شناسهٔ خبر: 23008 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

نمایشگاه عکس «اودلادجان، حرفی از هزاران»/ همکاری سه دانشگاه علم و صنعت، هنر تهران و آزاد اسلامی تفرش

پوستر نمایشگاه عکس «اودلاجان، حرفی از هزاران» با همکاری دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، هنر تهران و آزاد تفرش با هدف مستندسازی، شناخت و زمینه سازی برای انواع پروژه‌های حفاظت و مرمت با سخنرانی مهدی حجت و سید محمد بهشتی از ۱۶ خردادماه در دانشگاه هنر به نمایش درمی‌آید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نمایشگاه عکس از بافت تاریخی «اودلاجان» از ۱۶ تا ۲۴ خردادماه در پردیس باغ ملی دانشگاه هنر برگزار می‌شود. این نمایشگاه با هدف مستندسازی اولادجان و به همت انجمن علمی دانشکده معماری دانشگاه هنر برگزار می‌شود به منظور شناخت و زمینه سازی برای آینده احتمالی انواع پروژه های حفاظت و مرمت در بافت‌های تاریخی است.

 این نمایشگاه که به همت انجمن علمی دانشکده معماری دانشگاه هنر برگزار می‌شود، بخش کوچکی از دستاوردهای پروژه «مستندسازی اودلاجان» را به نمایش می‌گذارد.

آیین گشایش نمایشگاه «اودلاجان، حرفی از هزاران»، یکشنبه ۱۶ خرداد از ساعت ۱۸:۰۰ تا ۱۹:۳۰ با سخنرانی سید مهدی حجت، از بنیانگذاران سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری؛ سید محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری؛ فرهاد نظری، مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی و غلامرضا اکرمی، رئیس دانشگاه هنر برگزار می‌شود.

گفته می شود این پروژه از سال ۹۰ و با همفکری چهار دانشجو از دانشگاه علم و صنعت ایران آغاز شد و به مرور گسترش پیدا کرد و دانشجویان و مدرسان رشته های معماری دانشگاه آزاد تفرش و دانشگاه هنر تهران نیز به آن پیوستند.

شایان ذکر است، در چهار سال گذشته، بخش‌های مستندسازی میدانی و هم‌پوشانی اطلاعات آرشیوی زیر نظر نوید جمالی، پژوهشگر تاریخ و معماری و سجاد عسکری، دبیر کمیته پیگیری خانه‌های تاریخی تهران، انجام شده است و از پاییز ۹۴ فعالیت‌های میدانی به سرپرستی  سوزان حبیب (عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تفرش و مدرس سابق دانشگاه هنر) و از بهار ۹۵ با پیوستن  علی زمانی‌فرد (عضو هیأت علمی دانشگاه هنر) و سحر قادری (مدرس دانشگاه هنر) گستره‌ فعالیت‌ها ادامه یافته و جمع‌آوری و ثبت اطلاعات آرشیو توسط  مینا فاطمی در حال انجام است.

در این مدت بیش از ۴۰۰ دانه‌ تاریخی شامل خانه‌ها، حمام‌ها، مساجد، تکیه‌ها، بقاع، بازارچه‌ها، سراها، سقاخانه‌ها، کنیسه‌ها و همچنین معابر مستندنگاری شده‌اند. اطلاعات مرتبط، با حفظ امانت، در وب سایت oudlajan.org برای پژوهشگران قابل دسترس است.

سرعت تخریب و نابودی‌ها انگیزه‌ اصلی آغاز پروژه‌ی «مستندنگاری اودلاجان» بوده است. در این نمایشگاه خانه‌های گمنام، فراموش شده و در خطر تخریب به نمایش گذاشته شده‌اند که در یک سال اخیر توسط دانشجویان معماری دانشگاه‌های علم و صنعت ایران و دانشگاه هنر تهران شناسایی شده‌اند.

آرش منادی، نیلوفر خانجانی، کیاندخت دیوان‌بیگی، پارسا صفایی، یاسمن مرتضوی و افشین یاوری این عکس‌ها را به قاب تصویر کشیده‌اند. /

نظر شما