شناسهٔ خبر: 163695 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

تشدید بارش‌ها از روز یکشنبه در بیش از ۱۰ استان

باران بارش باران ابر باران تابستانی سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار هواشناسی سطح نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی حاضر در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بنا به اعلام سازمان هواشناسی، فعالیت سامانه بارشی حاضر در کشور از روز یکشنبه ۲۶ فروردین تا روز چهارشنبه ۲۹ فروردین، تشدید خواهد شد.

از مخاطرات جوی این سامانه می‌توان به رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، گردوخاک و تگرگ اشاره کرد.

تشدید فعالیت سامانه بارشی در روز یکشنبه در شرق استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی، روز سه‌شنبه در فارس، هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب اصفهان، جنوب و غرب کرمان، جنوب بوشهر، جنوب یزد، شرق استانهای چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد و روز چهارشنبه در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق هرمزگان، جنوب یزد و شرق فارس صورت می‌گیرد.

همچنین تشدید فعالیت این سامانه بارشی اثراتی از جمله جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها، لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر عمومی، صاعقه، ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت و خسارت به صنعت کشاورزی را به همراه خواهد داشت.

در نتیجه سازمان هواشناسی اقداماتی مانند فاصله گرفتن از رودخانه‌ها و مسیل ها و عدم استقرار در مناطق مرتفع، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، بازگشایی دهانه پل‌ها و انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف را توصیه کرده است.