شناسهٔ خبر: 19571 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

اصغر فخریه کاشان تشریح کرد:

پیش نویس تاریخی‌ترین خرید در بخش حمل و نقل تا دو ماه دیگر نهایی می‌شود/ جزییات تفاهمنامه‌ها و مذاکرات با کشورهای خارجی/ تمام قراردادها و تفاهمنامه‌ها نیمه اول سال آینده قطعی می شوند

اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تمام مذاکرات و تفاهم نامه های انجام شده در نیمه اول سال آینده قطعی و نهایی می شود، گفت: نمی توان این انتظار را داشت که قراردادهای چند میلیارد دلاری یک شبه به نتیجه برسد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اصغر فخریه کاشان با اشاره به جزییات مذاکرات و تفاهم نامه هایی در طول یک سال گذشته وزارت راه و شهرسازی با شرکت ها و کشرهای خارجی داشته، اظهار داشت: مذاکرات متعددی را با هیات های خارجی داشتیم که بخشی از یان مذاکرات با دولت ها بوده که در طول یک سال گذشته با دولت کره، ژاپن، چین، روسیه، فرانسه و ایتالیا وارد مذاکره شدیم و بخشی از مذاکرات و تفاهم نامه هم با شرکت های خصوصی خارجی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه امکان اینکه مذاکرات برای پروژه ها چند میلیارد دلاری یک شبه به قرارداد تبدیل شود وجود ندارد و باید فرایند رسمی و اداری آن طی شود، ادامه داد: در طول مذاکرات در ابتدا تفاهم نامه امضا می شود و بعد از آن  تفاهم نامه به اصول اصلی توافق و در نهایت پیش نویس قراراد و قرارداد به امضا می رسد و مراحل اجرایی ان شروع می شود.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه معمولا یک قرارداد ۶ ماه زمان می برد تا نهایی شود، گفت: ۱۰۰ درصد این پیش نویس قراردادها و مذاکرات در نیمه اول سال آینده نهایی می شوند. برای این که این حجم از قرارداد ها نهایی شود کمی زمان بر است این در حالی است که ایران به تازگی از شرایط تحریم بیرون امده است

فخریه کاشان با اشاره به تفاهم نامه ها و مذاکرات انجام شده گفت:  پیش نویس تاریخی ترین خرید در بخش حمل و نقل هم که خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای نو از ایرباس است چندی پیش به امضا رسید و تا دو ماه دیگر نهایی می شود  و همچنین قرارداد خرید هواپیماهای  ATR هم منعقد شد.

وی افزود: همچنین از جمله مهم ترین مذاکرات و قرارادادهایی که در طول یک سال گذشته به نتیجه رسید، قرارداد فاینانس دو میلیارد دلاری شرکت راه اهن با چینی ها برای قطار ریلی تهران- مشهد بوده و همچنین قرارداد توسعه فرودگاه امام به صورت BOT  با فرانسوی و شرکت های ایرانی از دیگر تفاهمات مهم این وزارت خانه است  که ارزش این قرارداد به ۸۰۰ الی ۹۰۰ میلیون دلار می رسد، البته تا عملیات مهندسی آن ه طور دقیق  محاسبه نشود نمی توان رقم دقیق را براورد کرد.

فخریه کاشان با بیان اینکه این پروژه ها به مرحله اصول قرارداد رسیده اند و مذاکرات برای نهایی کردن این قراردادها شروع شده است، به ایلنا گفت: ازدیگر قراردادهای مهم قراردادهای توسعه فرودگاه  مشهد و اصفهان که با فرانسوی ها است همچنین در یک سال گشته راه آهن با شرکت زیمنس هم قرارادادی را منعقد کرد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه  در حوزه دریایی هم مذاکراتی انجام شده اما هنوز نهایی نشده، گفت:  مذاکراتی با هندی برای توسعه بندر چابهار انجام شده است اما هنوز قطعی نیست.  

وی افزود: با کره ای ها هم تفاهمی برای خط ریلی چابهار به زاهدان امضا شده و در مرحله یادداشت تفاهم است. همچنین در مذاکره با ژاپنی ها هم برای تشکیل یک کمیته اجرایی به تفاهم رسیده ایم تا پروژه‌های قابل انجام در این کمیته ارزیابی شود و آنها هم علاقه مند به ورود به پروژه های ریلی به ویژه قطارهای سریع السیر هستند.

فخریه کاشان ادامه داد: در حوزه مسکن نیاز به ورود سرمایه گذاران خارجی نداریم چراکه مصالح تولید داخل و نیروی انسانی متخصص وجود دارد اما به طور قطع باید از دانش شهرسازی کشورهای خارجی  می توان استفاده کرد که در این موارد همکاری های فنی با کره ای ها و ژاپنی ها خواهیم داشت در چندی پیش دو تفاهم نامه دراین باره با این دو کشور انجام شده است.

نظر شما