شناسهٔ خبر: 17128 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران مطرح کرد:

اثرگذاری بلندمرتبه‌سازی بر آلودگی هوا قطعی است/ جانمایی بلندمرتبه‌های تهران مغایر با اصول شهرسازی است

حبیب بی‌طرف رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران با انتقاد از ساخت‌و‌ساز برج‌های تهران در کوچه‌ها و معابر کوچک گفت: اکثر مدیران شهری مانند مدیران دولتی بر این باورند که بلندمرتبه‌سازی بر آلودگی هوا تأثیر دارد.

حبیب‌الله بیطرف در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به پرسشی درباره اثرپذیری آلودگی هوای تهران از برج‌سازی‌های منطقه ۲۲ این کلانشهر اظهار کرد: اکثر مدیران شهری مانند مدیران دولتی بر این باورند که بلندمرتبه‌سازی بر آلودگی هوا تأثیر دارد ولی آنچه مدیران شهری بر آن معترضند، میزان و درصد آلایندگی بلندمرتبه‌ها بر هوای تهران است که در جلسه ۱۴ دی شورای عالی شهرسازی و معماری مقرر شد میزان دقیق اثرگذاری برج‌های منطقه ۲۲ تهران با استفاده از یک مدل دقیق ریاضی و محاسباتی و قراردهی شرایط فعلی تهران در موقعیت‌های مختلف جوی مانند شدت و ضعف جریان هوا، برآورد شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران با بیان اینکه جانمایی بلندمرتبه‌های تهران مغایر اصول علمی و شهرسازی است ادامه داد: در یک پهنه شهری بلندمرتبه‌ها باید یک جایگاه مشخص داشته باشند و نمی‌توانند به صورت نامنظم و پراکنده در شهر توزیع شوند به خصوص استقرار برخی بلندمرتبه‌ها در معابر کوچک و بن‌بست جای سؤال و تأمل دارد.

وی افزود: برج‌های فعلی تهران قطعا بر آلودگی هوای پایتخت اثر منفی دارد؛ سیاستی که مدیریت شهری در خصوص ساخت و ساز بلندمرتبه‌ها در پیش گرفته، سیاست نادرستی است که باید اصلاح شود. اگر اصول شهرسازی رعایت می‌شد و بلندمرتبه‌ها در سطح شهر پراکنده نبودند، قطعا الآن شاهد این وضعیت آب و هوایی در تهران نبودیم./

نظر شما