شناسهٔ خبر: 167326 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

 سازمان هواشناسی خبر داد؛

ادامه بارش‌ها در خراسان رضوی و شمالی/ صدور هشدار نارنجی از شنبه تا دوشنبه

سیل خراسان سازمان هواشناسی در پی تشدید فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری‌های محلی در استان‌های مختلف از جمله خراسان شمالی و رضوی، هشدار هواشناسی سطح نارنجی صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی در پی تشدید فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری‌های محلی از روز شنبه ۲۹ اردیبهشت تا روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت، هشدار هواشناسی سطح نارنجی صادر کرد.

رگبار باران، رعدوبرق، تگرگ، صاعقه، وزش باد نسبتاً شدید تا شدید، آب‌گرفتگی، رواناب، سیلابی شدن مسیل‌ها و اختلال در سیستم حمل‌ونقل از جمله مخاطرات احتمالی این سامانه است.

این سامانه در روز شنبه نیمه شمالی خراسان رضوی، خراسان شمالی، ارتفاعات سمنان، اردبیل و دامنه و ارتفاعات استان‌های گلستان، مازندران و گیلان و در روز یکشنبه، نوار شرقی خراسان رضوی، اردبیل، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، ارتفاعات زنجان و ارتفاعات و دامنه گیلان را در بر خواهد گرفت.

همچنین آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، ارتفاعات زنجان و دامنه و ارتفاعات مازندران نیز در روز دوشنبه میزبان این سامانه خواهند بود.

در پی فعالیت این سامانه احتمال اختلال در سفرها، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ و خسارت به محصولات باغی و زراعی وجود دارد.

از این رو به پرهیز از سفرهای غیر ضروری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و بویژه در نواحی سردسیر کنترل دما و رطوبت در سالن‌های پرورشی و استفاده از محلول‌های ضد تنش در گیاهان باغی و زراعی، احتیاط در تردد دامداران و عشایر در صعود به ارتفاعات و عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مراقبت از محصولات کشاورزی در مقابل رگبار پراکنده توصیه می‌شود.