شناسهٔ خبر: 164544 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

صدور هشدار هواشناسی نارنجی در پی تقویت سامانه بارشی

باران سازمان هواشناسی در پی تقویت فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی (به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب) روز دوشنبه هشدار هواشناسی سطح نارنجی صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی اعلام کرد که سامانه بارشی موجود در کشور از روز دوشنبه ۳ اردیبهشت تا روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت‌ماه تقویت خواهد شد و در پی آن هشدار هواشناسی سطح نارنجی صادر کرد.

مخاطراتی که این سامانه به همراه خواهد داشت رگبار شدید باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نواحی مستعد گردوخاک و ریزش تگرگ و کاهش نسبی دما خواهد بود.

این سامانه در روز دوشنبه در استان‌های جنوب اردبیل، شرق و جنوب آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، لرستان، مرکزی، همدان، اصفهان، قم، غرب سمنان و دامنه و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز، تهران، مازندران و گیلان فعالیت خواهد کرد.

در روز سه‌شنبه نیز عمده فعالیت سامانه در استان‌های مرکزی، قم، شرق لرستان، چهارمحال‌وبختیاری، اصفهان، شمال شرق فارس، یزد، نیمه شمالی کرمان، البرز، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان و دامنه و ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران و گلستان خواهد بود.

این سامانه در روز چهارشنبه نیز استان‌های سمنان، اصفهان، یزد، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، شمال هرمزگان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی و شمال فارس، کهگیلویه و بویراحمد و دامنه و ارتفاعات استان‌های گلستان و چهارمحال‌وبختیاری را در بر می‌گیرد.

این سامانه احتمال مخاطراتی از قبیل لغزندگی جاده‌ها، آب‌گرفتگی معابر، جاری‌شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک محلی و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ را به همراه خواهد داشت.

در این راستا سازمان هواشناسی توصیه کرده است که اقداماتی از جمله احتیاط در سفرهای بین‌شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی باتوجه‌به احتمال رخداد تگرگ در نظر گرفته شود.