شناسهٔ خبر: 22665 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مشاور و نماینده وزیر راه و شهرسازی در شورای عالی حفظ حقوق بیت المال:

برخورد با آگهی‌های بدون مجوز پیش فروش/ رونق بازار مسکن با اجرای قانون پیش‌فروش/ ایجاد وحدت نظر و هماهنگی در روش اجرای قانون پیش فروش ساختمان

حسین معصوم مشاور و نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی در شورای عالی حفظ حقوق بیت المال با اشاره به برخورد با آگهی‌های بدون مجوز پیش‌فروش گفت: اجرای قانون پیش‌فروش به رونق بازار مسکن کمک می‌کند و ابزار مالی مناسبی برای علاقمندان به سرمایه گذاری در حوزه مسکن خواهد بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی٬ حسین معصوم در یازدهمین نشست و هم اندیشی مدیران در شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی در شیراز اظهار کرد: کمبود مسکن در سال های مختلف در برخی موارد راه سوءاستفاده را برای زیاده خواهان باز کرده است، آنها با سوءاستفاده از تقاضا در بازار مسکن به جای ایجاد مسکن برای مردم، جیب خود را پر می‌کنند.

وی ادامه داد: ده‌ها و صدها پرونده در دستگاه قضایی در این ارتباط تشکیل و باعث به وجود آمدن چالش‌هایی شده است.

معصوم در خصوص بوجودآمدن قانون پیش فروش ساختمان در سال ۸۹ گفت: اجرای این قانون افق جدیدی فرای روی نظام معاملاتی ما گشوده است و باعث شد که جلو بسیاری از تخلفات گرفته شود.

مشاور و نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی در شورای عالی حفظ حقوق بیت المال افزود: هدف ما و هدف قانون دخالت در امور شخصی مردم و خریداران و فروشندگان نیست، بلکه هدف کاستن از اختلافات و جلوگیری از سوءاستفاده است در شرایطی که پیش فروش ها به بدنه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه صدمه بزند قانون ورود می کند و جلو زیاده خواهان را می گیرد.

وی با اشاره به برگزاری جلسه هم اندیشی نمایندگان وزارت راه و شهرسازی در شورای عالی حفظ حقوق بیت المال با حضور مقامات قضائی و ثبتی در این نشست٬ هدف از تشکیل آن را دستیابی به وحدت نظر و هماهنگی در روش اجرای قانون پیش‌فروش عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از مردم اطمینان ندارند که اگر پولی برای پیش‌فروش ساختمان پرداخت می‌کنند در نهایت بتوانند به واحد مسکونی مورد نظر دست یابند.

معصوم با بیان اینکه اجرای قانون پیش‌فروش به رونق بازار مسکن کمک می‌کند و ابزار مالی مناسبی برای علاقمندان به سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن خواهد بود ادامه داد: در حال حاضر ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها به موضوع اجرای قانون پیش‌فروش ساختمان ورود کرده و با آگهی‌های بدون مجوز پیش‌فروش برخورد می‌کنند.

در این مراسم همچنین مقبلی مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفت: استان فارس ۱۸۱ هزار کیلومترمربع مساحت دارد ۸۱ هزار هکتار اراضی دولتی در کل استان داریم که تاکنون ۵۲ هزار هکتار را با همکاری محاکم قضایی و اداره کل ثبت اسناد و املاک سنددار کردیم. ۲۹ هزار هکتار باقی مانده مراحل سنددار شدن را طی می‌کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس از همکاری‌ها و پشتیبانی دادگستری کل استان و حوزه قضایی تشکر ویژه کرد و یادآور شد: تعامل بسیار خوبی بین حوزه قضایی و راه و شهرسازی فارس در جلوگیری از تعرض به حقوق بیت المال وجود دارد./

نظر شما