شناسهٔ خبر: 26411 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مسعود مالکی در گفت وگو با پایگاه خبری عنوان کرد:

سیستان و بلوچستان پیشرو در رفع حاشیه‌نشینی است/ وجود چهار هکتار بافت فرسوده در استان/ رشد ۱۵ درصدی راه‌های آسفالته استان در دولت یازدهم/ ساخت ۷۲۵ کیلومتر راه در قالب ۱۵۲ پروژه/ کاهش ۴۳ درصدی تلفات جاده‌ای استان

مسعود مالکی مدیر کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به وجود چهار هکتار بافت فرسوده دراین استان گفت: استان سیستان و بلوچستان در رفع و پیشگیری از حاشیه‌نشینی برنامه‌های گسترده‌ای دارد و استان پایلوت کشوری در این زمینه است.

مسعود مالکی، مدیر کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان در گفت وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در تشریح مهمترین اقدامات و برنامه‌های این اداره کل عنوان کرد: سیستان و بلوچستان با وسعت ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومتر مربع، گسترده‌ترین استان کشور است و به دلیل گستردگی زیاد از نظر راه و شهرسازی به دو قسمت تقسیم شده و جنوب استان اداره کل مستقلی دارد و به نام اداره کل راه و شهرسازی ایرانشهر فعالیتی مستقل از این اداره کل دارد.

مالکی گفت: استان سیستان و بلوچستان شامل ۱۱ شهرستان، ۲۰ شهر و ۵۴۱۸ روستاست که ۱۵۳۵ روستا بالای ۲۰ خانوار دارند.

مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان افزود: ۱۹۵ کیلومتر بزرگراه، ۸۹۱ کیلومتر راه اصلی، ۲۲۵۶ کیلومتر راه فرعی و ۷۵۳۵ کیلومتر راه روستایی در استان داریم که حدود ۳۷۰۰ کیلومتر یعنی ۳۷ درصد آن آسفالته است که با میانگین کشوری(۵۲ درصد) فاصله زیادی دارد. البته قبل از دولت یازدهم فقط ۲۲ درصد راه‌های روستایی استان آسفالته بودند که این میزان ۱۵ درصد رشد کرده و کیفیت راه‌ها نیز مطلوب است ولی هنوز درصد راه‌های استان پایین است.

وی درمعرفی پروژه‌های دردست افتتاح در هفته دولت گفت: هفته دولت ۷۲ واحد مسکن مهر در شهرستان زاهدان با اعتباری بالغ بر ۳.۶ میلیارد تومان افتتاح می‌شود. همچنین شاهد بهره‌برداری از دو سالن آمفی تئاتر کانون پرورش فکری دراستان خواهیم بود. ضمن اینکه هفته دولت کتابخانه تخصصی قرآن کریم درهیرمند افتتاح می‌شود که اعتبار ساخت آن ۲۰۱ میلیون تومان بوده است.

مالکی عنوان کرد: هفته دولت درحوزه راهسازی شاهد افتتاح بیش از ۱۷۱ کیلومتر راه روستایی درقالب ۴۵ پروژه در ۸۵ روستا خواهیم بود و ۵۴۷۳ خانوار روستایی از راه آسفالته برخوردار می‌شوند. اعتبار این پروژه‌ها درمجموع ۵۰ میلیارد تومان بوده است.

مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان همچنین در معرفی پروژه‌های بزرگراهی آماده افتتاح استان گفت: قطعه هفت بزرگراه زابل-زاهدان به طول ۲۸ کیلومتر با اعتبار ۴۸ میلیارد تومان ساخته شده و قطعه سه راه فرعی خاک پستو با صرف ۱۳.۵ میلیارد تومان اعتبار احداث شده است.

وی افزود: از دیگر پروژه‌های دردست افتتاح درهفته دولت می‌توان به بهسازی و روکش آسفالت گرم در هشت پروژه به طول ۸۶ کیلومتر با اعتباری بالغ بر ۱۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و روکش سرد در۹ پروژه به طول کلی ۱۵۱ کیلومتر و با صرف اعتبار ۲۰ میلیارد تومان و روکش آسفالت چیپسیل به طول ۳۶ کیلومتر با اعتباری بالغ بر هشت میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اشاره کرد.

