شناسهٔ خبر: 23882 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

توکلی در گفتگو با پایگاه خبری اعلام کرد:

تحول عظیم در سیستم حمل و نقلی درون‌شهری شهرهای جدید تا پایان امسال/ همکاری شرکت عمران شهرهای جدید با شهرداری برای ساماندهی سیستم حمل و نقلی/ ضرورت انتقال ایستگاه‌ها به داخل شهرهای جدید/ ایستگاه‌ها به عنوان هویت محله شناخته می‌شوند

محمدرضا توکلی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد مدیرکل دفتر حمل و نقل و ترافیک شرکت عمران شهرهای جدید از تحولی عظیم در سیستم حمل و نقلی درون‌شهری تا پایان سال ۹۵ خبر داد و گفت: براساس طرح جدید ساماندهی حمل و نقل درون‌شهری تکلیف کردیم این سیستم حمل و نقلی نیز مانند سیستم برون‌شهری سرو سامان داده شود و مورد پیگیری قرار بگیرد.

محمدرضا توکلی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، درباره بحث حمل ونقل درون‌شهری در شهرهای جدید بیان کرد: چگونگی حمل و نقل درون‌شهری در ۱۷ شهر جدید موجود یکی از مسائل بسیار مهم و قابل توجه شرکت عمران شهرهای جدید است که هم‌اکنون درحال پیگیری آن هستیم.

توکلی با تأکید براینکه درحال حاضر رویکرد اصلی ما شهرسازی ریل‌پایه در شهرهای جدید است، گفت: در این راستا تلاش می‌کنیم تا بیشترین تراکم و ساخت و سازها را اطراف ایستگاه‌ها انجام دهیم. از طرف دیگر ایجاد شبکه راه‌های پیاده‌سوار، حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی و فضای باز با کیفیت مورد توجه قرار خواهد گرفت.

مدیرکل دفتر حمل و نقل و ترافیک شرکت عمران شهرهای جدید ضمن بیان این که با این اقدام اطراف ایستگاه‌ها جمعیت‌پذیر شده و از تعداد سفرها جلوگیری می‌شود، گفت:  قصد داریم با تحقق این امر به بحث پیاده‌مداری بیشتر توجه کنیم. در دنیای امروز بیشترین تراکم در اطراف ایستگاه‌ها وجود دارد و جمعیت گسترده‌ای در این مناطق ساکن می‌شوند. درحقیقت تمامی خدماتی که یک فرد برای زندگی نیاز دارد در این نواحی فراهم و از سفرهای اجباری خودداری می‌شود.

توکلی در این خصوص اضافه کرد: در شهرهای جدید ایستگاه‌های حمل و نقل به عنوان هویت محله، ناحیه یا اجتماع محلی شناخته می‌شود و یک محیط فعال، با مقیاس انسانی که از نظر بصری متنوع و جذاب جهت پیاده‌روی باشد را فراهم کنیم.

وی در این خصوص افزود: ما باید از محل ایستگاه نیز سیستمی ایمن و مطمئن برای سایر نقاط شهر فراهم کنیم تا مردم از آن طریق به محل کار یا سکونت خود منتقل شوند.

این مقام مسئول رسیدگی به بحث حمل و نقل درون‌شهری را از وظایف مهم شرکت عمران شهرهای جدید اعلام کرد و گفت: ما این اقدام را با همکاری شهرداری انجام خواهیم داد. ساماندهی قسمتی از شهرها که هنوز تحویل شهرداری نشده است، برعهده شرکت عمران خواهد بود. ما در این شرایط در ایجاد معابری استاندارد و ایمن برای شهروندان، علائم، مسیرهای دوچرخه‌ای، فضای سبز و تشکیل سازمان حمل و نقل همگانی نیز به کمک شهرداری خواهیم رفت.

توکلی در ادامه از قرار گرفتن طرح جدیدی با عنوان طرح ساماندهی حمل و نقل درون شهری خبر دارد که سال ۹۵ در دستور کار شرکت عمران شهرهای جدید قرار گرفته و گفت: براین اساس در اکثر شهرها تکلیف کردیم که حمل و نقل درون‌شهری نیز مانند برون‌شهری سرو سامان داده شود و مورد پیگیری قرار گیرد.

مدیرکل دفتر حمل و نقل و ترافیک شرکت عمران شهرهای جدید در ادامه افزود: عملیات اجرایی برای آغاز این طرح در همه شهرهای جدید شروع شده است و همه با تهیه این طرح مشخص می‌کنند که برای ساماندهی به حمل و نقل درون‌شهری خود نیاز به چه اقدامات و اولویت‌هایی دارند.

وی دراین خصوص تأکید کرد: شرکت عمران شهرهای جدید برای تحقق رویکرد شهرسازی ریل‌پایه شهر جدید پرند را به صورت آزمایشی در دستور کار خود قرا داده و قصد دارد اقدامات خود را از این شهر آغاز نماید.

این مقام مسئول با بیان این مطلب که با اجرای این طرح تحول عظیمی در سیستم حمل و نقل درون‌شهری شهرهای جدید تا پایان سال ۹۵ روی خواهد داد گفت: ما نباید مسافری را که از ایستگاه خارج می‌شود رها کنیم، باید شرایط انتقال او را به هر منطقه دیگر با رعایت نکات ایمنی و همچنین سرعت لازم فراهم کنیم./

نظر شما