شناسهٔ خبر: 20271 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

جابه‌جایی بیش از ۲۰ میلیون مسافر با سیستم حمل و نقل عمومی در نوروز ۹۵/ ضرورت توجه به سفرهای دریایی شهروندان/ کاهش تلفات و افزایش ایمنی سفرها در مقایسه با سال‌های قبل/ افزایش گرایش مردم به سفرهای هوایی و اهمیت توجه به حوزه هوانوردی

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی از جابه‌جایی بیش از ۲۰ میلیون مسافر با سیستم حمل و نقل عمومی در نوروز ۹۵ خبر داد و گفت: در تعطیلات نوروزی سال جدید شاهد سفرهایی ایمن‌تر و کاهش تلفات نسبت به سال‌های گذشته بودیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در خصوص آمار سفرهای نوروزی و گزارش‌های موجود در این بخش در جمع خبرنگاران اعلام کرد: مسافرت‌های نوروزی با توجه به حجم عظیمی که در حوزه راه‌های زمینی، ریلی، هوایی و دریایی دارد از بزرگترین عملیات‌های موجود در این ایام به شمار می‌رود. از آنجا که در سال جدید نیز شاهد بارش برف و باران بسیار در بخش عمده‌ای از محورها بودیم مسئولان راهداری و مدیریت ترافیک نیز، کار نسبتا سنگین‌تری را نسبت به سال‌های قبل بر دوش داشتند.

آخوندی در ادامه با اشاره به حجم زیاد مسافرت‌های تعطیلات نوروزی در سال ۹۵ گفت: بیش از ۲۰ میلیون نفر در این مدت توسط حمل و نقل عمومی جابه‌جا شدند که تا این لحظه از این تعداد هیچ حادثه‌ جانی منجر به فوت گزارش نشده و این امر قطعا نشان‌دهنده ایمن‌تر شدن مسافرت‌های حمل ونقل عمومی در کشور است.

وزیر راه و شهرسازی تعداد مسافران بخش حمل و نقل هوایی را در این ایام حدود سه میلیون مسافر اعلام کرد و ادامه داد: این میزان حدود دو برابر تعداد سفرهای انجام شده در حوزه حمل و نقل ریلی با رقمی بالغ بر یک میلیون و ۷۵۰ هزار است که این امر نیز نشان‌دهنده اهمیت سرمایه‌گذاری در این حوزه و جاذبه خاص آن خواهد بود.

وی همچنین اضافه کرد: در حوزه جاده‌ای بیش از ۷ میلیون مسافر ( رقم دقیق ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار مسافر) و دریایی نیز بالغ بر ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر گزارش شده است که این رقم نیز بسیار مهم و قابل توجه است. تلاش من بر این است که حوزه دریایی فعالیت بیشتری نسبت به حال حاضر داشته باشد چراکه به اندازه کافی از ظرفیت دریاهای کشور چه دریای خزر، چه خلیج فارس و یا دریای عمان استفاده نمی‌شود لذا در این دوسال تأکید زیادی داشتیم که بتوانیم ترمینال‌های مختلف مسافری را در جنوب و شمال داشته باشیم که خوشبختانه این امر نیز صورت گرفت.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بازدید اخیر انجام شده از مناطق جنوبی کشور نیز بیان کرد: خوشبختانه بخش عمده‌ای از قایق‌ها ایمن و نو شده‌اند. با توجه به وجوه اعطا شده هم اکنون بخش مسافری دریایی وضعیت بهتری نسبت به گذشته دارد ولی باید بتوانیم بحث سفرهای دریایی را بین بنادر مختلف چه در داخل دریای خزر و چه در جنوب فعال کنیم و گزینه‌های بیشتری را برای سفر در اختیار مردم قرار دهیم.

وی با تأکید بر اینکه باید به حمل و نقل دریایی در حوزه مسافری توجه بیشتری شود گفت: تاکنون حمل و نقل ما در بخش دریایی بیشتر در حوزه بار بوده و توجه کمتری به آن در بخش حمل مسافر شده است که این موضوع باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

عضو کابینه تدبیر و امید در ادامه سخنانش از همکاری خوب وزارت راه و شهرسازی و نیروهای پلیس با هدف کنترل سرعت در ایام نوروز خبر داد و  افزود: با کمک بیش از یک‌صد دوربین افتتاح شده در سال ۹۴ و همچنین سایر دوربین‌‌های متحرک در جاده‌های کشور توانستیم در بخش کنترل سرعت با همکاری پلیس به خوبی عمل کرده و نتایج خوبی را به دست آوریم. امیدوارم بخش عمده‌ دیگری از دوربین‌ها نیز در سال ۹۵ نصب و امکان مدیریت جاده‌ها در این سال به گونه‌ای بهتر فراهم شود.

آخوندی با بیان اینکه تاکنون قرارداد نصب حدود یک‌هزار و ۸۸۰ دوربین جدید در محورهای کشور امضا شده است گفت: پیش از این مجموع دوربین‌های راهداری و پلیس حدود ۴۵۰ عدد بود که ما قرارداد جدیدی را مبنی بر خرید حدود ۴ برابر آن به امضا رساندیم تا بتوانیم در بحث کنترل جاده‌ها موفق‌تر باشیم.

وزیر راه و شهرسازی نحوه اطلاع رسانی در ایام نوروز را بهترین و مهمترین اتفاق رخ داده در این دوران اعلام کرد و گفت: در این مدت مردم می‌توانستند از طریق تماس مستقیم، تلفن گویا، برنامه قابل نصب بر روی تلفن همراه و سایت ۱۴۱ از وضعیت راه‌ها مطلع شوند و آگاهی لازم پیش از سفر را کسب کنند. قابل توجه است که در همین مدت بیش از ۷ میلیون نفر از طریق برنامه موبایل و اینترنت به سایت ۱۴۱ مراجعه کرده و بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از طریق تماس تلفنی برای دریافت اطلاعات از این سامانه کمک گرفته‌اند که میزان تمایل مردم از کسب اطلاعات از وضعیت جاده‌ها قبل از حرکت را نشان می‌دهد. امیدوارم بحث اطلاع‌رسانی به عنوان یک سیاست خوب از سوی مردم مورد استقبال بیشتری قرار گرفته و از انواع گوناگون اطلاعات بیشتری را در اختیار مردم قرار دهد.

وی با اشاره به این مطلب که در حال حاضر وضعیت هوایی و جاده‌ای، آخرین وضعیت جاده‌ها و همچنین میزان ترددها از طریق تک تک دوربین‌های فعال در سراسر کشور در اختیار مردم قرار می‌گیرد گفت: بدون شک رسانه ملی، پلیس، هلال احمر و بخش امداد و نجات وزارت بهداشت و درمان در بحث اطلاع‌رسانی در این مدت نقش بسیار مهمی را ایفا کردند.

آخوندی علت بیش از ۴۰ درصد از تلفات در سوانح رانندگی را چپ‌شدن وسایل نقلیه اعلام کرد و گفت: این آمار نشان می‌دهد بستر جاده فراهم است و بیشتر، سرعت زیاد و عدم توانایی در کنترل خودرو باعث بروز چنین سوانحی می‌شود که آموزش، ارتقای سطح توانایی نیروی پلیس در کنترل محورها و استفاده از اقدامات بازدارنده و  اعمال جرایم می‌تواند کمک مؤثری در این حوزه داشته باشد. از نظر من استفاده از بازدارنگی و توقیف گواهی‌نامه با افراد متخلف نیز می‌تواند راه خوبی در این حوزه باشد./

نظر شما