شناسهٔ خبر: 27765 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

محمدرضا نجفی مطرح کرد:

رشد فزاینده‌ حوادث در تهران نیازمند اقدامی جامع و اصولی است/ ورود مجمع نمایندگان استان تهران مجلس به حوادث اخیر تهران

محمدرضا نجفی محمدرضا نجفی، درباره حوادث رخ داده در مناطق مختلف تهران از جمله حادثه اخیر مترو کیانشهر، گفت: با توجه به رشد فزاینده‌ای که در حوادث شهری اعم از حوادث رخ داده در تونل‌ها و مترو، به نظر می‌رسد دامنه و گستره این موارد به گونه‌ای است که نیازمند اقدامی جامع و اصولی است که تا نه تنها این رشد فزاینده را کنترل کند بلکه آن را به حداقل و در نهایت به صفر برساند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در دنیایی که با رشد تکنولوژی، تدوین ضوابط و استانداردهای عالی و ایمنی قبل از انجام کار روبرو هستیم، اینگونه حوادث قابل مدیریت و پیشگیری است لذا دلیلی وجود ندارد که امروز با دانش عمیق و گسترده‌ای که در حوزه مدیریت خاک وجود دارد شاهد ریزش و نشست در تونل‌ها یا مترو باشیم و با آسیب‌های جانی  و مالی زیادی روبرو شویم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه از شهرداری انتظار است با انجام اقدامات زیربنایی و اصولی مانع از وقوع اینگونه حوادث شود، تصریح کرد: شهرداری باید ضمن انجام این کارهای زیربنایی و اصولی در شهر و توسعه قابل قبولی که باید به این زیربناها و زیرساخت‌ها دهد، می‌تواند با ارتقاء استانداردها و نظارت و کنترل در تمام مراحل کار مانع اینگونه حوادث شود.

وی یادآور شد: اگرچه شهرداری پروژه های خود را به پیمانکار واگذار می‌کند اما در نهایت مسئولیت نهایی حقوقی و کیفری این اقدامات متوجه شهرداری است لذا باید تدوین قراردادها و نظارتی که بر کار پیمانکار انجام می‌گیرد به گونه‌ای باشد تا تمام محاسبات، برنامه‌ریزی‌ها و نظارت‌های لازم از ابتدا تا نهایت صورت ‌گیرد تا شاهد اینگونه حوادث نباشیم که این مهم جزو مطالبه عمومی و به حق مردم از دستگاه ها به ویژه شهرداری است.

نجفی افزود: به نظر می رسد ستاد مدیریت بحران شهری که از سوی شهرداری ایجاد شد می‌تواند نقش موثری را با هماهنگی دستگاه های مسئول اعم از ادارات مختلف مانند برق، آتش نشانی و ... داشته باشد و در این میان نیاز است این دستگاه ها فعال تر عمل کنند زیرا صرف ایجاد یک ستاد و بودن اسامی آن دستگاه‌ها در آن ستاد رافع مسائل و نیازهای شهر تهران نیست.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، ادامه داد: زمانی که حادثه ای رخ می دهد باید ستاد مدیریت شهری با مدیریت مناسب به صورت جدی وارد عمل شوند و لازم است همه دستگاه های مسئول نیز به کمک این ستاد بشتابند و کوتاهی و قصور از سوی هیچ دستگاهی در حضور و فعالیت های تیمی پذیرفته نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: علاوه بر آنکه باید در کنترل پروژه‌های شهرداری یک نظام برنامه‌ریزی وجود داشته باشد باید همه دستگاه‌های مسئول در ستاد مدیریت بحران نیز در زمان وقوع حادثه وارد عمل شوند زیرا به نظر می رسد یکی از نقاط ضعف آن است که دستگاه ها حضور کافی و به هنگام در زمان وقوع حوادث ندارند.

وی با تاکید بر ضرورت تعیین وظایف همه دستگاه های مسئول در برنامه ششم توسعه و لایحه مدیریت جامع شهری، یادآور شد: در برنامه ششم توسعه کشور و لایحه مدیریت جامع شهری باید وظایف و تکالیف همه حوزه‌ها در این بخش‌ مشخص شود تا این موارد در قالب قانون تعیین گردد و بتوان به صورت مدیریتی جامع، موضوعات شهری و کلانشهرها را دنبال کرد.

نجفی افزود: در برنامه سوم توسعه، احکام برنامه به گونه‌ای بود که تا حدی تکلیف مدیریت جامع را روشن می‌کرد لذا به نظر می‌رسد مطلوب است بخشی از آن احکام جامع مدیریت شهری در برنامه سوم توسعه نیز در برنامه ششم یا در لایحه مدیریت شهری دولت گنجانده شود تا بتوان این را تبدیل به قانون کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، ادامه داد:  نخستین موضوعی که شهرداری در مدیریت شهری باید در پروژه‌ها در نظر گرفته و با دقت و جامعیت به آن بپردازند بحث محاسبات و طراحی پروژه‌ها مبتنی بر استانداردهای قابل قبول است که در این میان باید پیمانکاران را ملزم به رعایت این استانداردها و ناظران را ملزم به نظارت دقیق بر عملکرد پیمانکاران کرد.

نایب رییس مجمع نمایندگان استان تهران، مجلس از ورود این مجمع نسبت به حوادث رخ داده در شهر تهران خبر داد و به خانه ملت گفت: بدون شک مجمع این موارد را بررسی خواهد کرد و در راستای تعاملاتی که نمایندگان با شهرداری و شورای شهر خواهند داشت این موضوعات را به طور جدی مورد بررسی قرار می دهد زیرا بخشی از فلسفه وجودی شهرداری و مجمع نمایندگان بررسی چنین موضوعاتی است و به طور حتم این موارد از موضوعات مورد گفت‌وگو و تعاملات فیمابین ما خواهد بود.

نظر شما