شناسهٔ خبر: 168241 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

هشدار زرد سازمان هواشناسی:

رگبار، تگرگ و گردوخاک ۷ استان کشور را در بر می‌گیرد/هم‌وطنان در سفرهای بین شهری احتیاط کنند

رگبار رعد و برق باد و باران سازمان هواشناسی کشور نسبت به فعالیت سامانه بارشی از امروز تا یکشنبه هفته آتی و رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید، گردوخاک و احتمال بارش تگرگ هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، فعالیت سامانه بارشی از امروز سه‌شنبه آغاز می‌شود و تا یکشنبه موجب رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، برخی نقاط گردوخاک، با احتمال بارش تگرگ خواهد شد.

سه‌شنبه شمال آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، نیمه جنوبی اردبیل، شمال سمنان، شمال غرب خراسان رضوی، ارتفاعات مازندران و گلستان و چهارشنبه شمال آذربایجان غربی، ارتفاعات استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران و سمنان درگیر این سامانه می‌شوند.

این سامانه روز پنج‌شنبه در شمال استانهای آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، ارتفاعات استانهای مازندران، سمنان و اردبیل و روز جمعه در شمال آذربایجان غربی فعالیت خواهد داشت.

شرایط جوی اعلام شده روز در شنبه شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل و یکشنبه در ارتفاعات آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی ماندگار است.

احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال مه و کاهش دید، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتا شدید، لغزندگی، به ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی از مخاطرات پیش‌بینی شده برای این سامانه است.

سازمان هواشناسی به احتیاط در سفرهای بین شهری، احتیاط در سفر با هواپیماهای سبک، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی توصیه کرده است.