شناسهٔ خبر: 23711 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مهدیان خبر داد:

بهسازی و نوسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان ۹۵/ نوسازی ۳۵۰ واحد مسکونی روستایی در دولت یازدهم

عزیزالله مهدیان معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام بهسازی و نوسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان سال جاری از نوسازی ۳۵۰ واحد مسکونی روستایی در دولت یازدهم خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عزیزالله مهدیان معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن گفت: براساس مصوبه دولت در زمینه پرداخت تسهیلات برای نوسازی و بهسازی مسکن روستایی، بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی نیز تا پایان امسال مشمول این طرح خواهند شد.

وی مصوبه دولت در ارتباط با پرداخت تسهیلات طرح نوسازی و بهسازی مسکن روستایی را گامی در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی دانست.

مهدیان گفت : افزایش کیفیت زندگی روستاییان، نقش بسزایی در تولید داخلی و اشتغالزایی دارد و به رویکردهای عدالت محوری و درون زایی اقتصاد مقاومتی جامه عمل خواهد پوشاند.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن اضافه کرد: امروز بیش از ۳۰ درصد جمعیت کشور در روستاها اسکان دارند و نیاز فعلی در این بخش تامین ۶۰۰ هزار دستگاه مسکن روستایی جدید است.

وی افزود: براساس مصوبه دولت، اعطای تسهیلات ۲۰۰ میلیون ریالی به افرادی اختصاص می‌یابد که قصد تخریب و بازسازی خانه‌های خود را دارند یا به خاطر وقوع روستا در داخل جزایر و یا نقاط مرزی مجبور به پرداخت هزینه های آواربرداری و حمل و نقل می‌شوند.

مهدیان تصریح کرد: افزایش رقم تسهیلات و تضمین بازپرداخت اصل و سود آن از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، موجب می شود تا نظام بانکی به طور جدی با اجرای طرح همراهی کند.

وی افزود: انتظار می‌رود تا پایان سال ۹۵، تعداد ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی نوسازی و بهسازی شود تا به افزایش سطح کیفیت زندگی روستائیان کمک کند و دوباره به توسعه پایدار روستاها امیدوار شویم.

معاون بازسازی و مسکن روستای بنیاد مسکن اظهار داشت: جلوگیری از تخلیه روستاها، فراهم‌سازی زمینه مهاجرت معکوس، مشارکت متخصصان و صاحبنظران مسکن روستایی در مقاوم سازی روستاها، دستیابی به الگوهای معماری روستایی مناسب، فرهنگ‌سازی در زمینه استفاده از مصالح مناسب به منظور کاهش مصرف انرژی، تربیت نیروی انسانی ماهر و ایجاد اشتغال از جمله مزیت‌های مصوبه دولت است.

وی گفت: رعایت استانداردها موجب شده تا خانه‌ها نوسازی و بهسازی شده و روستاها در برابر بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله ایمن شوند و مطالعات گونه شناسی مسکن روستایی با رویکرد علمی باعث شد تا سیلاب هایی که به تازگی در استان هایی نظیر سیستان و بلوچستان رخداد، خسارتی نداشته باشد.

معاون بازسازی و مسکن روستای بنیاد مسکن اظهار داشت: اختصاص کمک های قابل توجه به حساب ۱۰۰ حضرت امام (ره) در جهت کمک به اقشار ضعیف و تامین بخشی از هزینه های نوسازی و بهسازی مسکن توسط دولت صورت گرفت و کمک دولت یازدهم باعث شد تا بسیاری از خانوارهایی که بضاعت مالی برای نوسازی مسکن خود را نداشتند، به اجرای طرح رضایت دهند./

نظر شما