شناسهٔ خبر: 26216 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان خبر داد:

بهره‌برداری از ۵۰۰ واحد مسکن مهر و ۵۰ کیلومتر راه روستایی همدان در هفته دولت/ اجرای ۴ پروژه بیمارستانی در استان/ بهسازی و مرمت خانه‌های باارزش تاریخی/ شناسایی ۱۷۷۱ هکتار بافت فرسوده در استان

محمد رودباری مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان از بهره‌برداری از ۵۰ کیلومتر پروژه احداث و بهسازی راه‌های روستایی این استان در هفته دولت خبر داد و گفت: هفته دولت همچنین شاهد افتتاح ۵۰۰ واحد مسکن مهر درشهرهای مختلف این استان خواهیم بود.

محمد رودباری، مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان در گفت وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در معرفی اولویت برنامه‌ها و اقدامات پیش روی این اداره کل عنوان کرد: با توجه به اقداماتی که در راستای توسعه راه‌های استان انجام داده‌ایم تعدادی از طرح‌ها را آماده کرده‌ایم که درهفته دولت به بهره‌برداری می رسند. ازاین جمله می‌توان به بهسازی و احداث ۵۰ کیلومتر راه روستایی با صرف ۶میلیارد تومان اعتبار اشاره کرد که با افتتاح آنها بیش از ۹۹ درصد جمعیت روستایی استان صاحب راه آسفالته می‌شوند و با بهسازی ۶۰ کیلومتر دیگر، تمام روستاهای باجمعیت بالای ۲۰ خانوار همدان صاحب راه آسفالته می‌شوند.

رودباری افزود: درحوزه راهداری نیز هفته دولت ۵۵ کیلومتر روکش آسفالت درراه ها به بهره‌برداری می رسد که برای این طرح ۹میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است. همچنین یک دستگاه زیرگذر در محور همدان-تهران با صرف اعتبار ۸۵۰ میلیون تومانی به بهره برداری می‌رسد. بهره برداری از آسفالت حفاظتی میکروسرفیسینگ به طول ۱۵ کیلومتر با صرف یک میلیارد تومان اعتبار و افتتاح یک رادارخانه بازیربنای ۶۰۰ متر مربع و باصرف یک میلیارد تومان اعتبار از دیگر طرح‌هایی است که در هفته دولت به بهره‌بردای می رسد. 

افتتاح هزار واحد مسکن مهر تا پایان امسال

مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان همچنین به افتتاح ۵۰۰ واحد مسکن مهر دراین استان طی هفته دولت اشاره کرد و گفت: درمجموع تعهدات این اداره کل درحوزه مسکن مهر ۳۷ هزار واحد بوده که تا پایان امسال درمجموع هزار واحد مسکن مهر در استان به بهره‌برداری می‌رسد. ۲۰۰۰ واحد درشهرهای زیر۲۵ هزار نفر که توسط بنیاد مسکن ساخته شده‌اند نیز بدون متقاضی هستند.

وی همچنین با بیان اینکه احداث ساختمان‌های مجتمع اداری در قروه، دمق، گلتپه وشیرینکوه و نیز ساختمان فرمانداری فامنین درحال اجراست، به معرفی پروژه‌های فعال این استان درحوزه توسعه راه‌ها پرداخت و گفت: درحوزه توسعه راه روستایی ۲۲ پروژه فعال داریم که ۸۰ کیلومتر وسعت دارد.

گستره حوزه راه‌سازی در همدان

رودباری ادامه داد: از دیگر طرح‌های حوزه راهداری می‌توان به احداث باند دوم هفت بزرگراه درمجموع به طول ۴۱ کیلومتر اشاره کرد که جزو طرح چهارخطه کردن هستند و پیشرفت فیزیکی آنها ۷۰ درصد بوده است.

وی همچنین گفت: عملیات بهسازی گردنه اسدآباد به طول ۹کیلومتر ۵۰ درصد پیشرفت کرده و پروژه اصلاح تقاطع اصله-ساوه به طول چهار کیلومتر نیز به نیمه رسیده است. از دیگر طرح‌های دردست انجام استان می‌توان به پیشرفت ۹۰ درصدی ساخت تقاطع غیر همسطح «بهشت هاجر» درمحور ملایر-اراک اشاره کرد. همچنین درحال اصلاح ۴۱ نقطه پرحادثه در محورهای استان هستیم.

