شناسهٔ خبر: 20569 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

سه‌شنبه و چهارشنبه در هتل المپیک تهران انجام می‌شود؛

برگزاری دومین همایش ملی شهرسازی/ بهره‌گیری از تخصص شهرسازان در ساخت و ساز شهری

پوستر دومین همایش ملی «شهرسازی و نظام مهندسی ساختمان در کشور» با سخنرانی معاونان مسکن و ساختمان و معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران طی روزهای ۲۴ و ۲۵ فروردین ماه در محل سالن همایش‌های بین‌المللی هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی دومین همایش ملی شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساحتمان با سخنرانی حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان و پیروز حناچی معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران در مرکز همایش‌های بین المللی هتل المپیک تهران، سه شنبه ۲۴ فروردین ماه برگزار می‌شود.

مهندس جابر نصیری، دبیر هیات رئیسه گروه تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص محورهای برگزاری این همایش بیان داشت: چالش‌های فراروی نظام شهرسازی کشور، مدیریت شهری و تعامل آن با نظام مهندسی ساختمان کشور، نقش کلیدی دانش شهرسازی در نظام ملی ساخت و ساز کشور،  دانش شهرسازی و لزوم توجه ارکان نظام ملی ساخت و ساز به آن، دانش شهرسازی و جایگاه آن در بلندمرتبه‌سازی کشور، دانش شهرسازی و آلودگی کلان‌شهر تهران، دانش شهرسازی و جایگاه آن در مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان، دانش شهرسازی و ارتباط  آن با مقررات ملی ساختمان، نظام آموزش شهرسازی و چالش‌های آتی، بررسی وضع شهرسازی در نظام آموزش عالی کشور و دوره‌های آموزشی اختیاری مهندسان شهرساز عضو نظام مهندسی و شهرسازی و اخلاق حرفه‌ای  از اهم  محورای مورد بحث و بررسی در این همایش خواهد بود.

وی هدف از برگزاری این همایش ملی را اعتلا و ارتقای دانش شهرسازی در سطح کشور و بهره‌گیری هر چه بهتر و بیشتر از تجارب اساتید، فعالان و حرفه‌مندان رشته شهرسازی بیان کرد.

 نصیری همچنین از کلیه فرهیختگان، پژوهشگران و صاحب‌نظران و دانشجویان شهرسازی در سراسر کشور دعوت کرد تا با ارائه تجربیات خود حول محورهای مذکور، در مسیر تعالی جایگاه شهرسازی در صنعت ساخت و ساز کشور قدم بردارند.

جابر نصیری عنوان کرد:  موضوع شرح خدمات و حدود صلاحیت مهندسان شهرساز و بحث نظارت مهندسان شهرساز بر ساخت و سازها به یكی إز مباحث روز حوزه شهرسازی در نظامات مهندسی ساختمان سراسر كشور بدل شده است. اعضا جامعه مهندسی شهرسازی كشور، همگی دغدغه این دارند كه به نحوی به این حركت بزرگ یاری رسانده و استفاده از خدمات مهندسان شهرساز به نحو احسن اجرائی شود.

دکتر الهام امینی دبیر علمی همایش نیز در این خصوص گفت: نبود نظارت مهندسان شهرساز بر ساخت و سازهای شهری، دلیل اصلی انحراف شهری از ضوابط بالادست شهرسازی و در نتیجه انحراف ساخت و سازها از مسیر تحقق اهداف و اعمال سلیقه مدیران شهری است.

وی ادامه داد: پیامدهای ناصواب این امر، امروز در كلان شهرها بالاخص تهران به شكل تغییر در تراكم ساختمانی شهر، سرانه فضای سبز و باز، تغییر در شكل و مساحت شهر و پهنه‌های حریم و غیره دیده می شود.

امینی افزود: دربخش شهرسازی در كشور وحدت رویه وجود ندارد و جای خالی حضور متخصصان شهرساز در مقوله‌های شهری كه باید بر آن‌ها نظارت داشته باشند و یا از تخصصشان استفاده شود كاملا محسوس است.تبعات بی توجهی  به تخصص شهرسازی و جایگاه فراموش شده مهندسان شهرساز در پست‌های اجرائی توسط مسئولان ذی‌ربط، شهرهایی است كه با فروش تراكم اداره می‌شوند و عارضه‌های بسیاری با خود به دنبال دارند؛  اتلاف منابع و سرمایه‌های ملی، عدم رقابت‌پذیری شهرها و زمینه سازی برای تحمیل هزینه‌ها در میان مدت و آشفتگی و سیمای شهری و نهایتا سلب اسایش شهروندان است.

این در حالی است كه روح و جان پروژه‌های ساخت و سازهای شهری در قالب شهرسازی است و إیجاد رابطه منطقی میان انسان و محیط زیست هنر شهرسازان است. از همین رو می‌بایست نقش مهندسان شهرساز در شهرها پر رنگ ‌َر شده و به ضرورت نظارت شهرسازی بر ساخت و سازهای شهری و شركت فعال نمایندگان شهرساز در كمیسیون‌ها و كارگروه‌های حوزه های شهرسازی در دستگاه‌های دولتی مرتبط در طرح‌های جامع و تفصیلی توجه أساسی شود.

الهام امینی در پایان عنوان داشت: مشارکت گسترده صاحب نظران، فعالان صنف و حرفه شهرسازی، اساتید، پژوهشگران و دانشجویان از اقصی نقاط کشور می‌تواند بر اهمیت موضوع جایگاه شهرسازی و نقش کلیدی آن در نظام ساخت و ساز کشور افزوده و فرصتی برای بیان طیف وسیع و متنوع دیدگاه‌ها در حوزه‌ شهرسازی را فراهم آورد.گفتنی است حامد مظاهریان، پیروز حناچی، اکبر ترکان، حبیب الله بیطرف، جابر نصیری و مصطفی کواکبیان سخنرانان دومین همایش ملی شهرسازی و نظام مهندسی ساختمان در کشور خواهند بود./

نظر شما