شناسهٔ خبر: 24841 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

ایران نقطه اتصال کلیدی در مسیر جاده ابریشم به اروپا

جاده ابریشم یک تاریخدان و تحلیل‌گر مسائل بین‌المللی گفت: «ایران یک نقطه اتصال کلیدی در مسیر جاده ابریشم به اروپاست، زیرا این کشور از طریق راه آهن و از خاک ترکمنستان و قزاقستان به چین مرتبط است.»

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در حالی که خاورمیانه به یکی از محورهای ژئوپلتیک فعالیت‌های پکن بدل شده، موقعیت ژئواستراتژیک ایران این کشور را به یک نقطه مهم و کلیدی در مسیر جاده ابریشم جدید به اروپا تبدیل کرده است.

به دنبال امضای توافق هسته‌ای، پکن روابط اقتصادی و سیاسی خود را با تهران تقویت کرده و دلیل خوبی هم برای اتخاذ این رویکرد داشته است: ایران نه تنها یک تامین کننده مهم نفت و گاز به شمار می رود بلکه در موقعیت ژئواستراتژیک مهمی برای پروژه جاده ابریشم جدید قرار گرفته است.

سرکیس تساتوریان، تاریخدان و تحلیلگر مسائل بین المللی در این باره گفت: «ایران یک نقطه اتصال کلیدی در مسیر اتصال جاده ابریشم به اروپاست، زیرا این کشور از طریق راه آهن و از خاک ترکمنستان و قزاقستان به چین مرتبط است.»

این تحلیلگر روسی خاطر نشان ساخت که از زمان انعقاد توافق هسته ای، پکن خود را به عنوان یکی از منتفعان اصلی این توافق مطرح ساخته است. هرچند غرب همچنان به دلیل نگرانی از نقض تحریم های همچنان پابرجای دولت آمریکا از معاملات مالی با ایران خودداری می کند، اما چین برای پیشی گرفتن از رقبای غربی خود، از این فرصت استفاده کرده است.

چند دلیل وجود دارد که منطقه خاورمیانه و به خصوص ایران برای چین از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گفته این محقق، بازارهای خاورمیانه برای ابتکار جاده ابریشم جدید جهت ایجاد شبکه ای از مراکز تولیدی و لجستیکی در آسیای میانه و اروپا ضروری است.

«انتظار می رود تقاضای چین برای واردات نفت تا سال ۲۰۳۵ از ۶ میلیون به ۱۳ میلیون بشکه در روز برسد و ایران که چهارمین ذخایر بزرگ اثبات شده نفتی و دومین ذخایر بزرگ گازی جهان را در خود جای داده، می تواند یک تامین کننده انرژی قابل اعتماد باشد.»

«چین به موقعیت ژئواستراتژیک ایران که در مرز دریای خزر و خلیج فارس قرار گرفته علاقمند است. این موقعیت چین را قادر می سازد تا طرح یک کمربند یک جاده را محقق سازد.»/

برچسب‌ها:

نظر شما