مالکی گفت: دراین راستا همچنین می‌توان به پایان تعمیر و تکمیل راهدارخانه درقالب هشت پروژه، تعمیرات اساسی پل‌های بزرگ و استقرار پنج دستگاه پل بزرگ و ۱۵ دستگاه پل متوسط، احداث ابنیه فنی راه در قالب چهار پروژه با اعتباری بالغ بر دو میلیارد و ۱۴۶ میلیون تومان اشاره کرد.

مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: درمجموع برای ۷۲ واحد مسکن مهر و ۸۷ پروژه عمرانی آماده افتتاح ۱۶۸ میلیارد و ۸۲۵ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.

عملکرد اداره کل سیستان و بلوچستان دردولت یازدهم

مالکی گفت: از سال ۹۲تاکنون ۷۲۵ کیلومتر انواع راه در قالب ۱۵۲ پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۵۶ میلیارد تومان ساخته شده که شامل پروژه‌های احداث یک بزرگراه ۸۳ کیلومتری، ۴۰کیلومتر راه اصلی، ۵۲ کیلومتر کیلومتر راه فرعی درقالب چهارپروژه و ۵۵۰ کیلومتر راه روستایی درقالب ۱۴۳ پروژه است.

مدیر کل راه و شهرسازی سستان و بلوچستان به اقدامات این اداره کل درحوزه راهداری طی دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: درحوزه راهداری روکش آسفالت به طول ۱۱۷۲ کیلومتر و تعمیر انواع پل‌ها و رفع نقاط حادثه‌خیز همچنین خط‌کشی راه‌ها و نصب علائم ایمنی درقالب ۳۲۶ پروژه با صرف اعتباری بالغ بر ۱۳۱ میلیارد تومان محقق شده است. همچنین درسال‌های ۹۳ و ۹۴ درمجموع ۱۹ کمیته فنی با دبیری این اداره کل تشکیل شده که نتیجه آنها کاهش میزان تلفات جاده‌ای استان با تعامل بین دستگاه‌ها و پلیس راه و نیروی انتظامی بوده است. استان سیستان و بلوچستان ابتدای سال ۹۴ دومین استان ازنظر میزان تلفات جاده‌ای بود که درنتیجه برپایی این کمیته‌های فنی استان بیست و نهم شد و ۴۳ درصد تلفات جاده‌ای این استان کاهش یافت.

پروژه‌های دردست اقدام

مالکی با بیان اینکه دو پروژه مهم بزرگراهی در این استان درحال اجراست، گفت: یکی از این پروژه‌ها ساخت باند دوم بزرگراه زاهدان-زابل-دوست‌محمد به طول ۲۱ کیلومتر است که این بزرگراه در هشت قطعه تعریف شده که پنج قطعه فعال است و سه قطعه مراحل مطالعاتی را پشت سرمی‌گذارد. طول کلی بزرگراه ۲۳۰ کیلومتر است که ۱۵۵ کیلومتر آن دردست اجراست و پیشرفت ۴۶ درصدی یافته و درمجموع پنج قطعه فعال شده ۶۸ درصد پیشرفت را سپری کرده‌اند. برای ۲۰ کیلومتر بزرگراه دربرنامه اقتصاد مقاومتی اعتبار ابلاغ شده که اگر تخصیص یابد این پروژه تا سه راهی دشتک تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان افزود: دیگر پروژه بزرگراهی دردست اجرا، بزرگراه میرجاوه-بم است که ۲۸۹ کیلومتر از بزرگراه درحوزه استان سیستان و بلوچستان واقع است که درقالب دو پروژه دردست اقدام است. ۳۰ کیلومتر باند دوم آماده شده و بقیه نیز حدود ۳۰ درصد رشد کرده ولی با مشکل کمبود اعتبار مواجه شده‌ایم و مبلغ ۳۰ میلیارد تومان مطالبات پیمانکاری داریم که امیدواریم با پرداخت اوراق خزانه اسلامی و اعتبارات ابلاغی امسال پرداخت شود.

وی عنوان کرد: در بخش مسکن مهر۱۸۰۰ واحد افتتاح نشده درتعهد ماست که امیدواریم تا پایان امسال پرونده مسکن مهر استان بسته شود. درتمام پروژه‌های مسکن مهر امکانات زیربنایی و روبنایی و آسفالت معابر انجام شده و مشکلی دراین زمینه نداریم.

مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان افزود: درحوزه مسکن مهر تاکنون مبلغ ۵۶۳ میلیارد تومان تسهیلات ارائه کرده‌ایم که درقالب اعطای وام‌های ۳۰ میلیون تومانی است که در زاهدان با سود هفت درصد و درسایر شهرستان‌های استان با سود چهاردرصد ارائه می‌شود.

