شناسهٔ خبر: 22102 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

در دیدار وزیر راه و شهرسازی ایران با وزیر حمل‌ونقل و ارتباطات قرقیزستان مطرح شد؛

اعلام آمادگی ایران و قرقیزستان برای افتتاح خط هوایی بین ۲ کشور/ تبادل نظر درباره اجرای کریدور بین‌المللی قرقیزستان- تاجیکستان- افغانستان- ایران

قرقیزستان وزیر راه و شهرسازی ایران در دیدار با وزیر حمل‌ونقل و ارتباطات قرقیزستان در بیشکک در جریان علاقه‌مندی بیشکک برای تحقق مسیر بین‌المللی قرقیزستان- تاجیکستان- افغانستان- ایران قرار گرفت و بر ضرورت برداشتن گام‌های عملی برای اجرای توافقاتی که در سفر رییس جمهوری قرقیزستان به تهران به امضا رسید، تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از فارس، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی همراه هیئت ایرانی در محل وزارت حمل‌ونقل قرقیزستان با «ضمیربیک حیدراف» وزیر حمل‌ونقل و ارتباطات قرقیزستان دیدار کرد.

در این دیدار که با برگزاری یازدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و قرقیزستان همراه بود، نتایج سفر رسمی «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان به ایران در شهریورماه سال گذشته، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  

در این دیدار طرفین تصریح کردند در سفر رئیس جمهور قرقیزستان به ایران، یک تفاهم‌نامه در زمینه حمل‌ونقل هوایی بین آژانس هواپیمایی کشور قرقیزستان و سازمان هواپیمایی کشوری ایران به امضا رسیده بود که بر اساس این تفاهم‌نامه، خطوط هوایی از هر ۲ طرف در مسیرهای مشخصی تعیین شده است ضمن آنکه طرف قرقیزی و ایرانی آمادگی خود را برای انجام کارهای مربوط به افتتاح خط هوایی بین ۲ کشور ابراز داشتند.

حیدراف در دیدار با هیئت ایرانی همچنین اظهار داشت که در سفر رئیس جمهور قرقیزستان به ایران موضوع ساخت مسیر ریلی ایران، افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان و چین مطرح شده است و از آنجا که این مسئله نمی‌تواند تنها در سطح دوجانبه حل و فصل شود، بنابراین این پیشنهاد در ماه می ۲۰۱۵ در چارچوب سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو که در تهران برگزار شد نیز مطرح شد.

حیدراف ادامه داد: در چارچوب نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو نیز راه‌حل‌هایی برای تحقق مسیر بین‌المللی قرقیزستان- تاجیکستان- افغانستان- ایران مورد بحث قرار گرفتند اما به نظر می‌رسد که بیش از همه لازم است تا اقداماتی برای تأمین ایمنی ترافیک در مسیرهای افغانستان اتخاذ شود.

وی نشست کارشناسی کمیسیون مشترک اقتصادی ۲ کشور را که ۱۰ و ۱۱ ماه می سال جاری در بیشکک برگزار شد، بسیار سازنده توصیف کرد چراکه طیف وسیعی از مسائل و راه‌حل‌های متقابل در بر داشت.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران در این دیدار بر ضرورت برداشتن گام‌های عملی برای اجرای توافقاتی که در سفر رئیس جمهور قرقیزستان به تهران به امضاء رسیده است، تأکید کرد.

یازدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و قرقیزستان پس از چندین سال وقفه، همزمان با سفر وزیر راه و شهرسازی به بیشکک، آغاز به کار کرد./

نظر شما