شناسهٔ خبر: 26023 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

محمدسعید ایزدی مطرح کرد؛

بهسازی بافت‌های ناکارآمد شهری مطالبه عمومی است/ مخاطره آمیز شدن زیست‌پذیری در پایتخت/ بررسی تجربه‌های سازمان‌های مردم‌نهاد در نشست‌های حق بر شهر

ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر مخاطره آمیز شدن کیفیت پذیری در پایتخت بر بهسازی بافت‌های ناکارآمد به عنوان خواسته عمومی شهروندان تاکید کرد و گفت: با برگزاری نشست‌های تخصصی با عنوان حق بر شهر تجربه‌های ارزشمند سازمان‌های مردم‌نهاد را مورد بررسی و حمایت قرار داده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در بیان مسائل بافت‌های ناکارآمد شهر تهران گفت: بررسی‌ها و مشاهدات عینی ما از بافت‌های ناکارآمد شهر تهران نشان می‌دهد شاخص‌های کیفیت زندگی در این مناطق در وضعیت بسیار نامطلوبی قرار دارد، ایمنی، امنیت، برخورداری از خدمات‌شهری، کارآمدی زیرساخت‌های شهری همگی از جمله کیفیت‌های مورد انتظار اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: بخش‌های قابل‌توجهی از کلان‌شهر تهران هم اکنون در بحرانی‌ترین شکل کیفیت زندگی قرار دارد و زیست‌پذیری در این شهر از نظر آلودگی هوا، ترافیک، ناکآرامدی زیرساخت‌ها، عدم ایمنی سکونتگاه‌ها و سایر مولفه‌های کیفیت زندگی به شدت در مخاطره قرار دارد.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به بازدی از یکی از محله های قدیمی تهران خاطرنشان کرد: هفته پیش طی بازدید از یکی از محله‌های قدیمی تهران به عینه شاهد بروز بزه ها و آسیب های اجتماعی بودم که متاسفانه شرایط نامطلوبی را برای ساکنان شریف این مناطق بوجود آورده است.

ایزدی به اهمیت نقش نهادهای اجتماعی و رسانه‌ها برای حل معضل کیفیت زندگی در شهرها اشاره و به ایسنا گفت: برنامه‌های بهسازی بافت‌های ناکارآمد شهری زمانی می تواند موفق باشد که تبدیل به یک خواست اجتماعی شود و قطعا اگر دولت، شهرداری‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط تمام انرژی و پول خود را به کار بگیرند در مقابل آنچه نهادهای اجتماعی می توانند انجام دهند بسیار ناچیز است.

ایزدی ادامه داد: با برگزاری نشست‌های تخصصی با عنوان حق بر شهر تجربه های ارزشمند سازمان های مردم نهاد را مورد بررسی و حمایت قرار داده ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وجود ۱۹ میلیون نفر جمعیت ساکن در محدوده ها و محلات ناکآرامد شهرهای کشور که در بدترین شرایط ممکن زندگی می‌کنند تاکید کرد: امروزه نقش رسانه‌ها برای ایجاد همگرایی در جهت نوسازی بافت‌های فرسوده بیش از پیش اهمیت یافته است. مردم توسط رسانه با ما همراه می شوند و می توانند حق اصلی را طلب کنند آن موقع ما بیش از گذشته پاسخگو می شویم. اما در این شرایط هیچ مطالبه‌ای وجود ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: زیست‌پذیری در کلان شهر تهران از نظر آلودگی هوا، ترافیک، ناکآرامدی زیرساخت ها، عدم ایمنی سکونتگاه ها و سایر مولفه های کیفیت زندگی به شدت در مخاطره قرار دارد./

نظر شما