شناسهٔ خبر: 27946 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل تشریح کرد:

جزییات توافق مالی و فنی با ایرباس وتعیین قیمت نهایی ایرباس‌ها/ توافق بر دوره بازپرداخت ۱۸ ساله

اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل با اشاره به جزییات توافق با ایرباس در بخش‌های مالی و فنی از توافقات برای تعیین قیمت نهایی هواپیماها با ایرباس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل به توافق‌های انجام شده در بخش مالی و فنی با گروه ایرباس اشاره کرد و گفت: در بخش توافق‌های مالی در قرارداد با ایرباس، بحث تعیین قیمت نهایی و نقل و انتقالات پول و نحوه تامین مالی  مطرح بود که تمام این موارد پس از چندین دوره مذاکرات حل شد و در این موارد با ایرباس به توافق رسیدیم و دیگر در مذاکرات بحث مالی با ایرباس نخواهیم داشت.

وی درباره نحوه قیمت‌گذاری و جزییات توافق‌های مالی اظهار داشت: طبق آخرین توافق ها قرار بر این است که دوره بازپرداخت این قرارداد ۱۸ ساله باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: در بحث قیمت‌گذاری هم قیمت گاتالوگ ملاک نیست و تا ۴۰ الی ۵۰ درصد زیر قیمت کاتالوگ به توافق رسیدیم. برخی از مدل‌های هواپیما مانند ایرباس A۳۸۰  هم کاملا اختیاری هستند و می توانیم مدل دیگری را جایگزین آن کنیم.

وی با بیان اینکه  در قیمت گذاری چندین ملاک را در نظر گرفتیم که یکی از آنها قیمت بازار است، افزود: به این معنا که بر اساس قیمت‌هایی که این مدل هواپیماها در دنیا به فروش می رسد، بر مبنای نرخ موجود در بازار به توافق برسیم.

فخریه کاشان به ایلنا گفت: دومین ملاک هم قیمتی است که مشخصات هواپیما و امکانات و آپشن‌های آن تعیین می کنند و قیمت هواپیما براساس نوع موتور آن، صندلی‌ها، آشپزخانه  و... مشخص می شود. در نهایت هم عامل دیگر در نرخ‌گذاری چانی زنی در مذاکرات است که بتوانیم به نرخ توافقی برسیم.

وی با اشاره به دوره بعدی مذاکرات با نمایندگان ایرباس گفت: هفته آینده نمایندگان ایرباس به تهران می‌آیند و در این دور از مذاکرات به مسائل حقوقی قرارداد رسیدگی خواهد شد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین مسائل فنی توافق شده باید نهایی شوند که در این سری از مذاکرات در تهران این موضوعات دنبال می‌شود./

نظر شما