استان تردد می‌کنند.

مدیرکل راه‌آهن قم ادامه‌داد: طی این مدت ۳۶ هزار و ۲۶۳ نفر مسافر به استان قم ورود و ۳۲ هزار و ۸۵۱ نفر از این استان به شهرهای دیگر سفرکرده‌اند.

دباغ با بیان اینکه در مجموع ۶۹ هزار و ۱۱۴ هزار نفر از ایستگاه‌های محمدیه و قم تردد داشته‌اند، تصریح‌کرد: در زمینه تأخیر حرکت نیز قطارهای در حین سیر هشت و نیم ثانیه و از مبدأ قم نیز تمامی قطارها بدون تأخیر اعزام‌شده‌اند که این آمار نسبت به گذشته قابل‌توجه و شایسته تقدیر است.

مدیرکل راه‌آهن قم افزود: باتوجه به استقبال خوب مسافران، روزهای زوج سه رام قطار و در روزهای فرد چهار رام قطار به‌سمت مشهد مقدس در حال خدمات‌رسانی و جابه‌جایی مسافران هستند.

وی با اشاره به اقدامات فرهنگی راه‌آهن قم در میزبانی و بدرقه از زائران گفت: از جمله اقدامات فرهنگی صورت‌گرفته در ایستگاه راه‌آهن قم برپایی ایستگاه نقاشی ویژه کودکان، محافل ختم قرآن، میز گفتمان دینی، پاسخ‌گویی به مسائل شرعی و همچنین اجرای زنده گروه سرود و برگزاری مسابقات فرهنگی در روز میلاد امام حسن مجتبی (ع) می‌باشد.

به گزارش روابط عمومی شرکت راه آهن، راه‌آهن قم بیش‌از ۵۰۹ کیلومتر خط اصلی، ۳۰ کیلومتر خطوط صنعتی و تجاری و ۵۰ کیلومتر خط فرعی دارد و متشکل از ۱۵ ایستگاه است.

اتصال و ارتباط با خطوط راه‌آهن اصفهان، اراک و محور جدید و قدیم تهران، ورود و خروج بیش از ۲۸ هزار واگن باری در ماه، ورود و خروج بیش از ۱۵ هزار سالن مسافری در ماه، ورود و خروج روزانه ۵۰ رام قطار مسافری و ۳۰ رام قطار باری و واقع‌شدن در مرکز کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور از ویژگی‌های راه‌آهن قم می‌باشد.

قرار داشتن ایستگاه راه‌آهن قم در مرکز شهر در فاصله نزدیک به حرم حضرت معصومه (س) و عبور خط راه‌آهن از داخل شهر و امکان پیاده‌سازی TOD و ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در راستای توسعه خدمات شهری از دیگر ویژگی‌های راه‌آهن قم است.