شناسهٔ خبر: 24002 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رئیس پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران مطرح کرد؛

آغاز مقاوم‌سازی سازه‌های واقع در گسل زلزله/ اعلام آمادگی شهرداری تهران برای تهیه نقشه قنوات شهر/ شهرهای زلزله‌خیز ایران نیازمند نقشه‌های ژئوتکنیکی هستند

احمد صادقی رئیس پیشگیری و مدیریت‌بحران شهرداری تهران ضمن اعلام آغاز مقاوم‌سازی سازه‌های واقع در گسل زلزله با ابلاغ نقشه گسلی محدوده شهر تهران توسط شورای‌عالی شهرسازی و معماری از اعلام آمادگی شهرداری تهران برای تهیه نقشه قنات‌های شهر و نیاز شهرهای کشور به نقشه‌های ژئوتکنیکی خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی احمد صادقی رئیس پیشگیری و مدیریت‌بحران شهرداری تهران در نشست تهیه نقشه‌های پهنه‌های گسلی در محدوده شهر تهران گفت: هفته گذشته هفته بسیار خوبی برای خانواده مدیریت بحران شهرداری بود زیرا طرح جامع مدیریت بحران به شهرداری تکلیف شد.

رئیس پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران افزود: نقشه گسل‌های محدوده شهر تهران تهیه شد و با ابلاغی که به زودی از سوی شورای‌عالی شهرسازی و معماری انجام می‌شود نقشه گسلی محدوده شهر تهران روی نقشه طرح‌های تفصیلی می‌نشیند. همچنین مقرر شده است تا دستورات ساخت و ساز بر اساس آیین‌نامه ۲۸۰۰ باشد.

صادقی با اشاره به اینکه نزدیک به ۱۰ سال در تایید اسناد محدوده گسلی شهر تهران اختلاف نظر وجود داشت و بالاخره با هماهنگی بین وزارت راه و شهرسازی، شورای شهر و شهرداری تهران این اتفاق رخ داده است گفت: روز چهارشنبه دوم تیرماه سال جاری شاهد تصویب نقشه گسلی محدوده شهر تهران بودیم که نیازمند تداوم و استمرار است تا بتواند به طور کامل به بار بنشیند و نقشه راهی برای سایر شهرهای کشور شود.

رئیس پیشگیری و مدیریت‌بحران شهرداری تهران با تایید دستاوردهای تهیه نقشه‌های گسلی شهر تهران گفت: دستیابی به دستاوردهایی که در نتیجه تهیه نقشه های گسلی محدوده شهر تهران حاصل می‌شود نیازمند کار مضاعف برای مدیریت بحران شهرداری تهران است. در حال حاضر با تایید نقشه‌ها توسط شورای عالی شهرسازی و معماری و اجرایی شدن آنها بر ساختمان‌های مهم شهر که روی گسل قرار دارند، مقاوم سازی سازه‌ها رخ می‌دهد که از مهمترین بخش های کار است.

صادقی ادامه داد: بنا به دستور شهردار تهران در سال ۹۳ نقشه‌ها تقریبا تهیه شدند اما از آنجا که مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری را نداشتند امید است تا با تصویب آن و ابلاغ آن توسط شورای عالی شهرسازی و مماری، ضوابط اجرایی شوند.

وی تاکید کرد: این آمادگی در شهرداری وجود دارد که نقشه قنوات روی سامانه در خصوص استعلام‌ها بلاتکیلف نماند و آنها را نیز برای اجرایی شدن در مسیر قانونی آن قرار دهند. همچنین در تهران و کلانشهرهای زلزله‌خیز نیز نیازمند نقشه های دیگری همچون نقشه هی ژئوتکنیکی هستیم.

صادقی در پایان از تیم علمی این پروژه تقدیر و تشکر کرد و اعلام امیدواری کرد تا نقشه گسلی محدوده شهر تهران به زودی توسط شورای عالی شهرسازی و معماری برای اجرایی شدن ابلاغ شود. /

نظر شما