شناسهٔ خبر: 18703 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

رویترز خبر داد:

مذاکرات «امبرائر» برای فروش ۵۰ هواپیما به ایران

هواپیما ATR رویترز به نقل از یکی از دستیاران رییس جمهور برزیل خبر داد ایران علاقه‌مند است ۵۰ فروند هواپیما از شرکت هواپیماسازی برزیلی امبرائر خریداری کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایسنا، رویترز به نقل از یکی از دستیاران رییس جمهور برزیل اعلام کرد: مذاکرات برای 50 فروند هواپیما از شرکت هواپیما سازی امبرائر بین ایران و این کشور آغاز شده است. مذاکرات برای این هواپیماهای جت و همچنین تاکسی‌ها، اتوبوس‌ها و کامیون‌های ساخت صنعت خودروی برزیل در ماه اکتبر که آرماندو مونتیرو، وزیر بازرگانی برزیل در راس هیاتی به تهران سفر کرد، آغاز شد.

وزیر بازرگانی برزیل ماه گذشته به رویترز گفته بود: این کشور با هدف دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه تهران، برای مبادلات تجاری شامل فروش هواپیما، خودرو و ماشین آلات به ایران دریافت پول به یورو و ارزهای دیگر را قبول خواهد کرد.

ایران در ژانویه برای خرید ۱۱۸ هواپیمای جت از هواپیماهای بدنه باریک گرفته تا هواپیماهای پهن پیکر دو طبقه با شرکت اروپایی ایرباس توافقنامه امضا کرد. همچنین شرکت ATR که جوینت ونچر میان ایرباس و فینمکانیکای ایتالیا است، اوایل ماه جاری(فوریه) اعلام کرد ایران ایر حداکثر ۴۰ فروند هواپیمای توربوپراپ کوچک از این شرکت خریداری خواهد کرد. شرکت هواپیماسازی بویینگ هم هفته گذشته اعلام کرد از دولت آمریکا برای آغاز مذاکرات تجاری با ایرلاین‌های ایرانی مجوز دریافت کرده است.

مقامات امبرائر در تماس رویترز تایید کردند مذاکرات با شرکت‌های هواپیمایی ایرانی را آغاز کرده اند. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد بازار ایران پتانسیل زیادی دارد زیرا به نوسازی ناوگان قدیمی و تامین تقاضای رو به رشد سفرهای هوایی نیاز دارد.

امبرائر که سومین سازنده بزرگ هواپیماهای مسافربری در جهان است پیش از این تایید کرده بود ایران علاقه‌مند است از این شرکت هواپیما خریداری کند و مدل‌های مورد علاقه‌اش در خانواده جت‌های منطقه‌ای هستند زیرا هزینه تعمیر و نگهداری پایینی دارند.

توافق تجاری برزیل با ایران ممکن است به خودروسازان برزیلی که به دلیل بحران اقتصادی و افت تقاضای داخلی گرفتار رکود شده اند کمک شایانی کند. فروش خودروهای سواری در برزیل سال گذشته بیش از یک چهارم کاهش یافت و تقاضا برای کامیون‌های سنگین تقریبا نصف شد.

به گفته دستیار رییس جمهور برزیل، ایران ممکن است برای ۱۰۰ هزار تاکسی گازسوز ساخت این کشور آمریکای جنوبی و همچنین برای اتوبوس و کامیون سفارش دهد.

برزیل تا این اواخر یکی از پنج بازار بزرگ خودرو در جهان بود و همچنان پایگاه بزرگ فعالیت‌های شرکت‌هایی مانند فیات کرایسلر، فولکس واگن، فور موتور و جنرال موتورز باقی مانده است./

نظر شما