شناسهٔ خبر: 27944 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

اسعدی سامانی خبر داد؛

مجوز تاسیس شرکت‌های‌هواپیمایی در خارج از پایتخت/ انجام ۷ درصد از سفرهای هوایی کشور در ۴۰ فرودگاه

فرودگاه مهرآباد صدور موافقت اصولی با تاسیس ۶ شرکت جدید هواپیمایی و دو شرکت هلیکوپتری در حالی صادر شده که گفته می‌شود مجوز تاسیس شرکت‌های هواپیمایی در خارج از پایتخت است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در حالی موافقت اصولی با درخواست تاسیس ۶ شرکت جدید هواپیمایی و دو شرکت هلیکوپتری صادر شده است که گفته‌ها حاکی است شرکت های هواپیمایی در خارج از پایتخت تاسیس خواهند شد. 

هر چند برای راه اندازی این شرکت ها موافقت اصولی کسب شده اما ممکن است شماری از این شرکت ها نتوانند امکانات و تجهیزات مورد نیاز را برای آغاز فعالیت خود مهیا کنند.

وی یادآوری کرد: این شرکت ها سه ماه فرصت دارند امور مربوط به ثبت را انجام دهند و پس از آن ۶ ماه دیگر زمان دارند با خرید ناوگان و تهیه امکانات مورد نیاز، فعالیت خود را در عرصه هوانوردی کشور آغاز کنند.

وی افزود: اگر در زمان مقرر، به اجرای تعهدها موفق نشوند، برای دومین بار ۶ ماه دیگر فرصت دارند؛ در غیر این صورت موافقت اصولی آنها لغو می شود.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: نزدیک هفت درصد سفرهای هوایی کشور در ۴۰ فرودگاه انجام می شود که نشان می دهد ظرفیت بسیاری از فرودگاه ها خالی مانده است.

به گفته وی، انتظار می‌رود با آغاز به کار شرکت های تازه مجوز گرفته، از ظرفیت های خالی در این بخش استفاده بهینه شود.

سامانی درباره موافقت اصولی فعالیت یک شرکت هوایی به صورت چارتری نیز گفت: این شرکت دو ماه پیش برای تاسیس در مرکز یکی از استان ها موافقت اصولی خود را دریافت کرده و در حال تکمیل نظامنامه و احراز شرایط لازم برای آغاز فعالیت های هوانوردی است.

به گفته وی، این شرکت تاکنون چند فروند هواپیمای ساخته شده پس از سال ۲۰۰۰ میلادی را وارد کشور کرده است.

این مسئول یادآوری کرد شرکت های هوایی باید پس از گرفتن موافقتنامه اصولی، نسبت به تامین سرمایه لازم، خرید پنج فروند هواپیمای ملکی، گردآوری بایسته های مربوط به ساختار شرکت و تدوین نظامنامه های خود اقدام کنند؛ در این صورت این شرکت ها می توانند پس از تامین کفایت سرمایه، فعالیت خود را در این بخش به طور رسمی آغاز کنند.

به گزارش ایرنا، اکنون ۱۴ شرکت هوایی در کشور فعال است و با آغاز به کار ۶ شرکت تازه، شمار شرکت های هواپیمایی ایران به ۲۰ مورد افزایش می یابد.

برای تاسیس هر شرکت هواپیمایی شرایطی در نظر گرفته شده که گام نخست آن تامین سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال نقدینگی و برخورداری از پنج فروند هواپیمای ملکی با عمر کمتر از ۱۵ سال است./

نظر شما