رودباری به اجرای طرح اصلاح پیچ‌های خطرناک و تقاطع‌ها در شهرستان‌های استان اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال تاکنون ۲۲ كیلومتر اصلاح تقاطع‌ها و ۴۴ كیلومتر اصلاح پیچ‌های خطرناك در شهرستان‌های استان انجام شده است  وانجام عملیات لكه ‌گیری راه‌های آسفالته به مقدار ۱۹۷ هزارو ۲۶۰ متر مربع، رگلاژ راه‌های شنی به مقدار ۲۴۳/۳ كیلومتر و همچنین رگلاژ و تسطیح شانه راه‌های آسفالته به مقدار ۲۵۰۷/۵ كیلومتر از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

وی بیان كرد: از كارهای صورت گرفته در یک ماه اخیر می‌توان به آسفالت رگلاژی به مقدار ۲۴۵۷ كیلومتر و همچنین ۳۷/۴ كیلومتر آسفالت شانه راه‌ها اشاره کرد  ودرزگیری راه‌های آسفالته در راه‌های مواصلاتی شهرستان‌های استان را می‌توان یكی دیگر از فعالیت‌های مهم در این حوزه عنوان کرد.

وی همچنین یادآورشد: شانه سازی راه‌های آسفالته به مقدار ۱۹۹/۷ کیلومتر یكی دیگر از اقدامات صورت گرفته در سال جاری است. همچنین می‌توان به تعمیر و مرمت و  نگهداری پل‌های كوچك و پل‌های اساسی بزرگ و همچنین احداث و تعریض پل‌ها در شهرستان‌های استان اشاره کرد.

۴ بیمارستان در دست ساخت است 

رودباری درادامه به اجرای چهار پروژه بیمارستانی دراستان اشاره کرد و توضیح داد: یکی از این پروژه‌ها ساخت بیمارستان ۱۶۱ تختخوابی نهاوند با زیربنای ۱۳ هزار متر مربع است که ۸۴ درصد پیشرفت داشته و امسال به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین ساخت بیمارستان ۲۷۲ تختخوابی اکباتان همدان با زیربنای ۲۶۱۰ متر مربع ۵۲ درصد پیشرفت کرده و سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. ساخت بیمارستان ۱۲۹ تختخوابی تویسرکان با زیربنای بیش از ۱۶ هزار متر مربع  نیز ۶۰ درصد رشد کرده و پیشرفت بیمارستان ۸۲ تختخوابی بهار بازیربنای حدود ۲۶ هزار و ۴۰۰ مترمربع که امسال به بهره‌برداری می‌رسد ۸۰ درصد است.

انجام مطالعات بهسازی بافت فرسوده درشهرهای مختلف استان

مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان مساحت کلی بافت های فرسوده استان را ۱۷۷۱ هکتار اعلام کرد و گفت: ۱۶.۸۲ درصد مساحت کلی استان همدان را بافت فرسوده شامل می‌شود.

وی افزود: یکی از اقدامات ما دراین حوزه بهسازی ساختمان‌های واجد ارزش تاریخی قدیمی است. مرمت  پنج ساختمان شامل خانه سیفی، خانه فیضی، خانه شریفی، خانه قهاری و مدرسه صالحان را شروع کرده‌ایم که این مرمت شامل مقاوم‌سازی، تعمیر و بهسازی ساختمان است. آخرین ساختمان بهسازی شده مدرسه صالحان بوده که مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به بهسازی آن اختصاص یافت. مدرسه صالحان دارای سه بنا در دوره‌های مختلف (دوره قاجار، پهلوی اول و دوم) به مساحت ۷۸۲/۶۶ مترمربع بوده که در سال ۸۶ در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

رودباری گفت: درمجموع دربحث مطالعاتی بافت فرسوده و ساخت مراکز درمانی و آموزشی دراین مناطق مبلغ ۶میلیارد و ۴۱۲ میلیون تومان اعتبار درنظر گرفته‌ایم که خوشبختانه مبلغ پنج میلیارد تومان نیز استاندار برای ارتقای سطح سکونتگاه‌های غیررسمی درنظر گرفته و قرار است که شهرداری همدان نیز مبلغ پنج میلیارد تومان برای بهسازی سکونتگاه‌های غیررسمی شهر همدان اعتبار بدهد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان گفت: عمده سکونتگاه‌های غیررسمی در شهر همدان است که پنج محله را دربرمی‌گیرد و مطالعه آنها انجام شده و مساحتی بالغ بر ۵۹۵ هکتار را دربرمی‌گیرد. همچنین مساحت بافت فرسوده و سکونتگاه غیررسمی در ملایر ۲۲۵ هکتار است و در نهاوند نیز در دست مطالعه است. درمجموع مطالعات بافت فرسوده درشهرهای همدان، جورقان، ملایر، نهاوند، اسدآباد، تویسرکان، بهار، لاله‌جین، کبودرآهنگ، رزن و فامنین انجام شده است.

نظر شما