شناسهٔ خبر: 164142 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

ادامه فعالیت سامانه بارشی در ۴ استان و صدور هشدار زرد هواشناسی

باران هوای ابری رعد و برق سازمان هواشناسی با صدور هشدار هواشناسی سطح زرد از ادامه فعالیت سامانه بارشی در برخی استان‌های کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی با صدور یک هشدار زرد هواشناسی از ادامه فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های همرفتی طی روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین‌ماه در استان‌های کرمان، خراسان جنوبی، هرمزگان، سیستان و بلوچستان خبر داد.

ادامه فعالیت این سامانه بارشی مخاطراتی از جمله رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، گردوخاک و احتمال تگرگ را به همراه دارد.

احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری‌شدن روان آب، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی و کاهش دید به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به نهال، درختان آسیب‌پذیر و محصولات باغی و زراعی از جمله اثراتی است که این سامانه می‌تواند در پی داشته باشد.

در این راستا سازمان هواشناسی توصیه می‌کند که اقداماتی از جمله احتیاط در سفرهای برون‌شهری، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، تمهیدات لازم جهت حفاظت از تولیدات کشاورزی و احتیاط در انجام هر گونه عملیات کشاورزی در نظر گرفته شود.