شناسهٔ خبر: 19410 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

سردار مهری خبر داد:

برگزاری رزمایش سفرهای نوروزی ۲۵ اسفند در ضلع جنوبی حرم امام/ کاهش سوانح جاده‌ای با احیای کمیسیون ایمنی راه‌ها در دوره وزارت آخوندی/ کنترل نوروزی جاده‌های روستایی در دست دهیاران/ صدور بیمه شخص ثالث در طول تعطیلات

تقي مهري فرمانده پلیس راهور ناجا گفت: طرح مدیریت و ساماندهی سفرهای نوروزی از ۲۵ اسفند ۹۴ آغاز و تا ۲۰ فروردین ۹۵ ادامه خواهد داشت.

سردار تقی مهری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در تشریح جزئیات طرح ساماندهی سفرهای نوروزی پلیس راهور اظهار کرد: راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران سال ۹۵ را با اجرای طرح ساماندهی سفرهای نوروزی آغاز می‌کند که نخستین گام در این مسیر، رزمایش مدیریت سفرهای نوروزی در روز ۲۵ اسفند ۹۴ است. در این رزمایش همه دستگاه‌های خدماتی و امدادی با پلیس همکاری می‌کنند. گام بعدی نیز اجرای طرح ساماندهی سفرمای نوروزی از همان روز تا ۲۰ فروردین ۹۵ خواهد بود.

فرمانده پلیس راهور ناجا با بیان اینکه این رزمایش در روز ۲۵ اسفند ماه جاری در همه استان‌ها عملیاتی خواهد شد، گفت: در تهران در ضلع جنوبی حرم مطهر امام خمینی (ره) رزمایش مدیریت و ساماندهی سفرهای نوروزی اجرا می‌شود.

وی یکی از اقدامات خوب پلیس را هماهنگی این نهاد با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در آشکارسازی نقاط حادثه‌خیز جاده‌ها عنوان و تصریح کرد: این کار از قبل از عید شروع شده و همچنان ادامه دارد. از دیگر اقداماتی که برای ارتقای سطح ایمنی سفرهای نوروزی از سوی راهور در دست پیگیری است، برپا کردن چادرهای استراحت مسافران در نقاط قابل استفاده در برخی جاده‌ها به خصوص مسیرهای کویری است.

این مقام ارشد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از دیگر اقدامات انجام شده از سوی دو دستگاه پلیس راهور و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای را ارائه خدمات مسافرتی به مسافران در محل اسکان آنهاست که البته سعی شده این خدمات در اماکنی ارائه شود که ترافیک ایجاد نمی‌کند؛ این نقاط از سوی پلیس تعیین شده‌اند که معمولا در داخل شهرها و بعضا در جاده‌هاست.

وی با اشاره به نقش مهم همیاران پلیس در ارتقای ضریب ایمنی مسافران نوروزی تأکید کرد: همیاران پلیس در آماده‌باش صددرصد به سر می‌برند؛ ارائه آموزش‌های ایمنی رانندگی به دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه تحت عنوان (به ترتیب مقاطع تحصیلی) همیاران پلیس، پلیس‌یاران نوجوان و پلیس‌یاران جوان کمک شایانی به افزایش ایمنی سفرهای نوروزی به خصوص جاانداختن فرهنگ صحیح رانندگی خواهد داشت.

فرمانده راهور با اشاره به همکاری دهیاران دهیاری‌های واقع در مسیرهای روستایی پرتردد با پلیس راه راهنمایی و رانندگی ناجا در طول اجرای طرح سفرهای نوروزی، بیان کرد: وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی تجهیزاتی برای دهیاران تهیه کررده‌اند تا بتوانند در جاده‌های روستایی که معمولا پلیس کمتر حضور دارند، نقش کنترلی ایفا کنند.

وی وجود بازرسان نامحسوس در طول اجرای طرح ساماندهی و مدیریت سفرهای نوروزی را یادآور شد و افزود: این بازرسان در کنترل رانندگان پرخطر مؤثرند و اعمال قانون می‌کنند. همچنین با شرکت‌های بیمه‌گر هماهنگ شده تا در ایام نوروز به رانندگانی که نیاز به صدور یا تمدید بیمه‌نامه‌های خود دارند، خدمات کامل ارائه شود.

سردار مهری هماهنگی پلیس راهور با دیگر دستگاه‌های امدادرسان از قبیل اورژانس، هلال احمر و اورژانس هوایی را ذکر و اظهار کرد: در زمینه حوادث طبیعی مؤثر در بروز سوانح رانندگی نیز امسال تمهیدات ویژه‌ای تدارک دیده‌ایم تا مردم در راه نمانند. سال گذشته ۱۸ حادثه طبیعی منجر به سانحه جاده‌ای (در هر روز یک حادثه) را شاهد بودیم که عمدتا انسداد جاده در اثر رانش زمین،‌ طغیان رودخانه و دیگر حوادث طبیعی را شامل می‌شد.

وی به اتمام طرح مسافرت‌های زمستانی در ۲۳ اسفند اشاره کرد و ادامه داد: اگر شرایط ناپایدار جوی را در روزهای منتهی به پایان امسال شاهد باشیم، ‌طرح سفرهای زمستانی ادامه خواهد داشت و همزمان با طرح سفرهای نوروزی اجرا خواهد شد. همچنین با صداوسیما برای اطلاع‌رسانی در شبکه‌های یک، دو، سه، پنج، خبر و شما و اجرای برنامه‌های ویژه‌ای در شبکه‌های رادیویی تفاهم نامه‌هایی به امضا رسانده‌ایم.

فرمانده پلیس راهور ناجا با اشاره به هماهنگی‌های بسیار خوب میان دستگاه‌های متولی سفر پس از احیای کمیسیون ایمنی راه‌ها در دوره وزارت دکتر آخوندی با هدف افزایش ضریب ایمنی سفرهای جاده‌ای خاطرنشان کرد: سامانه‌های اطلاع‌رسانی طراحی شده در وزارت راه و شهرسازی در دو سال اخیر، نصب دوربین‌های جاده‌ای در دوره وزارت دکتر آخوندی و اقدامات دیگری از این دست در دو سه سال اخیر کمک بزرگی به کاهش سوانح رانندگی کرده است./

نظر شما