شناسهٔ خبر: 25905 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

رئیس جمهوری روسیه مطرح کرد:

کریدور شمال-جنوب؛ محور نشست روسای جمهوری ایران، روسیه و آذربایجان/ کریدور ۷۲۰۰ کیلومتری باعث کاهش وابستگی‌های سه کشور به درآمد نفتی می‌شود

روحانی یکی از اصلی‌ترین محورهای مذاکرات حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و الهام علی‌اف در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، اجرای کریدور شمال-جنوب در چارچوب تکمیل گذرگاه ترانزیتی هلسینکی-بمبئی به طول ۷۲۰۰ کیلومتر خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، طرح راهگذر شمال-جنوب در راستای تکمیل راهگذر هلسینکی پایتخت فنلاند و بمبئی در هندوستان است که ارتباط ترانزیتی کشورهای شمال اروپا و روسیه را از طریق ایران و جمهوری آذربایجان به کشورهای حوزه اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا برقرار می کند.

افزون بر مسیر ۷۲۰۰ کیلومتری اصلی، شاخه های انشعابی این گذرگاه بین قاره ای به طول هزاران کیلومتر ده ها کشور دورتر را در آسیا و اروپا به هم پیوند خواهد داد و یکی از اقتصادی ترین مسیرهای جاده‌ای بین المللی می شود.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه دیروز (جمعه) با مهم خواندن اجرای این طرح و تاکید بر پیگیری آن در مذاکرات پیش رو با حسن روحانی و الهام علی اف همتایان ایرانی و آذری خود، گفت: طرح‌های گسترده‌ای در سرمایه گذاری برای بخش حمل و نقل در دیدار سران سه کشور بررسی خواهد شد که راهگذر بین المللی پیوند دهنده شمال اروپا به جنوب آسیا به طول ۷۲۰۰ کیلومتر مهم‌ترین موضوع است.

پوتین با اشاره به اینکه در مذاکرات باکو، گسترش همکاری های اقتصادی دو جانبه و سه جانبه در حوزه های مختلف از جمله محدوده دریای خزر، صنعتی و انرژی، بازرگانی و اجرای مشترک پروژه‌ها بررسی خواهد شد، افزود: راهگذر آسیایی اروپایی از کشورهای ایران و جمهوری آذربایجان به روسیه و سپس به اروپای شمالی و اسکاندیناوی می‌رسد که مورد گفت وگو قرار خواهد گرفت.

در صورت اجرای راهگذر شمال-جنوب، سه کشور ایران و روسیه افزون بر بهره برداری های اقتصادی سه جانبه و همچنین منطقه‌ای در مبادلات می‌توانند از مزیت‌های آن به عنوان پیوند دهنده دو قاره آسیا و اروپا بهره بگیرند.

به گزارش ایرنا، با توجه به بازارهای گسترده و پرمصرف چند میلیارد نفری کشورهای مسیر راهگذر ۷۲۰۰ کیلومتری و نیازهای متفاوت، ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان امکان پیوند فعال‌تر با اقتصاد بین المللی را پیدا می کنند و می توانند با استفاده از این فرصت زمینه کاهش وابستگی خود به درآمدهای نفتی را فراهم کرده و از دیگر توانمندی‌های استفاده نشده بهره ببرند

نظر شما