شناسهٔ خبر: 18759 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

روحانی در مراسم پنجاه و پنجمین سالروز تأسیس شرکت هما-۷:

«هما» باید به جایگاه گذشته خود و برتر از آن بازگردد/ توجه دولت به جان، آبرو و امید ملت ایران/ روایت روحانی از برج مراقبت/ساخت بخشی از بال و بدنه هواپیمای ایرباس در ایران

حسن روحانی رییس جمهور‌ی در مراسم پنجاه و پنجمین سالروز تأسیس شرکت «هما» با بیان اینکه تا چه زمانی مردم ما دنبال این آژانس هواپیمایی و آن آژانس هواپیمایی باشند تا با ایرلاین‌های بیگانه به منطقه و جهان سفر کنند٬ گفت: ایران‌ایر باید به جایگاه گذشته خود و حتی برتر از آن بازگردد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی دکتر حسن روحانی امروز چهارشنبه ۵ اسفند در مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) گفت: امروز روز جاودانگی است؛ ۵ اسفند نه برای هما بلکه برای ملت عزیز و بزرگ ایران افتخارآفرین است. خداوند به ما این سعادت را داد که همواره به اسلام‌مان ببالیم و به ایران‌مان بنازیم و چقدر زیباست نام اسلامی که بیانگر سلام، صلح و تسلیم در برابر حق است و چقدر زیباست ایرانی که همه‌اش فرهنگ، هنر، شجاعت، فناوری، علم و توانمندی است.

وی افزود: امروز برای ما حائز اهمیت است که همه تصمیم گرفته‌ایم ایران‌مان را به یک تعبیر خانه‌تکانی و نوسازی کنیم. ما نه تنها ناوگان هوایی کشور را به حول قوه الهی بازسازی خواهیم کرد بلکه به آن دوستانی که کم‌لطفی می‌کنند می‌گوییم توجه این دولت به جان، آبرو و امید ملت ایران است.

رییس جمهوری ادامه داد: ما به عنوان یک قدرت بزرگ هوایی برای حمل ونقل مسافر و بار، مجددا حضور پیدا می‌کنیم و این حضور نزدیک است.

تا چه زمانی مردم ایران باید با ایرلاین‌های نوظهور بیگانه به جهان سفر کنند؟

وی با تاکید بر اینکه تا کی مردم ایران توسط ایرلاین‌هایی که طی دهه‌های اخیر و سال‌های نه چندان دور در منطقه، به ویژه در جنوب خلیج فارس، ظهور و بروز کرده‌اند تحقیر شوند گفت: تا کی مردم ما باید دنبال این آژانس هواپیمایی و آن آژانس هواپیمایی باشند تا با ایرلاین‌های بیگانه به منطقه و جهان سفر کنند؟ حال آنکه این هواپیما در ایران تعمیر و کترینگ و غذایش از ایران تامین شده، خلبان با تجربه آن ایرانی و مهماندار با اخلاق و مهربان آن نیز ایرانی است.

وی با بیان اینکه از سال ۲۰۰۳ با شروع مذاکرات هسته‌ای از اهداف ما برداشتن حصر به روی صنعت هوایی کشور ما بود تصریح کرد:‌ در آغاز سال ۲۰۰۵ آمریکا اعلام کرد که موانع دادن قطعات و امکانات فنی برای هواپیمای ایرانی را برداشتند اما این شرایط بعد از مدتی تغییر کرد. همچنین در این دوره از مذاکرات یکی از اهداف ما از روز اول مساله تعمیرات و سرویس‌های فنی صنعت هواپیمایی ایران بود که رفع شد و در برجام به طور کلی موانع برای خرید هواپیما برداشته شد.

رئیس دولت یازدهم خاطر نشان کرد:‌خوشحالم در اولین سفر اروپایی ام بعد از برجام توافق کلی برای خرید هواپیماهای نو برای مردم ما فراهم شد.

