شناسهٔ خبر: 168298 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

تحقق آرزوی خانه دار شدن برای ایرانیان فاقد مسکن رهاورد دولت سیزدهم؛

افتتاح ۱۰ هزار و ۹۲۱ واحد مسکونی نهضت ملی در استان زنجان

ساخت 740 واحد نهضت ملی مسکن در شهرک کوهسار سمنان ساخت مسکن به عنوان یکی از مهم ترین اولویت های دولت سیزدهم مورد تاکید جدی رئیس جمهور شهید آیت الله سید ابراهیم رییسی بود به نحوی که با آغاز به کار دولت سیزدهم طرح نهضت ملی مسکن در سراسر کشور و به تبع آن در استان زنجان نیز آغاز شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (زنجان)، ساخت مسکن به عنوان یکی از مهم ترین اولویت های دولت سیزدهم مورد تاکید جدی رئیس جمهور شهید آیت الله رییسی بود به نحوی که با آغاز به کار دولت سیزدهم طرح نهضت ملی مسکن در سراسر کشور و به تبع آن در استان زنجان نیز آغاز شد و با گذشت نزدیک به سه سال این طرح توانست به توفیقات خوب و چشمگیری دست یابد.

سید شهیدان خدمت همواره دغدغه تامین مسکن برای افراد فاقد مسکن داشت و نگاه محرومیت زدایی و سرکشی به مناطق محروم در اولویت برنامه های وی در سفرهای استانی بود، حضور شهید دکتر رییسی در نخستین سفر استانی خود در مقام رییس دولت در منطقه محروم کوی فلسطین که به عنوان سکونتگاه غیررسمی، محسوب می شود، نمود عینی از نگاه ویژه دولت آیت الله شهید رییسی و دولت سیزدهم به منطقه محروم و حاشیه نشین است.

رییس جمهور شهید در بازیدی که از منطقه محروم کوی فلسطین شهر زنجان داشت با حضو در منازل  دستور انتقال سریع ساکنان این منطقه را به واحدهای در حال ساخت مسکن داد ، وعده ای که در سفر دور دوم  و با تحویل کلید چندین واحد نهضت ملی مسکن به اهالی در واحد های ساخته شده در کوی ثمین محقق شد.

مسئله رشد جمعیت و وجود تقاضا در بخش مسکن از یک سو و نبود سیاست ساخت انبوه مسکن در دولت گذشته از سوی دیگر باعث شده بود کشور با انباشت تقاضا در این حوزه مواجه باشد به گونه ای که با توجه به کاهش عرضه  و تولید مسکن در در دهه گذشته، انباشت تقاضای مسکن را شاهد بودیم کمبودی  که با روی کار آمدن دولت سیزدهم و آغاز فرآیند ثبت نام از متقاضیان خود را نشان داد و در پی آن رییس جمهور شهید و وزارت راه و شهرسازی در اقدامی جهادی روند ساخت مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن را آغاز کردند.

دولت سیزدهم بدون توجه به برخی کارشکنی ها و سنگ اندازی ها گام های خود را محکم و استوار برای تولید مسکن برداشت و ساخت چهار میلیون مسکن در سطح کشور برای چهار سال هدف گذاری کرد که با تولید این تعداد مسکن قیمت مسکن هم به تبع کاهش می یابد و آرامش خوبی در بازار مسکن ایجاد می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان، با بیان اینکه طی چهار سال در طرح نهضت ملی مسکن ۶۸ هزار و ۱۱۲واحد مسکونی در قالب ملکی، استیجاری، مسکن روستایی در استان زنجان تولید خواهد شد ،گفت: از این تعداد ۴۸ هزار و ۱۱۲ واحد شهری و ۲۰ هزار واحد مسکن روستایی است. 

جعفر قزوینیان، با اشاره به اینکه سهم استان زنجان از برنامه چهار ساله و ساخت واحد مسکونی در بخش شهری در سه قالب خودمالکی، بازآفرینی شهری و حمایتی ساخته خواهد شد،بیان داشت: برنامه تولید مسکن شهری در قالب بخش خصوصی (خودمالکی ۱۲ هزار و ۲۸ واحد مسکونی) مشخص شده و در محلات هدف بازآفرینی شهری نیز ۹ هزار و ۲۱ واحد است.

وی تاکید کرد: همچنین سهم کل استان از برنامه چهار ساله تولید مسکن شهری در قالب مسکن حمایتی توسط دولت ۲۷ هزار و ۶۳ واحد مسکونی تعیین شده است و تاکنون بیش از ۲۰ هزار واحد مسکونی در استان زنجان تخصیص پروژه شده  و ۷۰۰۰ واحد باقی‌مانده نیز به زودی با الگوی جدید چند خانواری با تامین زمین ،تخصیص پروژه خواهد شد.

۷ هزارو ۱۸۳ واحد مسکونی طی سفر دوم رئیس جمهور به استان زنجان به متقاضیان واگذار شد

با حضور رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی در استان زنجان، هفت هزارو ۱۸۳ واحد مسکونی در قالب های مختلف به متقاضیان در استان واگذار شد که یک هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن ساخته شده در اراضی دولتی به صورت اجاره ۹۹ ساله در این سفر به متقاضیان تحویل داده شد  همچنین عملیات آماده سازی زمین برای ساخت ۱۰۰۰۰ مسکن روستایی و شهری برای واگذاری به متقاضیان واجد شرایط نهضت ملی مسکن صورت گرفت.

