شناسهٔ خبر: 23047 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل شرکت حمل و نقلی رجا مطرح کرد:

توجه جدی به توسعه حمل و نقل ریلی در دولت تدبیر و امید/ شرکت‌های ریلی برای خرید واگن‌های نو سرمایه گذاری

سید حسن موسوی نژاد مدیرعامل شرکت حمل و نقلی رجا با اشاره به نکته که سرمایه‌گذاری در صنعت حمل و نقل ریلی و بازگشت سرمایه آن بسیار طولانی است گفت: توسعه حمل و نقل ریلی در دولت تدبیر و امید مورد توجه جدی قرار گرفته.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی سیدحسن موسوی نژاد گفت: شرکت حمل و نقل ریلی رجا تاکنون واگن دست دوم نخریده است اما برخی از شرکت های ایرانی در سه سال گذشته حدود ۲۰۰ واگن دست دوم خریداری کرده اند.

وی با بیان این که در دراز مدت نباید خرید واگن های دست دوم مورد توجه قرار گیرد گفت: شرکت های داخلی نباید خرید واگن های دست دوم را در دستور کار خود قرار دهند مگر این که ناچار باشند.

مدیرعامل شرکت حمل و نقلی رجا تاکید کرد: از ۲۰۰ واگن دست دوم خریداری شده تاکنون بین ۴۰ تا ۵۰ واگن پس از بازسازی توسط شرکت های داخلی در شبکه حمل و نقل ریلی کشور وارد سیر شده اند.

موسوی نژاد یادآور شد: واگن های دست دوم خریداری شده به طور میانگین بین ۱۵ تا ۲۰ سال عمر دارند و این می تواند در این مقطع متوسط عمر ناوگان حمل ونقل ریلی کشور را تا حدودی بهبود بخشد.

وی تاکید کرد: شرکت های حمل ونقل ریلی باید تلاش کنند برای خرید واگن های نو سرمایه گذاری کنند و نباید در دراز مدت خرید واگن های دست دوم در دستور کار قرار گیرد، هر چند واگن های دست دوم برای شرکت های ریلی ارزان تر تمام می شود و میانگین عمر ناوگان ریلی را کاهش می دهد.

مدیرعامل شرکت حمل و نقلی رجا میانگین عمر ناوگان این شرکت را حدود ۳۳ سال اعلام کرد و به ایرنا گفت: تلاش ما این است از تمام ظرفیت های داخلی برای نوسازی ناوگان خود استفاده کنیم.

موسوی نژاد اظهارداشت: سرمایه گذاری در صنعت حمل و نقل ریلی و بازگشت سرمایه آن بسیار طولانی است و شرکت رجا در سال ۱۳۸۵ برای خرید ۱۵۰ ریل باس با شرکت ایریکو قراردادی منعقد کرد که ۵۸ ریل باس آن تحویل رجا شده است.

به گفته وی، برای تقویت ناوگان رجا پس از اجرایی شدن برجام چهار ریل باس دیگر تحویل شرکت رجا شد و قرار است مابقی نیز به تدریج به این شرکت تحویل شود.

وی گفت: توسعه حمل و نقل ریلی در سال های اخیر در دولت تدبیر و امید مورد توجه جدی قرار گرفته به طوری که هم اکنون شرکت های ریلی درصدد هستند با ارائه برنامه های مطلوب قطارهای مناسبی را در مسیرهای مختلف راه اندازی کنند تا مردم به صورت گسترده به جای شبکه حمل و نقل جاده ای از حمل و نقل ریلی استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا با اشاره به آغاز سفرهای تابستانی در چند روز آینده افزود: شرکت رجا برای آغاز سفرهای تابستانی برنامه های ویژه ای را در زمینه آماده سازی ناوگان ریلی خود در نظر گرفته است، به طوری که هم اکنون از ۲۰رام ترن ست، ۱۵ رام آن در مسیرهای مختلف سیر می‌کنند و تابستان امسال تعداد این قطارها به ۱۸ رام افزایش می‌یابد.

شرکت حمل و نقل ریلی رجا حدود ۷۰ درصد بازار حمل و نقل مسافری کشور را در اختیار دارد و مابقی شرکت های ریلی ۳۰ درصد این بازار را به خود اختصاص دادند.

نظر شما