شناسهٔ خبر: 19956 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

عابدزاده خبر داد؛

خرید هواپیمای فلایت چک اقدامی بجا بود/ تاکید بر اصلاح روش وارسی پرواز توسط سازمان هواپیمایی

عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به این‌که خرید هواپیمای فلایت‌چک اقدام به موقعی از سوی شرکت فرودگاه‌ها بود، بر نادرست بودن وارسی پرواز در فرودگاه‌های کشور توسط سازمان هواپیمایی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی عابدزاده در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: وظیفه وارسی پروازها کار اجرایی است و این کار را شرکت‌های دیگر هم می‌توانند انجام دهند و شرکت فرودگاه‌ها هم می‌تواند این کار را انجام دهد.

وی با بیان این‌که باید در کار شرکت‌ها نظارت داشته باشیم، تصریح کرد: تایید نهایی فرودگاه‌های کشور بر عهده سازمان هواپیمایی کشوری است، ولی کار را آنها انجام می‌دهند. ما می‌گوییم فرودگاه را کالیبره و گزارش آن را به سازمان هواپیمایی کشوری ارائه کنید.

وی با تاکید بر این‌که اگر گزارش مطابق استانداردهای مورد نظر باشد آن را تایید می‌کنیم و در غیر اینصورت باید یک بار دیگر این کار را انجام دهند، ‌ بیان کرد: شاخص‌ها و استانداردها در این حوزه تعریف شده است.

وی در ادامه با اشاره به این‌که سازمان هواپیمایی تاییدیه فرودگاه را صادر می‌کند، ‌ یادآور شد: تا به حال سازمان هواپیمایی هم وارسی پرواز را انجام می‌داد و هم این‌که کار خودش را چک و تایید می‌کرد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری بیان کرد: دستگاه کالیبره فرودگاه‌ها می‌تواند در اختیار هر شرکتی باشد، ولی نتیجه این کالیبره باید توسط ما بررسی شود و اگر قانع کننده بود مجوز پرواز را صادر می‌کنیم.

عابدزاده با اشاره به این که هواپیمایی کشوری تاکنون این کار را اجرا کرده، گفت: به دلیل این‌که هواپیمای فلایت‌چک نداشتیم، این کار درستی که همیشه در دنیا یک نفر باید کار را انجام دهد و فرد دیگر بر آن نظارت داشته باشد و در صورت لزوم آن را تأیید کند، انجام نمی‌شد؛ به این نحو که ما خود هم مجری و هم ناظر و تأییدکننده کار بودیم و بر آن صحه می‌گذاشتیم. کشورهای پیشرفته کاری را که مدنظر ماست از مدت‌ها پیش انجام می‌دهند و کار ما در این زمینه تاکنون غلط بوده است.

وی افزود: به مرور زمان جهان به این نتیجه رسید که نباید اجرا و تایید توسط یک دستگاه انجام شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به این‌که هر کسی می‌تواند فلایت چک خریداری کند، بیان کرد: هر کدام از ایرلاین‌های داخلی بخواهند این کار را انجام دهند ما به آنها مجوز می‌دهیم.

عابدزاده با اشاره به سقوط هواپیمای فالکن در جزیره کیش، اظهار کرد: برای وارسی دستگا‌ه فرودگاه‌های کشور هواپیما از یکی دو کشور اجاره کردیم، ‌اما به این دلیل که تعداد فرودگاه‌های کشور زیاد است و دچار مسائل پیچیده‌ای شدیم به فکر خرید هواپیمای فلایت چک افتادیم.

وی ادامه داد:‌ خرید این نوع هواپیما هم این‌گونه نیست که به محض آنکه تصمیم به خرید این هواپیما گرفتید، خرید را انجام دهید، تهیه این هواپیما زمان‌بر است؛ زیرا به نصب دستگاه‌هایی روی بدنه نیاز دارد که در دنیا تنها دو کشور این کار را انجام می‌دهند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با تاکید بر این‌که خرید فلایت‌چک کاملا اقدام صحیحی بود، ‌گفت:‌ به لحاظ شرعی این اطمینان را می‌دهم که هیچ اتفاقی در این خرید روی نداده و بهترین خرید بوده است، یعنی هم خوب خریدند و هم این‌که این اقدام به موقع بود.

عابدزاده با بیان این‌که آموزش خلبانان این هواپیما در حال انجام است، بیان کرد: هواپیمای فلایت چک در حال حاضر در یکی از آشیانه‌های فرودگاه مهرآباد مستقر است.

وی در پاسخ به این پرسش که فلایت چک از چه زمانی عملیاتی می‌شود، گفت: پس از بازگشت خلبانان از آموزش بلافاصله پروازهای وارسی این هواپیما در کشور آغاز می‌شود و هم‌اکنون فرودگاهی در کشور نداریم که چک‌های آن انجام نشده باشد./

نظر شما