شناسهٔ خبر: 20512 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

تابش مطرح کرد:

قول رییس جمهوری برای تامین مسکن اقشار کم‌درآمد/ تحویل ۲۹۰ هزار واحد مسکونی مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر/ بهسازی یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی

علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با تاکید بر ورود بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به بهسازی و نوسازی از تحویل ۲۹۰ هزار واحد مسکونی مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر خبر داد و گفت: تا کنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی را با بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بهسازی و نوسازی کردیم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، امروز ۲۱ فروردین ماه در سی‌و هفتمین سالگرد تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و در حاشیه گردهمایی اعضای شورای مرکزی، معاونان، مدیران کل، مسئولان دفاتر نمایندگی ولی فقیه و مدیران عامل شرکت‌های تابعه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران در تشریح فعالیت‌های بنیاد گفت: عمده فعالیت ما، تولید مسکن روستایی بوده که تاکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی را با بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بهسازی و نوسازی کردیم و این روند ادامه پیدا می‌کند.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: ما حدود ۵۰ هزار واحد را از سال قبل شروع کرده بودیم که امسال ادامه پیدا می‌کند و اعتباری حدود ۱۵۰ هزار واحد داریم که به سال جاری منتقل می‌شود و در نظر داریم از دولت مصوبه بگیریم تا این رقم را به سقف ۲۰۰ هزار واحد برسانیم.

این مقام مسئول بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: سقف تسهیلات در حال حاضر ۱۵ میلیون تومان است که جزو تسهیلات ارزان قیمت بوده و سودی ۴ درصدی دارد و مردم روستاها به خوبی می‌توانند از آن استفاده کنند. ما در حال حاضر در روستاها نه مشکل تامین منابع داریم و نه مردم برای دریافت تسهیلات و پرداخت سود آن مشکلی دارند.

تابش خاطرنشان کرد: در بحث حساب ۱۰۰ امام (ره) نیز قرار است مبالغی دریافت شود که این مبالغ صرفا برای کمک به محرومان و تامین مسکن این قشر از جامعه است. همچنین اگر روستاییان نتوانند مسکن خود را با ۱۵ میلیون تومان تامین کنند طبق آیین‌نامه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تا ۳ میلیون تومان بلاعوض تامین اعتبار می‌کند و همچنین افراد هدف دیگر، یعنی خانواده‌هایی که دو معلوله هستند نیز شامل این قانون می‌شوند.

وی ادامه داد: در موافقت‌نامه آمده است که بنیاد مسکن از امکانات سایر نهادها همچون بنیاد برکت، بهزیستی، ستاد اجرایی و حتی مناطق آزاد اروند استفاده می‌کند و در محدوده‌های سرزمین خودشان به آنها کمک می‌کند.

تابش با اشاره به اینکه در دیدار امروز بنیاد با رییس جمهوری به نکات تازه‌ای اشاره شده که مدنظر بنیاد است، گفت: موضوعی که امروز مطرح شد و وزیر راه و شهرسازی نیز بر آن تاکید داشتند بحث تامین مسکن برای افراد کم درآمد شهری و در شهرهای میانی و کوچک است.

وی تاکید کرد: شهرهای بزرگ قواعد دیگری برای تامین مسکن می‌خواهند که با اعتباراتی که هم اکنون به مردم تعلق می‌گیرد مشکل تامین مسکن شهرهای بزرگ حل نمی‌شود و باید از روش دیگری استفاده کرد.  

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: قرار است مدلی را تعریف کنیم تا ببینیم چه مقداری قرار است به حساب ۱۰۰ امام (ره) تعلق بگیرد و بخشی نیز مربوط به تسهیلات بانکی است. پیش‌بینی‌های ما ساخت ۱۵ هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ۲۷ تا ۲۸ هزار واحد مسکونی توسط خیرین مسکن ساز است که ۱۵ هزار واحد توسط خیرین مسکن ساز تحویل شده است و بقیه را باید تا پایان سال جاری خیرین مسکن ساز تامین کنند.

تابش با تکیه بر سخنان امروز رییس جمهوری در دیدار با وزیر راه و شهرسازی و مسئولان بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی گفت: شاید به تنهایی سپرده‌های مردم و یا پس‌انداز برای افراد کم درآمد کافی نباشد و به همین دلیل نیز باید به صورت مستقیم برای تامین مسکن اقشار کم درآمد ورود کند که رییسجمهوری قول آن را دادند و ما نیز به زودی طرح‌های آن را آماده می‌کنیم.

وی ادامه داد: ورود بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به طرح‌های بافت‌های فرسوده و انبوه سازی در این راستا، طرحی است که توسط رییس‌جمهوری مطرح شد و با توجه به پتانسیل‌هایی که بنیاد مسکن دارد اجرای این طرح‌ها در بافت‌های میانی شهرها آماده می‌شود. پیش‌تر و در سال‌های قبل، این منابع در اختیار وزارت راه و شهرسازی بود و آن وزارتخانه مصوبه‌ای داشت که به ۳۰۰ هزار واحد مسکونی وام بدهد و تامین منابع آن واحدها نیز انجام شده بود. منتها امروز، رییس جمهوری ماموریت دادند تا بنیاد مسکن نیز وارد شود که از امروز این دستور رییس جمهوری در برنامه‌های بنیاد قرار می‌گیرد.

تابش در پایان گفت: برای مسکن مهر شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، بنیاد مسکن ماموریتش ساخت ۳۴۰ هزار واحد بوده و در این راستا ساخت ۲۹۰ هزار واحد به اتمام رسیده است. /

نظر شما