شناسهٔ خبر: 170418 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی:

۱۰۱۳ کیلومتر طرح راه‌سازی جهت اجرا به اداره کل راه و شهرسازی واگذار شده است

اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی از واگذاری ۱۰۱۳ کیلومتر طرح راه‌سازی جهت اجرا به اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (خراسان رضوی)، وحید داعی مدیر کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی گفت: توسعه زیر ساخت‌ها و محرومیت‌زدایی در مناطق کمتر برخوردار باهدف استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای، توسعه مبادلات تجاری با کشورهای آسیای میانه، افغانستان و ترکمنستان، تسهیل و ارتقای ایمنی حمل‌ونقل کالا و مسافر از جمله برنامه‌های دولت سیزدهم بود که این مهم به بهترین نحو در خراسان رضوی در توسعه بزرگراه‌ها محقق شد.

رییس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان گفت: در حال حاضر ۱۰ طرح ملی احداث راه به طول کل ۱۰۱۳ کیلومتر جهت اجرا به اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی واگذار شده است، که ۸ طرح از وزارت راه و شهرسازی به طول ۶۱۳ کیلومتر و ۲ طرح از شرکت ساخت و توسعه به طول ۴۰۰ کیلومتر است.

داعی ادامه داد: از مجموع ۱۰۱۳ کیلومتر طرح تفویض شده به معاونت مهندسی و ساخت، ۳۰۴ کیلومتر در حال بهره‌برداری، ۱۳۵ کیلومتر در حال ساخت، ۱۵ کیلومتر در حال مناقصه و ۵۵۹ کیلومتر فاقد عملیات اجرایی است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان افزود: در حال حاضر تعداد ۱۸ پروژه به طول ۱۳۵ کیلومتر و با مبلغ کل اولیه ۲۰۵۵ میلیارد تومان و با میانگین درصد پیشرفت فیزیکی ۲۴٪ در دست ساخت است.

وی اظهار کرد: اعتبار مورد نیاز به ارزش روز جهت تکمیل پروژه‌های در حال ساخت و در حال مناقصه ۶۰۲۱ میلیارد تومان و اعتبار مورد نیاز جهت اتمام قسمت‌های فاقد عملیات اجرایی در طرح‌های فوق ۱۷۰۵۵ میلیارد تومان است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان گفت: همچنان در راستای ارتقا بزرگراه‌های استان در سال ۱۴۰۲ میزان ۳۷ کیلومتر پروژه راه‌سازی (۲۷ کیلومتر باند دوم و ۱۰ کیلومتر بزرگراه چهار خطه با تقاطع‌های غیرهمسطح آن) با مبلغ اولیه قرارداد حدود ۹۵۰ میلیارد تومان منعقد گردیده است که به لحاظ ریالی معادل ۵۰٪ قراردادهای جاری این اداره کل است که در صورت تخصیص اعتبار مورد نیاز تا پایان سال ۱۴۰۳ مقدار ۴۰ کیلومتر باند دوم در سطح استان به بهره برداری خواهد رسید.

گفتنی است خراسان رضوی با پنج هزار و ۲۰۰ کیلومتر راه آسفالته اصلی و فرعی، هفت هزار و ۶۰۰ کیلومتر راه آسفالته روستایی و هفت هزار و ۷۶۰ کیلومتر راه غیرآسفالته از نظر طول راه‌ها در جایگاه دوم کشور قرار دارد.