همچنین بقیه واحدهای آماده افتتاح شامل بهره برداری از یک هزار و ۲۱۳ واحد مسکونی خود مالکی طرح نهضت ملی مسکن، ۷۷۰ واحد مسکونی نوسازی شده بافت فرسوده در بازآفرینی شهری و ۴۰۰۰ مسکن روستایی در استان زنجان به متقاضیان تحویل داده شد.

 برنامه ریزی لازم و پیگیری  رفع موانع در خصوص واگذاری زمین به ۷۰۰ متقاضی طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و برای ساخت ۱۰۰۰۰ واحد مسکونی روستایی و شهری متقاضیان واجد شرایط نهضت ملی مسکن در دست اقدام است. 

همچنین در سفر رئیس جمهور به استان زنجان طرح کلید به کلید با واگذاری چهار واحد مسکونی به چهار خانوار ساکن در محله سکونت‌گاه غیررسمی پرخطر کوی فلسطین شهر زنجان، اجرا و آغاز شد.

افتتاح و واگذاری سه هزار و ۷۳۸ واحد نهضت ملی مسکن در سفر وزیر راه و شهرسازی به استان زنجان

همچنین  در هفته دولت وزیر راه و شهرسازی در سفری که به استان زنجان داشتند سه هزار و ۷۳۸ واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن که در قالب‌های مختلف تولید شده بود، را افتتاح کرد.

واحدهای افتتاحی شامل ۳۰۴ واحد از پروژه ۵۸۴ واحدی طرح نهضت ملی مسکن کوی ثمین، و ۱۶ واحد از ۴۸ واحد پروژه ۵.۵ هکتاری غرب کوی فرهنگ زنجان و ۱۱۰ واحد مسکونی از پروژه «ام ۶» بودند. 

همچنین در بخش بازآفرینی ۴۰۰ واحد مسکونی، در بخش خودمالکی (بخش خصوصی) ۲۵۰ واحد مسکونی و گروه ساخت نیز ۳۵۰ واحد افتتاح شد و ۳۹۲ واحد از پروژه برکت (کوی نصر) و ۱۶ واحد مسکونی هم از پروژه صائین قلعه فاز یک از پروژه‌های قابل افتتاح بودند. 

طرح کلید به کلید در سفر جمهور شهید در زنجان اجرا شد 

همچنین مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان گریزی به طرح کلید به کلید اشاره کرد و بیان داشت: طرحی در راه و شهرسازی با عنوان طرح «کلید به کلید» اجرا شد و واحدهای مسکونی که در بخش‌های ناکارآمد شهری هستند با شرایط خاص جابه‌جا می‌شوند.

قزوینیان تاکید کرد: افرادی که واحدهای مسکونی  در محله ناکارآمد شهری دارند، قیمت کارشناسی با ۱۵ درصد افزایش، نسبت به زمین یا واحدی که راه و شهرسازی تحویل می‌دهد با ۴۰ درصد کاهش قیمت کارشناسی، برای این افراد به صورت طرح کلید به کلید تبادل واحد می شود و  در کوی زیتون و سایت های دیگر که طرح نهضت ملی مسکن اجرا می شود بخشی به صورت مجزا و خارج از تعداد واحدهای پیش‌بینی شده برای سایر متقاضیان نهضت ملی مسکن، برای جابجایی ساکنین کوی فلسطین در نظر گرفته شده است. 

وی افزود: واحدهای نهضت ملی مسکن برای جابه‌جایی ساکنین کوی فلسطین به صورت پراکنده در همه پروژه ها دیده شده و براساس زمان‌بندی که انجام گرفته جابه جا می‌شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان بیان داشت: پروژه های نهضت ملی مسکن در شهر زنجان که به مرحله واگذاری می رسند ساکنین کوی فلسطین هم طبق زمان بندی و برنامه ریزی انجام گرفته جابه جا می شوند و بر اساس این طرح چهار خانواده از ساکنین کوی فلسیطن به پروژه های نهضت ملی مسکن انتقال داده شدند.

۱۶۸ واحدی نیروهای مسلح در زنجان با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی اسفند ماه سال گذشته افتتاح شد

رییس اداره برنامه ریزی مسکن و بازآفرینی راه و شهرسازی استان زنجان،بیان داشت: براساس تفاهم نامه های منعقده و همچنین برنامه ابلاغی استانی جهت اجرای طرح نهضت ملی مسکن, اداره کل راه و شهرسازی استان نسبت به تأمین مسکن نیروهای مسلح اقدام شده است. 

بهزاد کردلو از ساخت بیش از ۸۰۰ واحد  مسکونی به تعداد ۶ پروژه در قالب طرح نهضت ملی مسکن برای نیروهای مسلح و ایثارگران در شهر زنجان خبر داد بیان داشت: پروژه های مذکور از پیشرفت فیزیکی قابل قبولی برخوردار هستند و ۱۶۸ واحدی نیروهای مسلح هم در زنجان با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی اسفند ماه سال گذشته افتتاح شد. 

وی ادامه داد: این تعداد واحد مسکونی طبق تفاهم نامه ای که وزارت دفاع با وزارت راه و شهرسازی منعقد کرده در  قالب طرح نهضت ملی مسکن در استان ساخته شده است.

بی شک فعالیت های دولت سیزدهم در زمینه ساخت مسکن گام مهم و ارزشمند برای خانه دار شدن اقشار فاقد مسکن است و توانسته در طی اجرا که از ابندای این دولت آغاز شد بخش مهمی از متقاضیان را صاحب مسکن مطمئن و استاندارد کند.