شناسهٔ خبر: 23871 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

بازتاب رسانه‌های جهان درباره ورود بویینگ به بازار ایران

شکل‌گیری بزرگترین توافق تجاری ایران و آمریکا پس از انقلاب/ مدرن شدن ناوگان فرسوده ایران در یک دهه با افزودن ۵۰۰ هواپیما/ سرمایه‌گذاری خارجی عظیم در ایران پساتحریم

بوئینگ رسانه‌های خارجی مذاکره با بوئینگ را بزرگترین توافق تجاری ایران و آمریکا پس از انقلاب خواندند و از این توافق به عنوان گشایش درهای بازار ایران به روی سرمایه‌گذاری خارجی یاد کردند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ در گزارشی به بررسی ورود شرکـت‌های خارجی به بازار ایران پرداخت و درباره توافق بوئینگ با ایران نوشت: شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ توافق فروش هواپیما به ایران را تایید کرد، اما بوئینگ به جزئیات بیشتر این توافق اشاره‌ای نکرد.

این شبکه تلویزیونی افزود: اما یک مقام رسمی ایران گفت که هوپیمای ایران با نماد 'ایران ایر' در بازار (خطوط هواپیمایی) با ۱۰۰فروند هواپیما حضور پیدا خواهد کرد. فرانس ۲۴ افزود: شرکت بوئینگ اعلام کرد که این توافق با توجه به تصویب دولت آمریکا صورت گرفته است.

اسپوتنیک: سرمایه گذاری خارجی در ایران پسا تحریم، چشمگیر بوده است

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز در بازتاب توافق بوئینگ در فروش هواپیما به ایران تیتر زد: سرمایه گذاری خارجی در ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها چشمگیر بوده است.

اسپوتنیک در بازتاب خبر این توافق گزارش داد: اکنون توافق تاریخی هسته‌ای، درهای تهران را بر روی بازار خارجی باز کرد و جمهوری اسلامی ایران با سرمایه گذاری سریع خارجی روبرو است.

اسپوتینک در ادامه نوشت: شرکت آمریکایی بوئینگ روز گذشته (سه‌شنبه) قرار داد فروش یکصد فروند بوئینگ ۷۳۷ و ۷۷۷ به تهران به مبلغ ۲۵میلیارد دلار را تایید کرد؛ این نخستین قرارداد (اقتصادی) بزرگ بین دوطرف پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ به این سو به شمار می‌رود.

خبرگزاری روسی افزود: شرکت بوئینگ تنها شرکت خارجی نیست که خود را وارد این بازی کرده است؛ بنا بر تازه ترین گزارش 'فایننشنال تایمز' ایران در میان ۱۴ کشور منطقه خاورمیانه اکنون در دوازدهمین مرتبه جذب سرمایه‌گذاری خارجی قرار دارد.

اسپوتنیک گزارش داد: سرمایه گذاری خارجی در ایران از سال ۲۰۱۳ روبه رشد نهاد اما رشد چشمگیر آن در ژانویه گذشته و پس از برداشته شدن تحریم های ایران صورت گرفت. این رسانه نوشت: درحالی که شرکت بوئینگ در آمریکا مستقر است، دیگر سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران از سوی آلمان و کره جنوبی صورت گرفته که به مبلغ ۱.۶ میلیارد دلار بوده است.

اسپوتنیک ادامه داد: هرچند بوئینگ خاطرنشان ساخت که قرارداد جدید را به دقت تحت موازین دولت آمریکا درخصوص همکاری با خطوط هوایی ایران دنبال می‌کند؛ اما اعلام کرد که تمامی قراردادها با خطوط هوایی ایران در راستای تصویب دولت آمریکا خواهد بود.

شبکه جهانی بی بی سی: قرارداد تاریخی بوئینگ و ایران

ایرنا نوشت: شبکه خبری جهانی بی‌بی‌سی نیز در گزارشی با عنوان «بوئینگ و ایران ایر به قراردادی تاریخی به ارزش ۲۵ میلیارد دلار دست یافتند» نوشت: بوئینگ اعلام کرده که به قراردادی برای فروش ۱۰۰ هواپیما به شرکت هواپیمایی ایران ایر دست یافته است که می‌تواند ۲۵ میلیارد دلار (۱۷ میلیارد پوند) در فهرست قیمت ها ارزش داشته باشد.

این رسانه غربی افزود: این قرارداد گامی بزرگ در روابط اقتصادی ایران و آمریکا به دنبال لغو تحریم های تهران در سال گذشته است و در صورتی که تایید نهایی شود، بزرگترین توافق یک شرکت تجاری آمریکایی و ایران از زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ خواهد بود.

ایران قرارداد خرید نسل جدید بوئینگ ۷۳۷ و بوئینگ ۷۷۷ را تایید کرده است. سازمان هواپیمایی ایران تلاش می کند ناوگان فرسوده خود را با افزودن بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هواپیما در ۱۰ سال آتی مدرن کند. این روند مدرن سازی همچنین شامل زیرساخت های حمل و نقل هوایی و فرودگاه است.

شبکه خبری جهانی بی بی سی تاکید کرد: البته قرارداد بوئینگ دیگر قابل تغییر نیست. برخی از اعضای کنگره آمریکا مخالفت خود را با این معامله ابراز کرده اند. تصمیم باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای لغو تحریم ها همچنان موضوعی مناقشه آمیز است.

این رسانه انگلیسی ادامه داد: قرارداد بین شرکت هواپیمایی ایرباس و ایران ایر که در ژانویه گذشته (دی ۹۴) اعلام شد هنوز هم در انتظار تایید در آمریکاست؛ کشوری که برخی از قطعات ایرباس در آن کشور تولید می شود. اگر قرارداد بوئینگ تایید شود، مساله این خواهد بود که ایران ایر با توجه به ممنوعیت بانک های آمریکایی از همکاری با ایران چگونه پول خرید هواپیماها را خواهد پرداخت.

به گزارش ایرنا، بوئینگ روز گذشته (سه شنبه) در بیانیه ای اعلام کرد که این قرارداد را با مجوز واشنگتن و پس از آنکه دولت آمریکا تایید کرد که ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کرده، امضا کرده است.

اوباما ۲۶ دی ماه سال ۹۴ در گامی دیگر در راستای اجرای برجام به جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اختیار داد که اجازه صدور هواپیماهای مسافری را به ایران صادر کند.

روزنامه آمریکایی یو اس ای تودی در آن تاریخ در گزارشی نوشت: در سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹) کنگره به اوباما اختیار داد که مجوز صدور اجناس، خدمات یا فناوری هایی را که «به نفع آمریکا» است، صادر کند و اوباما هم این اختیار را به کری تفویض کرد.

همزمان دفتر سخنگوی کاخ سفید، متن حکمی را منتشر و تایید کرد که اوباما اختیارات لازم را در مورد رفع تحریم‌های ایران به وزیر خارجه خود تفویض کرده است. اوباما پیشتر در راستای اجرای تعهدهای آمریکا در توافق هسته ای به دولت این کشور دستور داده بود که تحریم ها علیه ایران را در روز اجرای توافق هسته‌ای لغو کند. پس از آن وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز اعلام کرد که به دنبال دستور اوباما، با اجرایی شدن برجام، مجوز لغو تحریم ها علیه دولت ایران را صادر می‌کند.

نظر شما