شناسهٔ خبر: 23287 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

يك تحلیل‌گر برجسته هندی مطرح كرد

چابهار بندر راهبردی با فرصت‌های بی‌شمار اقتصادی برای کشورهای منطقه

اسکله بندر چابهار نویسنده و یکی از تحلیل‌گران برجسته هند، چابهار را بعنوان بندری راهبردی با فرصت‌های بی‌شمار اقتصادی برای کشورهای منطقه دانست و معتقد است این بندر در پاسخ به نیاز اقتصادی کشورهای منطقه ایجاد شده و رقیب بندر گوادر پاکستان نیست .

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي 'سوشانت سرین ' روز جمعه با انتشار مقاله ای در روزنامه 'فری پرس ژورنال' نوشت:رقابت وقتی بوجود می آید که هر دو کشور به دنبال مشتریان مشترک باشند ،درحالیکه در خصوص این دو بندر چنین نیست.

وی با اشاره به اینکه بندر گوادر برای تجارت ترانزیتی آسیای میانه مناسب نیست اضافه کرد به همین دلیل بندرچابهار نمی تواند به عنوان مکمل و یا رقیب بندر 'گوادر' مطرح شود ،مدل بندر گوادر برای تثبیت یک متحد(چین ) طراحی شده درحالیکه بندر چابهار برای تجارت و ترانزیت کاربرد دارد.

به عقیده این نویسنده ،بندر چابهار در پاسخ به یک نیاز منطقه ای ایجاد شده که بنادر دیگر نمی توانند از اهمیت آن کم کنند.

بنا بر گزارش ايرنا، در ادامه این مطلب اضافه شده است ازنظر راهبردی استفاده از بندر گوادر بعنوان یک پایگاه دریایی توسط چین باعث خوشحالی کشورهای منطقه نمی شود.

این تحلیل گر مسائل منطقه ای معتقد است این احتمال وجود دارد که بندرچابهار برای کشورهایی مانند امریکا با کاهش روابط این کشور با پاکستان برای ارسال تجهیزات به افغانستان مورد استفاده قرار گیرد که این بستگی به روابط دو کشور دارد.

وی با اشاره به کریدور اقتصادی چین و پاکستان می نویسد این کریدور بدون اتصال منطقه ای،فقط پاکستان را تبدیل به مستعمره و یا تابع چین می کند.

این نویسنده در ادامه با انتقاد از سیاست پاکستان اضافه می کند این سیاست باعث شده افغانستان که در زمینه های مختلف به این کشور متکی است، به فکر متنوع کردن مسیرهای خود باشد.

وی می افزاید: باتوسعه بندر چابهار ،مسیر دسترسی سریع و موثر برای تجارت با افغانستان تامین می شود.

این کارشناس مسائل منطقه،سرمایه گذاری در بندر چابهار را باعث توسعه مناطق محروم ایران می داند و می نویسد فعال شدن کریدور شمال – جنوب باعث رونق اقتصادی کشورهای منطقه خواهد شد.

وی با اشاره به نگرانی پاکستان از سرمایه گذاری هند در چابهار نوشت از هم اکنون نگرانی در خصوص کاهش موقعیت بندر گوادر در مقامات این کشور دیده می شود.

'سرین ' سرمایه گذاری در چابهار را مهمترین اقدام راهبردی نخست وزیر هند دانست و نوشت این سرمایه گذاری به دلایل مختلف از جمله تحریم ها تاکنون به تاخیر افتاده است .

وی با اشاره به ایجاد مانع از سوی پاکستان برای دسترسی هند به افغانستان نوشت قرارداد سه جانبه ایران،هند و افغانستان باعث شد که دهلی نو موفق به دورزدن پاکستان برای دسترسی به افغانستان شود.

این نویسنده هندی درادامه می نویسد پاکستان خود را بعنوان پلی بین آسیای جنوبی ،میانه و غربی می داند نوشت سیاست های پاکستان باعث از بین رفتن موقعیت جغرافیایی این کشور شده است.

درادامه این مطلب اضافه شده است پاکستان فقط برای هند می تواند بعنوان پل مفید باشد و تا زمانیکه این کشور نخواهد بعنوان پل بین هند و آسیای میانه عمل کند، موقعیت این کشور برای هیچ کشور دیگری مفید نخواهد بود.

نظر شما