روحانی با بیان این که خوب است همه ما با اخلاق منصفانه سخن بگوییم اظهار کرد:‌رسانه‌ای نوشته بود برجام را به ثمر رساندند تا هواپیمای نو برای پولدار‌ها جهت سفر به اروپا بخرند. در حالی که آنهایی که به عمره ، عتبات عالیات و مشهد می روند نیز از هواپیما استفاده می کنند. همچنین اساتید دانشگاه، و آنهایی که می‌خواهند بیماران خود را به بیمارستان شهر و کشور دیگر برسانند نیازمند هواپیما هستند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه صنعت هوایی همان است که از دیرباز در قرآن با عنوان مرکب گوشمان به آن آشنا شده است، گفت: در قرآن مرکب به عنوان وسیله‌ی راحتی و وسیله‌ی جمال و زینت و فخر معرفی شده است و مسلمان باید به قرآنش متکی باشد. پس به آنهایی که این حرف ها را می‌زنند می‌گویم حداقل قرآن بخوانند و با هواپیما در نیفتند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما به همه کسانی که در کشور و ملت بزرگ ایران خدمت می‌کنند افتخار می‌کنیم گفت: ما کشوری نیستیم که فقط هواپیما بخریم و من در سفری که به پاریس داشتم به رئیس شرکت ایرباس گفتم ما بخشی از ایرباس را خواهیم ساخت و او پذیرفت که بخشی از بال و بدنه‌ی هواپیمای ایرباس توسط ایران ساخته شود.

روحانی با تاکید بر اینکه برای پیشرفت و رونق اقتصاد نیازمند ناوگان هوایی تازه نفس هستیم افزود:‌ یک و نیم برابر صندلی موجود را به حول و قوه الهی در صنعت هوایی فراهم خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه شرق امروز اقتصاد نوظهور و غرب اقتصاد دیروز است، تصریح کرد: ایران است که اقتصاد دیروز و فردا را با صنعت هوایی و با فضای خود متصل خواهد کرد.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه ۵ اسفند نه فقط برای هما، بلکه برای ملت ایران روز مبارکی است خاطرنشان کرد:‌خدا به ما سعادت داده که همواره به اسلاممان ببالیم و به ایرانمان بنازیم.

روحانی با بیان اینکه امروز همه تصمیم گرفته ایم ایرانمان را خانه تکانی و نوسازی کنیم گفت: ناوگان هوایی کشور را بازسازی خواهیم کرد و به آن دوستانی که کم لطفی می‌کنند می‌گویم توجه این دولت به جان و آبروی مردم و امید مردم و ملت ایران است.

وی با اشاره به این که مردم در سال ۹۲ امید را آفریدند و بار دیگر در جمعه همین هفته امید را خواهند آفرید اظهار کرد:‌ ما ایرانی مقتدر و توانمند می‌خواهیم بیش از آنچه که در سالهای گذشته شاهد بودیم و در سالهای آینده باید گواه آن باشیم.

وی با تاکید بر اینکه قدرت ایران تنها به نفت و منابع فیزیکی نیست، بلکه به همت مردم ایران و علم و دانش و توانمندی ملت آگاه و بزرگ و فهم و درک استعداد ایرانیان است تصریح کرد: به گونه‌ای با مردم سخن بگوییم که به فهم و عظمت و درک مردم توهین نکنیم.

روحانی با بیان اینکه مردم دست استعمار را از کشور قطع کردند و در ۲۲ بهمن به مملکت استقلال دادند و از کشورشان صیانت کردند گفت : این مردم به خوبی کاندیداها را می‌شناسند و با درک و فهمشان بهترین‌ها را بر می‌گزیدنند، بنابراین نمی‌خواهد با جملاتی به دنبال بزرگ کردن استعمار گران پیر قدیمی از کار افتاده باشیم و آنها را بزرگ کنیم و ملت ایران را کوچک کنیم که این کاری اشتباه است.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه از توانمندی‌های ملت ایران جلوگاه جایگاه ژئوپلتیک این کشور است گفت:‌ایران از دیر باز وسیله‌ی اتصال جهان شرق و غرب بوده است و قبل از آنکه جاده ابریشم باشد جاده اتصال ایران بزرگ برای جهانیان به عنوان نقطه تعادل در منطقه و جهان مطرح بوده که همه این ها به خاطر جایگاه جغرافیایی و تاریخی ایران بوده است.

