شناسهٔ خبر: 24211 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

رشد مطلوب بارگیری آهن آلات در بندرامام خمینی(ره)

بندر امام خمینی بارگیری انواع آهن آلات طی سه ماهه نخست سال جاری در منطقه ویژه اقتصادی بندری امام خمینی(ره) از رشد ٧٢ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته برخوردار گردید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی سازمان بنادر و دريانوردي، معاون دریایی و بندری استان خوزستان ضمن اعلام این خبر  اظهار داشت: طی سه ماهه نخست سال جاری با بارگیری ٥٥٨ هزار  و٥٩١ تن  آهن آلات در منطقه ویژه اقتصادی بندری امام خمینی(ره)، رشد مطلوبی در زمینه ی  بارگیری این نوع محمولات  نسبت به مدت مشابه سال گذشته صورت گرفته است.

مهندس گرایلو در ادامه افزود: در کنار رشد مثبت بارگیری این نوع کالاها، طی بازه ی زمانی مذکور  شاهد کاهش  میزان تخلیه  آهن آلات  به میزان ٥٠ درصد  هستیم که نشان از تغییرات مهم در رویه ی مبادلات این کالای استراتژیک  از سوی صاحبان صنایع تولیدی  دارد.

وی در تشریح دلایل رشد مطلوب بارگیری آهن آلات و کاهش تخلیه ی آن،  این موضوع را ناشی از اعمال سیاست های حمایتی دولت از صنایع پایین دستی و ایجاد ارزش افزوده عنوان کرده و افزود: در همین راستا بازارهای جدیدی برای این محصولات در کشورهای مختلف یافته شده و موجب ترغیب و تشویق بیشتر صاحبان صنایع تولیدی جهت صادرات آن گردیده است.

معاون دریایی و بندری همچنین کاهش قیمت جهانی سنگ آهن، حذف ارز مبادلاتی از واردات محصولات فولادی در کنار رفع تحریم های بین المللی  علیه کشورمان را از جمله عوامل مؤثر در افزایش صادرات  این محصولات برشمرد.

وی در ادامه برنامه ریزی عملیات بندری، ارائه خدمات بندری مطلوب به صاحبان کالا در خصوص کاهش ماندگاری کالا در اماکن بندری، افزایش سرعت بارگیری به کشتی ها و نهایتا کاهش هزینه حمل صادرکنندگان محمولات آهن آلات از طریق مسیر های دریایی و زمینی منتهی به بندر امام خمینی(ره) موجب ترغیب و تشویق بیشتر صاحبان صنایع تولیدی جهت صادرات آن از طریق این بندر گردیده است.

نظر شما