شناسهٔ خبر: 20854 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

فخریه‌کاشان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی خبرداد:

تحویل ۵ تا ۸ فروند هواپیما ایرباس به ایران در سال ۲۰۱۶/ انعقاد قرارداد نهایی با ایرباس تا یک‌ماه آینده/ قرارداد با ایرباس بدون ضمانت بانکی و دولتی ایران/ امضای تفاهم با زیمنس برای مطالعه شبکه حمل‌و‌نقل ریلی پایتخت

اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل و تامین مالی از تبدیل پیش قرارداد خرید ۱۱۸ فروند ایرباس به قرارداد نهایی تا یک‌ماه آینده به ایران خبر داد و گفت: در سال جاری میلادی ۵ تا ۸ فروند از هواپیماهای خریداری شده به ایران تحویل می‌شود.

اصغر فخریه کاشان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با تشریح دستاورد سفر وزیر راه و شهرسازی به آلمان گفت: در این سفر تفاهم‌نامه‌ای با شرکت زیمنس آلمان امضا شد تا این شرکت شبکه حمل و نقل ریلی کشور به ویژه شبکه حمل و نقل ریلی پایتخت را مورد بررسی و مطالعه قرار دهد.

وی ادامه داد: مطالعه شبکه حمل و نقل ریلی پایتخت توسط زیمنس با هدف رفع مشکلات ترافیکی تهران با ایجاد خطوط ریلی حومه‌ای انجام می‌شود تا تردد در مسیر شرق به غرب و شمال به جنوب پایتخت با ایجاد خطوط حمل و نقل ریلی حومه‌ای تسهیل شود.

قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل و تامین مالی افزود: در سفر وزیر راه و شهرسازی و هیات همراه مذاکراتی نیز در حوزه شرکت‌های بندری و مذاکراتی با بانک‌‌های آلمان به منظور رفع موانع بانکی انجام شد.

فخریه کاشان درباره مذاکره با رئیس ایرباس در آلمان نیز گفت: در این نشست درباره موانع موجود برای تسریع در اجرای توافقات با ایرباس مذاکره شد.

وی با بیان اینکه مذاکرات با ایرباس برای انعقاد قرارداد نهایی ادامه دارد، با اشاره به پیش قراداد  ۵۰۰ صفحه‌ای با ایرباس، گفت: این حجم از قرارداد باید با جزئیات مطالعه و نظرات طرفین منتقل شود.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی درباره اظهاراتی مبنی بر انعقاد قرارداد نهایی و عدم مجوز آمریکا به ایرباس گفت: در برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) مجوزهای لازم صادر شده است ضمن اینکه مگر ممکن است به شرکت بوئینگ به عنوان یک شرکت آمریکایی مجوز مذاکره با ایران داده شود، اما ایرباس این مجوز را نداشته باشد. بنابراین مجوزهای لازم برای مذاکره ایرباس و بوئینگ با ایران داده شده است.

فخریه کاشان درباره زمان نهایی شدن پیش‌قرارداد خرید ۱۱۸ فروند هواپیما از ایرباس گفت: امیدواریم طی یک‌ماه آینده این قرارداد نهایی شود.

وی با تاکید بر اینکه از طرف ایران هیچ ضمانت بانکی و دولتی برای خرید این هواپیمایی داده نشده و نمی‌شود افزود: در سال جاری میلادی بین ۵ تا ۸ فروند از هواپیماهای خریداری شده به ایران تحویل می‌شود./

نظر شما