شناسهٔ خبر: 20250 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

حسن نیا اعلام کرد:

فعالیت شبانه‌روزی ۱۲۰۰۰ راهدار در تعطیلات نوروز/ برف‌روبی بیش از ۱۹ هزار و ۳۰۰ کیلومتر از جاده‌های کشور/ امدادرسانی به بیش از ۱۲ هزار و ۳۰۰ خودرو

ماشین‌آلات راه‌داری معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای کشور از فعالیت ۱۲ هزار راهدار با ۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه ماشین‌آلات به طور ۲۴ ساعته در جاده‌های کشور طی ایام نوروز خبرداد و گفت: اکیپ‌های راهداری در مناطق کوهستانی و برف‌گیر مستقر بودند و بالغ بر ۱۹۳۰۰ کیلومتر از جاده‌های پرترافیک کشور را یک تا سه مرتبه برف‌روبی کردند.

عبدالهاشم حسن‌نیا در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با تشریح عملیات راهداری در طرح نوروزی گفت: در سراسر کشور ۱۲ هزار راهدار با ۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه ماشین‌آلات و ۲ هزار گشت راهداری به طور ۲۴ ساعته در جاده‌های کشور حضور داشتند و در استان‌هایی که در ایام تعطیلات نوروزی با بارش برف مواجه بودند ۶۳۰۰ راهدار با ۴ هزار و ۴۶۰ دستگاه ماشین‌آلات در عملیات راهداری زمستانی عملیات برفروبی و راهداری زمستانی را انجام دادند.

وی افزود: در دور نخست سفرهای نوروزی که از ۲۷ اسفند۹۴ آغاز شد تا تاریخ ۶ فروردین در اغلب استان‌های کشور از جمله استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، البرز، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، گیلان، لرستان، مازندران، چهارمحال و بختیاری و همدان شاهد بارش برف و باران بودیم که بیشنرین بارش برف در استان‌های آذربایجان شرقی، کردستان و مازندران گزارش شد.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: در دور دوم سفرهای نوروزی نیز که از ۷ فروردین آغاز شد و تا پایان روز ۱۴ فروردین ادامه داشت در تمام استان‌های کشور بارش برف و باران جریان داشت به طوری‌که استان‌های اردبیل، خراسان شمالی، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و غربی، چهارمحال و بختیاری، قزوین، زنجان، همدان، کردستان و مازندران همراه با بارش برف و استان‌های سمنان، مرکزی، ایلام، خوزستان، لرستان، اصفهان، خراسان رضوی، گلستان، البرز، تهران، گیلان، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، بوشهر، هرمزگان، قم، کرمان، فارس و خراسان جنوبی همراه با بارش باران مواجه بوده‌اند.

حسن‌نیا با بیان اینکه اکیپ‌های راهداری زمستانی با آمادگی کامل در ایام نوروز در مناطق کوهستانی و برف‌گیر مستقر بودند و در این مدت بالغ بر ۱۹۳۰۰ کیلومتر از جاده‌های پر ترافیک کشور یک تا سه مرتبه برفروبی شد، گفت: همچنین تا چهاردهم فروردین ماه بالغ بر ۱۰ هزار نفر مسافر در راهدارخانه‌های بین‌راهی اسکان موقت یافته و بالغ بر ۱۲۳۰۰دستگاه خودرو که به‌دلیل نداشتن زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی و یا نقص فنی در طول راه‌های کوهستانی متوقف شده بودند توسط اکیپ‌های راهداری امدادرسانی و به محل مناسب منتقل شدند.

وی با اشاره به بسته‌شدن برخی محورهای شریانی در ایام نوروز گفت: آزاد راه تبریز – زنجان در محدوده بستان‌آباد به دلیل کولاک شدید و عدم دید کافی در مورخ ۲۸ اسفند ۹۴ برای چند ساعتی به دلیل حفظ ایمنی مسافرین مسدود شد. همچنین محور اردبیل – سرچم به دلیل ریزش کوه و محور سقز – بانه به دلیل طغیان رودخانه در روزهای ۸ و ۹ فروردین مسدود شدند.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور افزود: محور رودان-بندرعباس به دلیل ریزش‌کوه در روز ۱۲ فروردین و محور زنجان - طارم نیز به دلیل بارش برف و کولاک در روز ۱۳ فروردین به مدت ۴ ساعت مسدود شد.

حسن‌نیا یادآور شد: محورهای کرج – چالوس و هراز نیز به دلیل بارندگی و حجم بسیار سنگین ترافیک در مقاطعی جهت ایمنی و تخلیه ترافیک و بعضاً به دلیل ایجاد محدودیت‌های ترافیکی به طور متناوب و مقطعی مسدود شد./

نظر شما