وی گفت: دراین استان چون در ساخت مسکن مهر به نیازسنجی توجه شده همه واحدها دارای متقاضی هستند و مشکل سایر استان‌ها را نداریم.

وجود چهار هکتار بافت فرسوده دراستان

مالکی همچنین با بیان اینکه چهار هکتار بافت فرسوده درقالب سکونتگاه غیررسمی و مناطق حاشیه‌نشین دراستان سیستان وبلوچستان موجود است، گفت: در شهرهای زابل، ایرانشهر، زاهدان، خاش، چابهار و کنارک ۴۵ محله دارای بافت فرسوده و حاشیه نشین شناسایی شده و ۱۸ محله به عنوان هدف تعیین شده‌اند. جمعیت این محلات ۴۴۲ هزار و ۵۳۰ نفر است و بیشترین حاشیه نشینی نیز به چابهار (۶۳ درصد جمعیت) اختصاص دارد. پس از چابهار، زاهدان بیشترین جمعیت حاشیه نشین (۴۳ درصد) را به خود اختصاص داده است. در زاهدان ۹محله را شناسایی کرده‌ایم و سه محله را هدف قرار داده‌ایم.

مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان جمعیت سکونتگاه‌های غیررسمی زاهدان را ۳۲۷ هزار و ۹۴۰ نفر اعلام کرد و افزود: از جمعیت ۷۶۱ هزار نفری زاهدان حدود ۴۳ درصد حاشیه‌نشین هستند.

وی گفت: برای رفع مشکل حاشیه نشینی سال گذشته جلسه ستاد ملی بازآفرینی پایدار شهری را برگزار کردیم و این استان قرار است پیلوت طرح رفع حاشیه‌نشینی باشد. استاندار نیز ابتدای امسال اعلام کرده که اولویت اول استانداری، ‌ساماندهی حاشیه‌نشینی است. تدوین سند بازآفرینی پایدار شهری در زاهدان شروع شده و سه ماه دیگر به اتمام می‌رسد که الگویی است که بدانیم باید کار را از کجا شروع کنیم و بازه‌ها را مشخص می‌کند. دراین راستا ۱۲ جلسه طی سال گذشته و امسال برگزار شده و از تمام سمن ها و نهادهای مردمی دعوت شده از ظرفیت‌های خود دراین مسیر استفاده کنند. ۱۴ چالش در سکونتگاه‌های غیررسمی داریم که ازجمله آنها می‌توان به نبود شغل، نداشتن شناسنامه، نبود آب آشامیدنی، نبود دبیرستان دخترانه و کمبود مراکز بهداشتی اشاره کرد.

مالکی افزود: کار ستادهای شهرستانی ساماندهی حاشیه‌نشینی نیز آغاز شده که هریک ۲۰ مصوبه داشته‌اند و می‌توان گفت سیستان و بلوچستان پیشرو در مطالعات رفع حاشیه‌نشینی است. یک کمیته راهبردی نیز تعیین شده که هفته‌ای یک بار تشکیل می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از علل اصلی افزایش حاشیه نشینی در زاهدان و چابهار وقوع ۱۲ خشکسالی و مهاجرت ساکنان استان‌های دیگر به این استان بوده است. تاکنون چندین خیابان حاشیه‌نشین را بهسازی کرده‌ایم و ۲۱ پروژه را دراین زمینه عملیاتی کرده‌ایم که ازجمله آنها می توان به راه اندازی مراکز بهداشتی و مراکز فنی و حرفه‌ای خواهران و برادران اشاره کرد. همچنین مراکز ترک اعتیاد را توسط بخش خصوصی در شورآباد برای درمان رایگان معتادان تاسیس و چندین بازار محله نیز دایر کرده‌ایم. با این اقدامات توانسته‌ایم نسبت به سال‌های قبل تا ۵۰ درصد وضعیت حاشیه نشینی را بهبود دهیم ولی هنوز کافی نیست.

مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان افزود: ازسوی دیگر یگان حفاظت اراضی را نیز فعال کرده‌ایم و توانسته‌ایم سال گذشته ۳۱ هکتار و امسال ۹ هکتار زمین تصرف شده را رفع تصرف کنیم. همچنین از دو سال پیش طرح کاربردی بهسازی جنوب شهر را در سه استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان عملیاتی کرده‌ایم.

نظر شما