شناسهٔ خبر: 28050 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معصوم مطرح کرد؛

تاکید بر نقش رسانه‌ها در مبارزه با مفاسد اقتصادی همچون کویرخواری و زمین‌خواری

حسین معصوم نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال با تاکید بر نقش رسانه‌ها در چیره‌شدن بر زمین‌خواری و کویرخواری بر ادامه روند قدرتمند رسانه‌ها در جلوگیری از مفاسد خبر داد و گفت: گزارش‌های رسانه‌ها و حضور آنها طبیعتا در کاهش جرایم تاثیر دارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حسین معصوم با تاکید بر نقش رسانه ها در برخورد با جرایم زمین خواری و کویرخواری گفت: اگر می‌خواهیم با مفاسد در حوزه زمین‌خواری برخورد کنیم مهم‌ترین رکن که رسانه‌ها هستند را نباید فراموش کنیم.

ایلنا از قول مشاور وزیر راه و شهرسازی نوشت: پاسخ‌های ضد و نقیضی به پیگیری‌ها و استعلام‌های ما در رابطه با پرونده کویرخواری داده شد. برای شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان مربوطه نامه نوشتیم. هم‌چنین از بنیاد مسکن و همکاران خودمان در وزارت راه و شهرسازی استان گزارش خواستیم. با این وجود حداقل توفیقی که در این خصوص حاصل شد این است که تصرفات از آن‌چه اتفاق افتاده بیشتر نشده است. لذا گزارشات رسانه‌ها و حضور آنها طبیعتا در کاهش جرایم تاثیر دارد.

وی افزود: مطبوعات و رسانه‌ها بسیار می‌توانند درباره جرایم مربوط به زمین‌خواری به ما کمک کنند. به شخصه هرجا اخبار و گزارش‌های خوبی درباره زمین‌خواری در جراید منتشر می‌شود دنبال می‌کنم و برای احقاق حقوق بیت‌المال با دستگاه‌های مربوطه ارتباط می‌گیرم.

نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال تاکید کرد: پرونده‌های کویرخواری را پی‌گیری کرده و هنوز هم این کار را ادامه می‌دهیم. همکارانمان را به آن‌جا فرستادیم تا در استان و در دادگستری حساسیت ایجاد شود؛ زیرا معتقدیم جلسات خصوصی نمی‌تواند موثر باشد. بسیاری از موفقیت‌هایی که درباره کنترل زمین‌خواری ایجاد شده حساسیت‌هایی است که مطبوعات و خبرگزاری‌ها ایجاد می‌کنند. به همین دلیل اگر می خواهیم با مفاسد در این حوزه برخورد کنیم مهم‌ترین رکن که رسانه‌ها هستند را نباید فراموش کنیم. هرجا رسانه‌ها خوب و با مطالعه حرکت کردند و دقت نظر داشتند به ما کمک کردند.

معصوم با بیان این‌که از این به بعد دادگاه لاهه بحث تخریب محیط زیست را به عنوان جنایت علیه بشریت دنبال می‌کند، تصریح کرد: مساله محیط زیست بحث خصوصی و شخصی نیست. اگر ما در مورد منابع طبیعی و آب حساسیت ویژه نداشته باشیم بعد از تخریب منابع حیاتی، اقدام برای درمان دیر است. لذا نباید صبر کنیم تا به بحران برسیم. همه باید تلاش کنیم تا محیط سالم تری برای زندگی داشته باشیم. این خواسته همه مردم است و مسوولین باید در این خصوص تلاش کنند. خوشخبتانه فضای فعلی که مطبوعات دنبال می‌کنند فضای خوبی است.

وی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری درخصوص مبارزه با زمین‌خواری گفت: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری امروز قوا در این مسیر حرکت می‌کنند ولی این کفایت نمی‌کند و باید اقدامات جدی‌تری داشته باشیم.

مشاور وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: یکی از مباحث مهمی که رهبر معظم انقلاب در ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۳ مطرح کردند موضوع جرم‌انگاری در مسائل مربوط به زمین‌خواری بود که صحبت بسیار خوبی است. کسانی که این جرایم را مرتکب می‌شوند باید تاوان و هزینه جرم خود را بپردازند. تا این مساله محقق نشود طبیعتا یک بخشی از مشکل همین طور باقی خواهد ماند. قوای سه‌گانه در این حوزه باید اهتمام بیشتری نشان دهند. مجلس جدید هم می‌تواند گام‌های خوبی بردارد./

نظر شما