شناسهٔ خبر: 23002 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

گزارش گلف‌نیوز و رویترز از سهم‌خواهی بوئینگ و ایرباس در بازار هوانوردی ایران:

رقابت ۵۰-۵۰ بوئینگ و ایرباس برای ورود به بازار صنعت هوانوردی ایران/ مدیرفروش بوئینگ: می‌خواهیم راهی پیدا کنیم که ایران از ما هواپیما بخرد/ بوئینگ تحریم‌های دلاری علیه ایران را دور می‌زند

بوئینگ و ایرباس مدیر فروش بوئینگ می‌گوید: معامله با ایران سود خوبی دارد ولی معامله دلاری با ایران ممنوع است و باید به این کشور کمک کرد تا راهی برای پرداخت پول به بوئینگ پیدا کند. همچنین رئیس شرکت بوئینگ گفت: می توان انتظار داشت که بازار ایران احتمالا به صورت ۵۰-۵۰ بین بوئینگ و ایرباس تقسیم شود و ما قرار است بر سر این بازار رقابت کنیم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «مارتی بنتروت» معاون اداره فروش خاورمیانه بوئینگ که اوایل فروردین ماه برای مذاکره با خریداران ایرانی به تهران آمده بود، حالا از تلاش این شرکت برای دور زدن تحریم‌های دلاری ایران و امکان‌پذیر کردن فروش محصولات خود سخن می‌گوید.

گلف‌نیوز نوشت: بنتروت گفته که در تهران «با بیش از ۲» شرکت هوایی برای فروش بوئینگ مذاکره شده؛ اسامی شرکت‌های ایران‌ایر و ماهان فعلاً از میان این چند شرکت، منتشر شده است.

پیش از بوئینگ، ایران برای خرید عمده هواپیمای مسافربری با ایرباس مذاکره کرده بود؛ اوایل بهمن ماه سال گذشته بود که رئیس‌جمهور ایران راهی ایتالیا و فرانسه شد. آقای روحانی که وزیر راهش را نیز همراه داشت، در پاریس شاهد امضای قراردادی برای خرید ۱۱۸ هواپیمای ایرباس بود.

بوئینگ اما هواپیماهای خود را به دلار می‌فروشد و بنا بر تحریم‌های باقی‌مانده آمریکا علیه ایران، دسترسی ایرانیان به دلار و نظام مالی آمریکا ممنوع است.

مارتی بنتروت با در نظر داشتن این مشکل، گفته که معامله با ایران «سود خوبی» دارد و بر همین اساس، بوئینگ می‌خواهد «راهی برای ایجاد توانایی تأمین مالی از سوی ایرانیان» پیدا کند تا قرارداد فروش، اجرایی شود.

رقابت ۵۰-۵۰ بین بوئینگ و ایرباس برای حضور در بازار هوانوردی ایران

رئیس شرکت بوئینگ با اشاره به این که این شرکت در حال نزدیک شدن برای دریافت یک سفارش عمده از ایران گفت: شما می توانید انتظار داشته باشید که بازار ایران احتمالا به صورت ۵۰-۵۰ بین بوئینگ و ایرباس تقسیم شود و ما قرار است بر سر این بازار رقابت کنیم.

رویترز نوشت: دنیس مویلنبورگ رئیس شرکت بوئینگ گفت، کارشناسان این شرکت انتظار دارند امسال به هدف ۱۰ میلیارد دلار سرمایه در گردش دست یابند.

بوئینگ در رقابتی سخت با رقبای خود به ویژه شرکت اروپایی ایرباس و بمباردیر کاناداست که در ماه آوریل ۱۲۵ فروند از هواپیماهای مدل سی سریز خود را در قالب قراردادی به ارزش ۵.۶ میلیارد دلار  به خطوط هوایی دلتا ایرلاینز  فروخت.

مویلنبورگ در پاسخ به این سوال که آیا بوئینگ در حال کاهش قیمت ها برای گرفتن سفارشات جدید است گفت: «هرچند فضای بازار فضایی رقابتی است، اما وقت آن نیست که ما تصمیمات مالی بدی برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار بگیریم، زیرا ما ذخیره قدرتمندی داریم.»

مویلنبورگ افزود، در شرایطی که میزان فروش هواپیما کم شده، چشم انداز گرفتن یک سفارش عمده از ایران در حال نزدیک تر شدن است.

وی پس از گفت و گو با ایرلاین های ایرانی گفت: «ما می توانیم ببینیم که تقاضای بازار واقعی است» و اینکه  شامل هواپیماها پهن پیکر و باریک پیکر می شود.

وی افزود، اعلام فروش ۱۱۸ فروند هواپیمای شرکت ایرباس به ایران نشان دهنده این پتانسیل قابل توجه است.

« شما می توانید انتظار داشته باشید که بازار (ایران) احتمالا به صورت ۵۰-۵۰ بین بوئینگ و ایرباس تقسیم شود و ما قرار است بر سر این بازار رقابت کنیم.»

نظر شما