رئیس دولت یازدهم خاطر نشان کرد:‌ایران نه تنها مسیر رفت و آمد شرق و غرب را فراهم کرده است بلکه فرهنگی بزرگ را اول به غرب و بعد به شرق برای همه انسان‌های فرهیخته جهان ارزانی داشته است. چون هر جا اسلام از طریق ایران رفته است آن اسلام واقعی و معتدل و امت وسط بوده است.

روحانی افزود: اسلامی که از لابلای اشعارمولانا و حافظ و سعدی و فردوسی بیرون می‌آید را نمی‌توان با عده‌ای افراطی و آدم کش که امروز جهان را به خطر انداخته‌اند مقایسه کرد.

وی خاطر نشان کرد:‌ایران نه تنها نزدیکترین راه هوایی غرب به شرق است و نه تنها تهران می‌تواند بهترین هاب هوایی برای سفر منطقه‌ای باشد بلکه باید بهترین وسیله ی نقل و انتقال فرهنگ، تمدن، سیاست و استقلال برای ملت‌های جهان بوده و باشد.

وی با اشاره به اینکه قدرت ایران به این است که نقش خود را در اتصال به جهان بازیابد اظهار کرد:‌ هم در جاده و ریل و هم در صنعت هوایی باید به این مهم بپردازیم.

روحانی با بیان اینکه هما باید به جایگاه گذشته و حتی برتر از آن برگردد تصریح کرد:‌ دیدن هواپیمایی با آرم هما و ایران ایر در فرودگاه‌های جهان باعث افتخار ماست و باید به عنوان یک قدرت بزرگ هوایی برای حمل و نقل مسافر و بار دو مرتبه حضور پیدا کنیم که این حضور نزدیک است.

روحانی با اشاره به اهمیت موضوع سلامت و اخلاق در صنعت هوایی ایران گفت: وقتی سوار هواپیمای ایرانی می‌شویم باید احساس کنیم در امن‌ترین پرواز هستیم و وقتی خلبان با ما حرف می‌زند و مهماندار از ما پذیرایی می‌کند باید احساس کنیم اخلاق ایرانی ظهور یافته است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه یک بخش بازسازی صنعت هوایی ، نوسازی ناوگانهای هوایی است و موارد دیگری نیز وجود دارد گفت: برای همه ما افتخار است که صنعت هوایی موجب اقتدار کشور باشد و ما ژئوپلتیک ایران را در یک بخش احیا کردیم و بار دیگر ایران از لحاظ صنعت هوایی جهان شرق و غرب را متصل می‌سازد.

روحانی همچنین به بیان خاطره‌ای در رابطه با آخرین سفر هوایی خود قبل از انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ پرداخت و گفت:‌ در روز چهارشنبه قبل از روز انتخابات که آخرین فرصت تبلیغات بود در زمان بازگشت از فرودگاه مشهد به من اعلام کردند که برج مراقبت مشهد در نظر دارد با شما صحبت کند که بعد از برقراری ارتباط از برج مراقبت مشهد به من گفتند به نمایندگی از طرف تمام برج‌های ایران شما صحبت می کنیم و گفت «پیروزی شما را در انتخابات تبریک می‌گویم» من تعجب کردم که چطور هنوز انتخابات برگزار نشده این موضوع اعلام می‌شود اما بعد از برگزاری انتخابات و اعلام نتایج متوجه شدم گویا آنهایی که در برج هستند خیلی چیزها را آن بالا می‌بینند که ما در این پایین نمی‌بینیم./

نظر شما