شناسهٔ خبر: 21962 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

داودپور مطرح کرد؛

پیگیری و پایش اجرای ضوابط شهرسازی در نوار ساحلی کشور/ برگزاری دومین همایش مدیریت خردمندانه فضای سرزمین در نیمه نخست خردادماه سال جاری

نشست مدیرکل دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه و شهرسازی با اعلام برگزاری دومین همایش فضای خردمندانه فضای سرزمین در نیمه نخست خردادماه سال جاری در دانشگاه مازندران هدف از تشکیل این سلسله همایش‌ها را پایش و کنترل طرح‌های شهرسازی در سراسر کشور و بویژه نوار ساحلی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نشست برنامه‌ریزی برای دومین همایش مدیریت خردمندانه فضای سرزمین به ریاست زهره داودپور مدیرکل دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه و شهرسازی و با حضور شهرسازان و اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران بابلسر در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی تشکیل شد.

در این جلسه، شاهین حیدری رئیس دانشکده معماری دانشگاه تهران، محمد سالاری معمار و نماینده حرفه‌مندان، زهره دانشپور استاد دانشگاه شهید بهشتی، محمدرضا حق‌جو، نصرت‌الله گودرزی و ایرج اسدی اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران، ناصر براتی استاد دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، جواد مهدیزاده نماینده مرکز مطالعات شهرسازی، ناصر عظیمی مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران، اسفندیار زبردست عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران، حمیده امکچی نماینده مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران و آرمین شفقت کارشناس دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه و شهرسازی حضور داشتند.

زهره داودپور مدیرکل دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه و شهرسازی در این نشست با اشاره به برگزاری نخستن همایش خردمندانه فضای سرزمین در اسفندماه سال گذشته به جهت طرح موضوع و ادامه آن برای دستیابی به حصول نتیجه و تغییر برخی از رویه‌های نادرست در اجرای طرح‌های مرتبط با شهرسازی گفت: بحث مدیریت خردمندانه فضای سرزمین رویکردی است که در نظر داریم تا بوسیله آن و از طریق آموزش بحث لزوم توجه به مقررات و ضوابط شهرسازی را یادآوری کنیم.

مدیرکل دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه و شهرسازی افزود: نخستین همایش مدیریت خردمندانه فضای سرزمین در اسفندماه سال گذشته و با هدف اطلاع‌رسانی درباره سطوحی که طرح‌ها در آن تهیه می‌شوند برگزار شد. در آن جلسه نیز که دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و دکتر حناچی معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی و برخی دیگر از اعضای شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران سخنرانان آن بودند اعلام شد که قرار است این سلسله همایش‌ها ادامه پیدا کند.

داودپور با اشاره به اینکه دومین همایش فضای خردمندانه فضای سرزمین ۹ و ۱۰ خردادماه سال جاری در بابلسر و در دانشگاه مازندران برگزار می‌شود گفت: این جلسه قبل از برگزاری همایش با این هدف تشکیل شده است که پایش و کنترل طرح‌ها را بویژه در نوار ساحلی پیگیری کنیم.

این مدیرکل حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: در این‌باره طرح‌های متعددی طی سال‌های گذشته داشتیم که امسال نیز در حال انجام آن هستیم. طرح‌های تحقیقاتی تعریف شده‌اند و نتایج مقررات نیز طی مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری اعلام و ابلاغ می‌شوند.

وی در پایان گفت: معتقدیم هر توسعه‌ای اگر عقلانی و یا به عبارتی خردمندانه نباشد به ضد خود بدل می‌شود.

ایرج اسدی عضو هیات علمی دانشگاه مازندران و از برگزارکنندگان همایش مدیریت خردمندانه فضای سرزمین نیز در این جلسه حاضر شد و به تشریح برنامه‌ریزی‌های دانشگاه مازندران برای این نشست پرداخت. به گفته مسئولان دانشگاه مازندران قرار است این برنامه در ۵ موضوع اقتصادی و مالی، اجتماعی، زیست محیطی، کالبدی و مدیریتی و برنامه ریزی برگزار شود. /

نظر شما