شناسهٔ خبر: 21907 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

حناچی خبر داد؛

تعیین‌تکلیف حریم قانونی دریا و ابلاغ به استان‌های‌ساحلی در دستور کار/ ضرورت ساماندهی به دو سوم بافت‌فرسوده استان هرمزگان

پیروز حناچی معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، ابهام در تعیین حریم دریا را از مهمترین مشکلات تعرض به سواحل دانست و گفت: با تصویب طرح‌های توسعه و عمران و توافق با شورای‌عالی استان به زودی حریم قانونی دریا مشخص و به استان‌‌های ساحلی ابلاغ می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پیروز حناچی با انتقاد از الگوگیری معماری ساختمان‌های هرمزگان از سبک معماری کشورهای غربی اظهارداشت: معماری قدیم هرمزگان از معماری‌های اصیل و متناسب با شرایط رطوبت و گرما و استفاده از منابع بوده اما متاسفانه در حال‌حاضر از این سبک معماری فاصله گرفته شده است.

وی در ادامه به «تسنیم» گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس در چند سال اخیر در شهرسازی بر روی سبک معماری های جزایرو بادگیرها هرمزگان سرمایه‌گذاری کرده اند که باید در معماری جدید هرمزگان نیز این سبک معماری سنتی در نظر گرفته شود.

معاون معماری و شهرسازی وزارت مسکن و شهرسازی با بیان اینکه قدمت شهرهای محدوده شمالی خلیج فارس به بیش از چند هزار سال می‌رسد و از معماری اصیلی برخوردار است تصریح‌کرد: متاسفانه  کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس از این سبک معماری به خوبی استفاده می‌کنند و سرمایه‌گذاران ایرانی نیز در زمینه طرح‌های شهرسازی و گردشگری می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

حناچی در بخش پایانی سخنان خود افزود: بیش از  ۲ سوم شهر بندرعباس فرسوده است که با نگاه برنامه‌ای می‌توان به بافت‌های فرسوده شهر ورود کرد و با صدور اسناد مالکیت و رسمیت بخشیدن به بافت‌های فرسوده زمینه‌ساز و کارهای اجرایی را فراهم آورد./

نظر شما