شناسهٔ خبر: 21955 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

محمدصادق وجدی مطرح کرد:

نگاه مساله‌محور، اساسی‌ترین راه‌حل رفع معضل حاشیه‌شینی/ حل مشکلات حاشیه‌نشینی و مهاجرت با کمک مردم

 محمدصادق وجدی مدیرکل اداره راه و شهرسازی نگاه مساله محور را اساسی‌ترین راه‌حل برای رفع معضل حاشیه‌نشینی دانست و گفت: برای ریشه‌کن کردن سکونتگاه‌های غیررسمی باید علت به وجود آمدن این نواحی را بررسی کرده و دفاتر تسهیل‌گری را در راستای یک هدف مشخص سازماندهی کنیم.

محمدصادق وجدی درباره معضل حاشیه‌نشینی در استان کردستان به ویژه در اطراف شهر سنندج توضیح داد: توسعه‌ در همه استان‌ها و شهرها امری اجتناب‌ناپذیر است که به صورت پایدار و ناپایدار (نامتوازن) دیده می‌شود. به همین دلیل در برخی موارد شاهد رشد چشمگیر و وجود خدمات و در موارد دیگری فقدان آنها را شاهد هستیم.

مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان کردستان در ادامه با تأکید براینکه هر مشکلی در کشور باید با نگاه مساله محور حل شود گفت: برای تحقق این امر شناخت و اطلاع از پیشینه مشکل، امری ضروری است چراکه تمامی مشکلات را نمی‌شود با یک فرمول حل کرد. ما باید سوابق، آسیب‌ها و تغییرات هر منطقه‌ای را بررسی کرده و بعد به حل و رفع آن بپردازیم.

وی با تأکید براینکه امروز وزیر راه و شهرسازی و سایر مسئولان راه و شهرسازی شناخت کامل از معضلات حاشیه‌نشینی در کشور داشته و از نحوه روابط و وظایف ستادها و سازمان‌ها در حل این مشکلات مطلع هستند بیان کرد: امروز علم مربوط به حل مساله در ستاد وجود دارد و تمامی تلاش‌ها برای هدایت زیرمجموعه درحال انجام است.

مدیرکل اداره راه و شهرسازی کردستان اضافه کرد: درحال حاضر مساله حاشیه‌نشینی در استان کردستان دارای حساسیت بسیار بالایی بوده و نیاز عاجل برای رفع مساله در مقاطع زمانی مختلف اعلام شده است.

وجدی با تاکید بر آسیب‌شناسی خاطرنشان کرد: به عقیده من نکته مهم در این بخش آن است که ما همچنان در حال مطالعه معلول بوده و علت اساسی را بررسی نمی‌کنیم. باید ریشه هر یک از سکونتگاه‌ها در هر استان را به طور جداگانه مطالعه کنیم زیرا این ریشه در تمامی مناطق یکسان نخواهد بود. به گفته کارشناسان مهاجرت از شهرهای کوچک و روستاها به شهرهای بزرگ تا حدی یک آهنگ طبیعی دارد، ولی بیش از این حد طبیعی که معادل مهاجرت‌های بی‌رویه نامیده می‌شود می‌تواند یکی از علل‌ مهم تشکیل سکونتگاه‌ها باشد.

این مقام مسئول فرصت تحصیل در مراکز آموزشی، استفاده از خدمات بهتر و تمایل به بهره‌گیری از ارتباطات و رسانه را دلایل مهاجرت‌های صورت گرفته دانست و گفت: ما پس از انقلاب اسلامی خدمات زیادی را به مناطق روستایی دادیم ولی این اقدام با اهداف روشن و برنامه‌ریزی دقیق انجام نشد. متأسفانه ما نتوانستیم نیازهای توسعه‌ای، تحولی و احتیاجات وضع موجود روستاییان را به درستی بشناسیم و به آن بپردازیم. ما باید به گونه‌ای حس تعلق و ماندگاری مردم را در محل سکونتشان تقویت کنیم تا از اینگونه مهاجرت‌ها جلوگیری شود.

مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان برنامه‌ریزی بخشی را راه‌حل مناسبی برای حل مشکلات حاشیه‌نشینی و مهاجرت ندانست و افزود: ما باید برای برنامه‌ریزی‌ها از خود مردم پرسش و به کمک و مشورت با آنها نیاز و خواست‌ها را تعریف کرده و اقدامات را انجام دهیم که این مساله یکی از زیرمجموعه‌های مهم نگاه مساله‌محور نیز خواهد بود.

وی افزایش همکاری بین‌بخشی و استفاده از دفاتر تسهیل‌گری را راه‌‌حل خوبی برای رفع معضلات موجود دانست و گفت: ترویج نگاه بین بخشی و هم‌پوشانی این بخش‌ها اقدامی است که باید در این راه حتما دنبال کنیم.

وجدی درباره وضعیت فعلی سازمان‌های مردم نهاد و دفاتر تسهیل‌گری در استان بیان کرد: درحال حاضر تعدادی از این دفاتر در کردستان مشغول فعالیت هستند ولی باید در راستای اهداف مشخص سازماندهی شوند.

این مقام مسئول در پایان اظهار کرد: در هر شهری که مورد مطالعه قرار می‌گیرد سطوح خدمات‌دهی در محلات مختلف آن متفاوت خواهد بود، ما باید کاری کنیم که همه دستگاه‌های خدمات‌رسان به گونه‌ای بحث بازآفرینی را درک کنند که برای برنامه‌ریزی سالانه خود حضور تمامی بخش‌ها را ملزم بدانند./

نظر شما