شناسهٔ خبر: 163314 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

معاون املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان خبر داد؛

واگذاری ۲ هزار و ۵۹۵ قطعه زمین به خانوارهای مشمول جوانی جمعیت در استان اصفهان

محمد کیانی /اصفهان معاون املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: تا کنون ۲ هزار و ۵۹۵ قطعه زمین به خانوارهای مشمول طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و ۴ فرزند زیر ۲۰ سال در استان اصفهان اختصاص یافته است.

محمد کیانی معاون املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از استان اصفهان؛ در خصوص وضعیت اعطای زمین در طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت استان اظهار کرد: در استان اصفهان تاکنون بیش از ۱۸ هزار و ۴۰۰ متقاضی برای بهره مندی از مزایای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و خانوارهای دارای ۴ فرزند زیر ۲۰ سال اقدام به ثبت نام کرده‌اند.  

وی افزود: از این تعداد افزون بر ۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر برای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت (خانوارهایی که فرزند سوم به بعدشان پس از ۲۴ مهرماه ۱۴۰۰ متولد شده‌است) و حدود چهار هزار نفر نیز خانوارهای دارای ۴ فرزند زیر ۲۰ سال بوده‌اند.  

معاون املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان بیان کرد: با تلاش‌های به عمل آمده تاکنون ۲ هزار و ۵۹۵ قطعه زمین به متقاضیان حائز شرایط استان اصفهان در این خصوص اختصاص یافته‌است.  

وی افزود: با توجه به کمبود زمین در شهرهای استان اصفهان، در سال جاری برای تأمین اراضی مورد نیاز از طریق توافق با مالکین خصوصی و همچنین الحاق اراضی دولتی به محدوده شهرها اقداماتی در دست انجام است تا به لطف خدا بتوانیم به‌تمامی افراد مشمول جوانی جمعیت و خانوارهای دارای ۴ فرزند زیر ۲۰ سال زمین رایگان اعطا کنیم.  

کیانی در خصوص مشخصات زمین یا واحد مسکونی اعطایی به متقاضیان اظهار کرد: مساحت قطعه زمینی که واگذار می‌شود حداکثر تا ۲۰۰ مترمربع بوده و در صورتی که قیمت زمین از یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون تومان بیشتر باشد دولت می‌تواند زمین را به‌صورت مشاعی به ۲ یا چند نفر واگذار کند و یا حتی مابقی را به قیمت کارشناسی روز از متقاضی دریافت کند.  

وی با بیان اینکه زمین به‌صورت رایگان و فقط هزینه آماده‌سازی از متقاضیان اخذ می‌شود، افزود: پرداخت هزینه آماده‌سازی با اقساط ۸ ساله و پس از انقضای دوره تنفس ۲ ساله در تعهد متقاضیان بوده همچنین این هزینه بسته به نوع زمین و دیگر موارد متفاوت است.  

معاون املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: مطابق با دستورالعمل‌های ابلاغی، در شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت امکان واگذاری زمین نیست و برای متقاضیان در این شهرها می‌بایست در شهرهای مجاور و یا شهرهای جدید زمین واگذار شود و یا در صورت موافقت والدین در محل تولد پدر یا مادر زمین دریافت کنند مشروط بر اینکه شهری که انتخاب می‌کنند زیر ۵۰۰ هزار نفر جمعیت داشته‌باشد.  

وی خاطرنشان کرد: خانوارهایی که مشمول این قانون هستند می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir در قسمت جوانی جمعیت نسبت به ثبت نام اقدام نمایند و پس از احراز شرایط و پالایش نسبت به مراجعه به ادارات راه و شهرسازی شهرستان‌ها اقدام تا متعاقباً اقدامات لازم پس از تأمین زمین انجام شود.