شناسهٔ خبر: 18955 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

در هفتادمین جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها مطرح شد؛

«نوروزی شاد، با سفر ایمن» شعار سفرهای نوروزی ۹۵/ تعیین برنامه دستگاه‌های مسئول برای ارتقای ایمنی سفرهای نوروزی

جلسه آخرین جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها با حضور دستگاه‌های مختلف به صورت فو‌ق‌العاده و با هدف برنامه‌ریزی برای سفرهای نوروزی برگزار شد. طرح مدیریت سفرهای نوروزی از ۲۵ اسفندماه ۹۴ آغاز می‌شود و ۱۵ فروردین ۹۵ پایان می‌یابد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، هفتادمین و آخرین جلسه کمیسیون ایمنی‌ راه‌ها در سال جاری امروز دوشنبه ۱۰ اسفند به صورت فو‌ق‌العاده با هدف برنامه‌ریزی برای سفرهای نوروزی به ریاست وزیر راه و شهرسازی و با حضور نمایندگان دستگاه‌های مربوط از جمله فرمانده پلیس راهور ناجا، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر، نماینده قوه قضائیه، نمایندگان اورژانس، نماینده صدا و سیما در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

طرح مدیریت سفرهای نوروزی از ۲۵ اسفندماه ۹۴ آغاز می‌شود و تا ۱۵ فروردین ۹۵ ادامه دارد. در این جلسه نمایندگان دستگاه‌های مربوط که به نوعی در مدیریت سفرهای نوروزی مسئول هستند به ارایه برنامه‌های خود برای ارتقای خدمات‌دهی به مسافران و همچنین کاهش سوانح رانندگی پرداختند.

اهم مباحث مطرح در نشست ۷۰ كمیسیون ایمنی راه‌های كشور به شرح زیر است:

- همه دستگاه‌های دست­‌اندركار امور ایمنی حمل‌ونقل تمهیدات لازم را برای خدمات‌­دهی و ایمنی هرچه بیشتر به سفرهای نوروزی و همچنین اطلاع­‌رسانی­‌های لازم فراهم کنند.

- شعار سفرهای نوروزی امسال «نوروزی شاد، با سفر ایمن» اعلام شد.

- سازمان صدا و سیما آمادگی خود را برای اطلاع‌­رسانی خبرهای مربوط به سفرهای نوروزی از ۱۵ اسفندماه اعلام كرد. سامانه ۱۴۱ نیز در دسترس همگان قرار دارد.

- با هدف سامان‌دهی سفر اتوبوس‌های بین شهری، افزایش محدودیت‌های بلیت وسایل حمل‌ونقل عمومی طی سفرهای نوروزی اجتناب­‌ناپذیر بوده و هماهنگی و همكاری دستگاه‌های مربوط در این مورد  ضروری است.

- استانداران به عنوان ریاست كمیسیون مدیریت ایمنی حمل‌ونقل استانی به طور منظم هر هفته طی طرح نوروزی جلسات هماهنگی را برگزار و بر بهبود خدمات­‌دهی ایمن به سفرهای درون­‌شهری و برون­‌شهری نوروزی نظارت كامل کنند.

- پلیس راهور با جدیت بیش از پیش در زمینه اعمال قانون و مقررات ایمنی و كنترل پروانه معاینه فنی، گواهینامه‌­ها، بیمه­‌نامه و .... در سفرهای نوروزی اقدام کند.

- با همكاری اعضای كمیسیون و نیز سازمان‌های هواپیمایی و بنادر و دریانوردی و شركت راه­‌آهن، سامانه جامع ثبت سوانح حمل و نقل راه­‌اندازی شد و قرار است با رفع موانع سخت‌افزاری و نرم­‌افزاری مقدمات ثبت و اطلاع‌­رسانی بر خط حوادث حمل‌ونقل فراهم شود.

- مقرر است با همكاری انجمن طرفداران ایمنی راه‌ها همزمان با ۷ اردیبهشت به‌نام روز جهانی ایمنی حمل‌ونقل، جشنواره‌ تجلیل از فعالان برتر حوزه ایمنی حمل‌ونقل برگزار شود و تمهیدات لازم برای احصای لیست اشخاصی كه فعالیت برجسته­‌ای در زمینه ایمنی داشته­‌اند، فراهم شده است./

نظر شما