شناسهٔ خبر: 171743 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

رئیس سازمان هواشناسی کشور: 

تجربه سازمان جهانی هواشناسی برای بهبود سامانه هشدار سیل به ایران منتقل می‌شود

تاج بخش رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به برنامه مشترک با سازمان جهانی هواشناسی برای انتقال تجربیات جهانی هشدار سیل در ایران گفت: از حدود دو سال قبل تلاش شد از تجربه جهانی برای تولید سامانه هشدار سیل استفاده کنیم؛ اما به دلیل تحریم‌ها، راه‌حل استفاده از ظرفیت‌های بومی را جایگزین کردیم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از سازمان هواشناسی کشور، سحر تاج بخش مسلمان، در افتتاحیه نشست دو روزه مدیران کمیته دائم خدمات آبشناسی و مدیریت منابع آب سازمان جهانی هواشناسی برای پیشبرد برنامه مشترک WMO در حوزه بهبود سامانه هشدار سیل در ایران اظهار کرد: آسیا جزو مناطق آسیب‌پذیر در برابر پیامدهای تغییر اقلیم است و همه ساله رخدادهای شدید آب‌وهوایی خسارت‌های زیادی به جوامع این قاره وارد می‌کند.

وی افزود: ایران نیز یکی از کشورهای آسیب‌پذیر در منطقه است که سیل و خشکسالی بخش زیادی از آن را تحت تأثیر قرار داده و همواره سبب تخریب و بروز خسارت در آن شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: از سیل‌های رخ داده در ایران می‌توان به سیل اوایل امسال جنوب شرق اشاره کرد که هم زمان در بخش‌هایی از امارات نیز سبب بروز خسارت گسترده شد.

تاج بخش مسلمان تصریح کرد: آخرین سیل ایران نیز در مشهد رخ داد و سبب بروز خسارت شد، بارش‌هایی که منجر به سیلاب شدید در شرق ایران شد، در افغانستان نیز سبب بروز خسارت گسترده و مرگ بیش از ۱۰۰ نفر شد.

وی اضافه کرد: رخداد سیل در دنیا به ویژه در غرب آسیا و ایران در حال گسترش است؛ بنابراین باید سرویس‌ها و خدمات ما به خصوص در حوزه پیش‌بینی سیل و پدیده‌های مخاطره آمیز بهبود و گسترش یابد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: ایران یک کشور بزرگ با بیش از ۱.۶ میلیون کیلومتر مساحت و ۸۰ میلیون نفر جمعیت است که پیش‌بینی پدیده‌های مخاطره آمیز جوی در این پهنه وسیع با توجه به تنوع اقلیمی و پیامدهای تغییر اقلیم مشکل است.

تاج بخش مسلمان خاطرنشان کرد: از جنوب تا غرب و شرق تا شمال ایران، اقلیم‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام پدیده‌های حدی خاص خود را دارند. این موضوع سبب شده تا اثرات مخاطره آمیز متفاوتی نیز در نقاط مختلف بر جای بماند.

وی عنوان کرد: تنوع اقلیمی و فراوانی رخداد مخاطرات جوی در کشور، دلیل دیگری برای توسعه خدمات مرتبط در کشور است تا بتوان به هدف اصلی تمامی مراکز هواشناسی و آبشناسی در سراسر دنیا یعنی حفظ جان و مال مردم از خطر مخاطرات جوی دست یابیم.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: دو سال قبل تلاش شد از تجربه جهانی برای تولید سامانه هشدار سیل استفاده کنیم؛ اما به دلیل تحریم‌ها، استراتژی و راه حل توسعه ظرفیت‌های بومی را برای این کار دنبال کردیم.

تاج بخش مسلمان افزود: سامانه هشدار سیل «نفیس» با توان داخلی تولید و برای ۵۵۰ نقطه خاص کشور توسط یک شرکت داخلی طی قراردادی با پژوهشگاه هواشناسی عملیاتی شد.

وی اضافه کرد: این سامانه با جفت کردن مدل‌های هیدرولوژی و هواشناسی می‌تواند دبی آب را در در نقاط مشخص پیش‌بینی کند.

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: توسعه سامانه هشدار سیل سازمان در دستور کار امسال نیز قرار دارد و انشاله به بیش از ۳۰۰۰ نقطه جدید ارتقا می‌یابد.

تاج بخش مسلمان عنوان کرد: امیدواریم در برنامه مشترک با سازمان جهانی هواشناسی بتوانیم از تجربیات و دانش فنی این سازمان در ارتقا و بهینه سازی این سامانه و استفاده از دیگر تجربیات سازمان جهانی هواشناسی در حوزه هشدار سیل استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در مدیریت سیلاب تنها نمی‌توان به پیش‌بینی‌های هواشناسی بسنده کرد؛ چراکه حداقل ۱۰ مؤلفه دیگر در موضوع سیلاب دخیل است که هم‌زمان باید به آن مسائل نیز توجه شود.