شناسهٔ خبر: 19811 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

آخوندی در نشست هماهنگی سفر نوروزی میان وزارت راه و شهرسازی و پلیس راهور ناجا:

اگر با اقلیت قانون‌شکن برخورد نشود مردم دلسرد می‌شوند/ ضرورت بازنگری در آیین نامه راهنمایی و رانندگی/ تمرکز در بخش افزایش ایمنی تردد در جاده‌ها در سال ۹۴/ ضرورت تمرکز پلیس راهور بر بخش آموزش

وزیر وزیر راه و شهرسازی نحوه اعمال قانون پلیس را از نشانه‌های پیشرفته بودن کشورها خواند و گفت: اگر با اقلیت قانون‌شکن برخورد نشود مردم دلسرد می‌شوند؛ بنابراین اعمال قانون از خود قانون مهم‌تر است و پلیس در این حوزه نقش موثری دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی٬ عباس آخوندی در نشست هماهنگی سفر نوروزی میان وزارت راه و شهرسازی و پلیس راهور ناجا که صبح امروز پنجشنبه ۲۷ اسفندماه در ستاد فرماندهی راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی برگزار شد٬ ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع فرماندهان راهنمایی و رانندگی گفت: در این مدتی که در وزارت راه و شهرسازی بودم تلاش زیادی برای ایجاد یکپارچگی در برنامه‌ریزی و سطوح اجرا میان دستگاه‌های عضو کمیسیون ایمنی راه‌ها انجام دادم و الان که همدلی میان پلیس و وزارت راه و شهرسازی را می‌بینم از ایجاد این همگرایی خوشحالم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از مشکلات ایران عدم همگرایی میان دستگاه‌های اجرایی است افزود: خوشبختانه در کمیسیون ایمنی راه‌ها شاهد همگرایی خوبی میان وزارت راه و شهرسازی٬ پلیس راهنمایی و رانندگی٬ اورژانس٬ هلال احمر٬ دستگاه قضایی٬ صدا و سیما و ... هستیم.

وی راهنمایی و رانندگی را یکی از نهادهایی برشمرد که فراگیرترین روابط را با مردم در زندگی شهری و روستایی دارد و اظهار کرد: اصلی ترین مسئله‌ای که در کشور داریم٬ اعمال قانون است. قانون خوب در ایران زیاد وضع می‌‌شود اما اعمال قانون از خود قانون مهم‌تر است٬ پلیس در اعمال قانون نقش موثری دارد و یکی از نشانه‌های پیشرفته بودن کشورها نحوه اعمال قانون پلیس است.

آخوندی به پیشرفت‌های خوب پلیس در سال‌های اخیر اشاره و بیان کرد: در این سال‌ها نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی به سامانه‌‌های الکترونیک مجهز شده و تا حدود زیادی از رفتارهای سلیقه‌ای کاسته شده است. از طرف دیگر پلیس راهور توانسته با رفتار خوبی که با مردم داشته باشد چهره‌ موجهی را نزد جامعه به دست بیاورد.

وی ادامه داد: من روی اعمال قانون همواره حساسیت داشته‌ام چون اکثر مردم به دنبال آن هستند که طبق قانون رفتار کنند٬ قانون شکنی بیشتر از سوی اقلیتی محدود انجام می‌شود اگر با آن اقلیت برخورد نشود مردم دلسرد می‌شوند.

رئیس کمیسیون ایمنی راه‌ها بار دیگر اهمیت یکپارچگی در برنامه‌ریزی و اجرا را یادآور شد و خاطر نشان کرد: در دوره اخیر این کمیسیون٬ آیین‌نامه تخلفات که مدت‌ها متوقف مانده بود امسال در هیأت دولت به تصویب رسید و نوروز ۹۵ همه ابزارهای لازم برای اعمال قانون از سوی پلیس راهور فراهم است.

وی با اشاره به افزایش قیمت جرایم رانندگی افزود: در نوروز ۹۵ پلیس راهور متغیر جدیدی دارد که این افزایش جرایم می‌تواند به کاهش تخلفات رانندگی منجر شود.

آخوندی با تأکید بر لزوم بازنگری در آیین نامه راهنمایی و رانندگی ادامه داد: در آیین‌نامه جدید نباید افرادی که رفتار پرخطر دارند با پرداخت جریمه امکان یابند که مجددا برای دیگران ایجاد خطر کنند بنابراین لازم است تا سیستم امتیازدهی منفی به گواهینامه‌ها یک بار دیگر با همکاری وزارت راه و شهرسازی و پلیس راهنمایی  و رانندگی مورد بازنگری قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به کنترل مناسب ایمنی حمل و نقل جاده‌ای در بخش مسافر گفت: این هماهنگی خوب میان سازمان راهداری و پلیس راهور در بخش ناوگان باری نیز عملیاتی شود.

وی برنامه وزارت راه و شهرسازی برای افزایش دوربین‌های جاده‌ای را در سال ۹۵ یادآور شد و گفت: در سال ۹۴ علی رقم آنکه مشکلات فراوانی در زمینه بودجه داشتیم و از نظر تملک دارایی نیز تخصیص ۳۰ درصدی را تجربه کردیم باز هم در بخش افزایش ایمنی تردد تلاش زیادی کرده‌ایم. طبق آماری که دارم در سال ۹۴ ٬ ۳۵ هزار کیلومتر خط کشی جاده‌ای٬ تعداد زیادی رفع عیب مهندسی نقاط حادثه خیز جاده‌ها و همچنین ایجاد سامانه متمرکز دوربین‌های راهداری و راهور را داشتیم که اقدامات بسیار مهمی در بخش ایمنی حمل و نقل بودند این فعالیت‌ها به خصوص افزایش دوربین‌های مشترک راهداری و راهور در سال ۹۵ با سرعت بیشتری ادامه می‌یابد.

آخوندی همکاری سازمان راهداری و پلیس راهور در بخش اتصال پاسگاه‌های پلیس راه به سیستم‌های دوربین متمرکز راهداری و ایجاد سامانه یکپارچه بی‌سیم امداد میان پلیس٬ راهداری و دستگاه‌های امدادرسان را از پیشنهادهای خوب راهور ذکر و اظهار کرد: موضوع مهم دیگری که پلیس راهور باید در دستور کار قرار دهد آموزش است. خصوصا آموزش به نیروهای پلیس هم از جهت رفتار با مردم و هم از جهت ارتقای دانش فنی و تسلط به سیستم‌های الکترونیک.

وزیر راه و شهرسازی سال ۹۵ را سال تبلیغ سامانه ۱۴۱ و سامانه شهراه عنوان کرد و گفت: سامانه ۱۴۱ باید بیشتر تبلیغ شود تا مردم بتوانند قبل از سفر مسیر خود را مشخص کنند. سامانه شهراه نیز قرار است حدود ۶۰۰ خدمت وزارت راه و شهرسازی را به صورت آنلاین به مردم عرضه کند که فعلا با ۱۵ درصد ظرفیت شروع به کار کرده است.

وی در پایان با تبریک سال نو به همه نیروهای پلیس راهور و ابراز همدردی با آن‌ها در زمینه دوری از خانواده در طول دوره طرح سفرهای نوروزی٬ ادامه روند کاهشی تلفات جاده‌ای را خواستار شد و افزود: امیدوارم با یکپارچگی که در کمیسیون ایمنی راه‌ها میان همه دستگاه‌های مرتبط با ایمنی سفر به دست آمده روند کاهش تلفات رانندگی که از سال ۹۳ آغاز شد در نوروز ۹۵ نیز ادامه یابد./

نظر شما